Χάρτς - ΠΑΟΚ 1-2: «Άλωσε» το Εδιμβούργο με σέρβικη «τορπίλη»

ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Χαρτς χάρη σε τρομερό γκολ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε σαφέστατο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Ο ΠΑΟΚ θέλει σαν τρελός να συνεχίσει στην Ευρώπη και το δείχνει σε κάθε ευκαιρία. Μετά από τις Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ και Χάιντουκ που υπέταξε στον δεύτερο και στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League αντίστοιχα, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκε εντυπωσιακά στο ρινγκ στη μάχη των playoffs αφού επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της Χαρτς και έκανε το πρώτο και πλέον αποφαστικό βήμα για να βρεθεί στους ομίλους.

Το ματς

Στο 6ο λεπτό, η Χαρτς άνοιξε το σκορ. Ο Τρεϊμάνις κλήθηκε από το Var να δεί το μαρκάρισμα του Σβαμπ στον Βάργκας, με τον Λετονό διαιτητή να κοιτάζει τη φάση στο μόνιτορ και να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Σάνκλαντ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του ΠΑΟΚ παρά την προσπάθεια του Κοτάρσκι.

Λίγα λεπτά αργότερα (10’) ο ΠΑΟΚ απάντησε. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Χαρτς και ο Ρόουλς τον ανέτρεψε αντικανονικά, με τον διαιτητή να δείχνει άμεσα την άσπρη βούλα.Ο Σβαμπ έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και έδειξε απόλυτη ψυχραιμία αφού έστειλε στην άλλη γωνία τον Κλαρκ και έφερε το ματς στα ίσα.

Το παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση και ήταν αρκετά δυναμικό, με τους γηπεδούχους να προβαίνουν σε σκληρά μαρκαρίσματα αλλά τον ΠΑΟΚ να αντέχει. Επόμενη μεγάλη στιγμή στο 34’. Η Χαρτς είχε πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία για να ξαναπάρει προβάδισμα.

Αρχικά ο Κοτάρσκι απογειώθηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Σάνκλαντ ενώ στην εξέλιξη της φάσης, ο Ράφα Σοάρες σταμάτησε σωτήρια με το σώμα του το πλασέ του Μπόις από το ύψος της μικρής περιοχής που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, σκόραραν το «χρυσό» γκολ με εκπληκτικό σουτ του Ζίβκοβιτς και κράτησαν με χαρακτηριστική άνεση το προβάδισμα, για να πάρουν το διπλό.Στο 74ο λεπτό ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς είδε το πλασέ του από πλάγια θέση εντός περιοχής να αποκρούεται με τα πόδια από τον Κλαρκ σε κόρνερ ενώ στην εξέλιξη της φάσης υπέγραψε την ανατροπή, με άπιαστο αριστερό σουτ εκτός περιοχής (1-2) που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο κίπερ.