Τζόκοβιτς - Κάτσιν 3-0: Η υπεράσπιση και το μυθικό ρεκόρ συνεχίζονται

Τζόκοβιτς
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πέδρο Κάτσιν και χωρίς να χάσει σετ πήρε την νίκη-πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του Γουίμπλεντον, εκεί όπου μετά την σημερινή του νίκη συμπλήρωσε 2.183 ημέρες αήττητος!

2 ώρες και 10 λεπτά χρειάστηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς ώστε να πάρει την πρώτη νίκη του στο φετινό Γουίμπλεντον και να ξεκινήσει ιδανικά την πορεία του προς την υπεράσπιση του τίτλου του και το 24ο Grand Slam. Ταυτόχρονα ο Σέρβος έγραψε άλλη μια ιστορία καθώς πλέον η τελευταία του ήττα στο τουρνουά του Λονδίνου ήταν πριν από 2.183 ημέρες!!

Ο Σέρβος πρωταθλητής του Παρισιού, επικράτησε με 3-0 (6-3/6-3/7-6) του Αργεντινού Πέδρο Κάτσιν και πανηγύρισε την είσοδο του στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, εκεί όπου θα περιμένει τον Τζόρνταν Τόμπσον, ο οποίος λίγο νωρίτερα νίκησε τον Μπράντον Νακασίμα στα 5 σετ.

Ο Τζόκοβιτς εμφανίστηκε σε αρκετά καλή κατάσταση στον πρώτο του αγώνα στην επιφάνεια του γρασιδιού και έχοντας σε πολύ καλή ημέρα το σερβίς του έφτασε σε μια θετική εμφάνιση και νίκη.

Το ματς

Απόλυτος αιφνιδιασμός από τον Κάτσιν στην έναρξη του ματς. Βρήκε πρώτος το break στο τρίτο game όμως δεν κατάφερε να το υπερασπιστεί, με τον Τζόκοβιτς να το παίρνει αμέσως πίσω και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Το τρίτο break του πρώτου σετ πήγε στον Νόβακ Τζόκοβιτς στο όγδοο game. Έτσι ο Σέρβος πήρε προβάδισμα με 5-3 και με την υπεράσπιση του σερβίς του έφτασε στο κλείσιμο του εναρκτήριου σετ με 6-3 σε 42 λεπτά.

Η βροχή ανάγκασε τους διοργανωτές να διακόψουν την αναμέτρηση, με τους δύο παίκτες να επιστρέφουν μετά από παραπάνω από μια ώρα στο court.

Η εξέλιξη αυτή δεν επηρέασε καθόλου το πλάνο του Τζόκοβιτς, ο οποίος στο πρώτο κιόλας game του δεύτερου σετ έκανε το break και πήρε προβάδισμα με 2-0.

Το δεύτερο σετ ολοκληρώθηκε σε 32 λεπτά, αφού ο Τζόκοβιτς βρήκε και δεύτερο break στο ένατο και τελευταίο Game, κλείνοντας το με 6-3.

Σε ολόκληρο το δεύτερο σετ ο Τζόκοβιτς έχασε μόλις δύο πόντους πίσω από τα σερβίς του, γεγονός που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κάτσιν.

H μεγαλύτερη σταθερότητα στην αναμέτρηση, εμφανίστηκε στο τρίτο σετ. Οι δύο παίκτες φτάσανε μέχρι το tie break χωρίς κανένα απολύτως break. Σε αυτήν την διαδικασία η εμπειρία και η τεράστια υπομονή του Τζόκοβιτς έκαναν την διαφορά.

Ο 36χρονος έφτασε στο ισχυρό προβάδισμα με 5-1, ενώ σε πρώτο match point έφτασε στο 2-6. Απώλεσε δύο από τα τέσσερα όμως έκλεισε το tie break με 7-4 και μαζί την νίκη.