Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2: Ανατροπή δια πυρός και σιδήρου για τους «κόκκινους διάβολους»

Η Νότιγχαμ σκόραρε δύο φορές στα πρώτα τέσσερα λεπτά στο “Ολντ Τράφορντ” αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε μεγάλη ανατροπή (3-2) για να κάνει το “2 στα 2” εντός έδρας στη φετινή Premier League.

Αν και είδε… το χάρο με τα μάτια της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πανηγυρίσει το «τρίποντο» απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ (3-2), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Premier League. Αντίθετα, «πέταξε» βαθμούς η Αρσεναλ υποδεχόμενη τη Φούλαμ (2-2).

Η Φόρεστ «πάγωσε» δις το «Ολντ Τράφορντ» στα πρώτα πέντε λεπτά, με τα γκολ των Ταϊβό Αβονιγί και Γουίλι Μπολί. Οι «κόκκινοι διάβολοι», όμως, δεν το παράτησαν.

Η μείωση του σκορ από τον Κρίστιαν Ερικσεν ήταν το έναυσμα που έψαχνε η ομάδα του Ερικ τεν Χαγκ. Ο Μπρούνο Φερνάντες «σέρβιρε» στον Καζεμίρο και ευστόχησε από την άσπρη βούλα για την ολική ανατροπή που έδωσε τη δεύτερη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Επτά λεπτά πριν το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, οι «ξυλοκόποι» είχαν χάσει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Τζο Γουόραλ που όντας τελευταίος ανέτρεψε τον Αντονι.

Ένα εξαιρετικό σουτ του Αβονίγι λίγο πριν το φινάλε βρήκε τον Ονανά να απογειώνεται και να διώχνει σε κόρνερ, για να μείνει έτσι το προβάδισμα υπέρ της Γιουνάιτεντ μέχρι το φινάλε και να πανηγυρίσει το “2 στα 2” εντός έδρας, με την Φόρεστ στον αντίποδα να χάνει και στη δεύτερη εξόρμησή της μακριά από το “Σίτι Γκράουντ”.

• ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν (46′ Λίντελεφ), Μαρτίνες, Νταλότ, Καζεμίρο, Έρικσεν, Άντονι (85′ ΜακΤόμινεϊ), Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (60′ Σάντσο)
  • ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Τέρνερ, Μπολί, Γουόραλ, Μακένα (57′ Νιακατέ), Οριέ, Ντανίλο (81′ Ελάνγκα), Γέιτς, Άινα, Τζόνσον (70′ Κουγιατέ), Αβονίγι (81′ Γουντ), Γκιμπς-Γουάιτ