Βέλγιο - Αυστρία 1-1: Ατυχία και αστοχία στέρησαν τη νίκη από τους γηπεδούχους

Βέλγιο
Στην ισοπαλία έμειναν Βέλγιο και Αυστρία, με τους γηπεδούχους να φτάνουν κοντά στην ανατροπή στις καθυστερήσεις, όμως το δοκάρι στέρησε την χαρά από τον Τίλεμανς.

Το Βέλγιο παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Αυστρία, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στην κορυφή του Group F στα προκριματικά του Euro 2024 και ακόμα αήττητους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ χάρη σε ένα αυτογκόλ του Ορέλ Μανγκαλά στο 21ο λεπτό, όμως είδαν τους ανώτερους Βέλγους να ισοφαρίζουν με «βολίδα» του Ρομέλου Λουκάκου στο 61′. Οι γηπεδούχοι απείχαν λίγα χιλιοστά από την ανατροπή στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Γιούρι Τίλεμανς βρήκε το δοκάρι του Αλεξάντερ Σλάγκερ.

Οι Αυστριακοί μετρούν 7 βαθμούς στα 3 πρώτα παιχνίδια του ομίλου, ακολουθεί με 4 πόντους σε 2 αγώνες το Βέλγιο του Ντομένικο Τεντέσκο.

Το ματς

Οι Βέλγοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν παραταγμένοι σε σχηματισμό 3-4-2-1. Ο Καστάνιε κινούνταν εσωτερικά μαζί με τον Μανγκαλά στο 6 και μπροστά τους οι Τίλεμανς, Καράσκο, να πλαισιώνουν τον Λουκάκου. Όταν χάνεται η μπάλα ο Καστάνιε γίνεται μπακ σε τετράδα.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, οι Αυστριακοί άνοιξαν το σκορ. Από εκτέλεση μορνερ, ο Γκρεγκοριτς βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε ένα δυνατό βολε, η μπάλα κόντραρε στον Μανγκαλά και άλλαξε πορεία, αιφνιδιάζοντας τον Κουρτουά προτού καταλήξει στα δίχτυα για το 0-1.

Από εκεί και ύστερα η ομάδα του Τεντέσκο αποσυντονίστηκε, με αυτή του Ράνγκνικ να κρατάει περισσότερο τη μπάλα και κατ’αυτο τον τρόπο να απορροφάει την πίεση των γηπεδούχων. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τους δύο μέσους των Αυστριακών, Σλάγκερ και Ζάιβαλντ, οι οποίοι προωθούσαν με ψυχραιμία τη μπάλα προς τα εμπρός.

Κύριοι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών του Βελγίου οι δύο πλάγιοι, Ντοκού και Λουκεμπάκιο, που κέρδισαν από 7 μονομαχίες έκαστος στο πρώτο μέρος και πήγαιναν συνεχώς στο ένας εναντίον ενός. Ο εξτρέμ της Χέρτα ήταν αυτός που απείλησε στο 41’, όταν το πλασέ του από πλεονεκτική θέση κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, λίγα εκατοστά μακριά από την εστία του Αλεξάντερ Σλάγκερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με συνεχόμενες επιθέσεις των Βέλγων, αλλά η τελική πάσα συνέχισε να ξεφεύγει από τους γηπεδούχους.
Λίγο πριν την ώρα, ο Λουκάκου εξαπέλυσε μια «οβίδα» λίγο έξω από την περιοχή. Πέρασε λίγο έξω, αλλά η προειδοποίηση είχε σταλεί. Η Αυστρία δεν «άκουσε».

Τρία λεπτά αργότερα, ο Λουκεμπάκιο πάσαρε στον μέχρι πρότινος φορ της Ίντερ και ο Βέλγος αρχηγός εκτόξευσε το σουτ του στην κάτω γωνία για να ισοφαρίσει. Μετά το γκολ το παιχνίδι έγινε «ροντέο».Και οι δύο πλευρές είχαν ευκαιρίες να το κερδίσουν, κυρίως ο Γιούρι Τίλεμανς που είδε ένα υπέροχο χτύπημα έξω από το «κουτί» να βρίσκει τη δοκό του Σλάγκερ στις καθυστερήσεις.

Ο προπονητής του Βελγίου, Τεντέσκο, παραμένει αήττητος από τότε που ανέλαβε μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά σίγουρα θα είναι απογοητευμένος που δεν πήρε τη νίκη εντός έδρας και βλέποντας το σερί 15 νικών της ομάδας του στα προκριματικά να τελειώνει.