Μπάγερν - Ολυμπιακός 72-76: Γουόκαπ και Πετρούσεφ για την ... «σκληρή» απόδραση από το Μόναχο

Ένα πολύ σκληρό ματς στο Μόναχο βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή ο οποίος δεν λύγισε στην πίεση της ομάδας του Λάσο. Με κομβικούς τους Γουόκαπ και Πετρούσεφ επικράτησε με 76-72 της Μπάγερν, συνεχίζοντας την προσπάθεια για το «πλασάρισμα» στην 6αδα.

Ο Ολυμπιακός απέσπασε την 14η φετινή του νίκη επικρατώντας με 76-72 της Μπάγερν στο Μόναχο σε ένα ματς που καμία ομάδα δεν πήρε κάποια σπουδαία διαφορά. Κομβικοί για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Τόμας Γουόκαπ και Φίλιπ Πετρούσεφ, οι οποίοι πραγματοποίησαν τρομερές εμφανίσεις στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν ο MVP της αναμέτρησης καθώς είχε 16 πόντους και 8 ασίστ σε μηδέν (!) λάθη, ενώ ο Σέρβος ψηλός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ. Θετικός για άλλο ένα παιχνίδι ο Μπραζντέικις με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για την Μπάγερν διακριθέντες ήταν ο Ιμπάκα με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ καθώς και ο Φρανσίσκο ο οποίος σκόραρε και αυτός 18 πόντους (3/4 τρίποντα), μοιράζοντας 3 τελικές πάσες. Από εκεί και πέρα ο Πάμπλο Λάσο δεν είδε κάποιον άλλο παίκτη να μπορεί να ακολουθήσει τους δύο προαναφερθέντες, ενώ είχε και εκτός υπηρεσιών τον Ντέβιν Μπούκερ λόγω τραυματισμού.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 14-11 διατηρώντας την προσπάθεια τους για την 6αδα της βαθμολογίας, ενώ η Μπάγερν υπέπεσε στο 10-15 χάνοντας ακόμα περισσότερο έδαφος ενόψει των play-in.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο εναρκτήριο δεκάλεπτο εμφανίστηκαν δύο ομάδες οι οποίες, όπως και αναμενόταν, έδιναν πολύ σκληρές μάχες στο αμυντικό τους μισό. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» με την κυριαρχία στα ριμπάουντ οι οποίοι μάζεψαν 13 (10 αμυντικά και 3 επιθετικά) κατάφεραν να κρατήσουν την Μπάγερν μόλις στους 14 πόντους. Με πρώτο σκόρερ τον Μπραζντέικις με 9 πόντους (σκοράροντας σε 3 γκολ-φάουλ) και τον Πίτερς με 5, όντας ο μοναδικός παίκτης του Ολυμπιακού που είχε ευστοχήσει σε τρίποντο, οι Πειραιώτες προηγούνταν στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 18-14. Καλή εμφάνιση για τον Ράιτ στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο αγωνίστηκε σε όλη του την διάρκεια, όχι τόσο επιθετικά αλλά αμυντικά, δίνοντας πολλές μάχες κάτω από το καλάθι σε συνδυασμό με 2 μπλοκ.

Το ματς στην δεύτερη περίοδο μετατράπηκε σε παιχνίδι back n forth, καθώς μέχρι και 3 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου τα ηνία της αναμέτρησης είχαν αλλάξει 9 φορές «χέρια». Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχιζε να λειτουργεί άψογα, παρ’ όλα αυτά δεν μπόρεσε να προηγηθεί με μεγάλη διαφορά (η μεγαλύτερη ήταν στο 27-31), λόγω της επιθετικής του «απραξίας». Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία δέχθηκε ένα σερί 7 διαδοχικών αναπάντητων πόντων, με τον Γουάιλερ-Μπαμπ να ευστοχεί σε τρίποντο στην λήξη του ημιχρόνου και τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι στο -3 (38-35).

Τα πρώτα 4:30 λεπτά της 3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός έπασχε από το επιθετικό black-out με το οποίο είχε κλείσει το ημίχρονο καθώς είχε σκοράρει μόλις 2 πόντους με τον Ράιτ. Με αυτόν τον τρόπο βρέθηκε στο -7 (44-37), όταν και σκόραρε ο Ιμπάκα 6 αναπάντητους πόντους. Ωστόσο, με μπροστάρη τον Τόμας Γουόκαπ κατάφερε να το γυρίσει και να προηγηθεί με την λήξη του δεκαλέπτου με 51-54, κάνοντας ένα σερί 14-7 υπέρ του. Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε 7 πόντους και μοίρασε 2 ασίστ στον Φίλιπ Πετρούσεφ. Mάλιστα, ο Σέρβος ψηλός σκόραρε ένα πολύ δύσκολο καλάθι την ώρα που ηχούσε η κόρνα της λήξης, θυμίζοντας λιγότερο μπάσκετ και περισσότερο… βόλεϊ.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκκίνησαν την τελευταία περίοδο με τον ιδανικό τρόπο πραγματοποιώντας ένα σερί 6-0, φτάνοντας την διαφορά στο +9 (51-60). Απάντηση έδωσαν ο Ιμπάκα και ο Φρανσίσκο με 8 δικούς τους διαδοχικούς πόντους μετατρέποντας το σκορ σε 59-60. Δύο τρίποντα βυτιοφόρα οξυγόνου του ΜακΚίσικ και του Λαρεντζάκη έφτασαν την διαφορά ξανά στους 6 (59-65) με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Στο υπόλοιπο του αγώνα σκόραραν αμφότερες οι ομάδες, με την Μπάγερν να καλείται να επιτεθεί όντας στο -3, 37” πριν την λήξη του ματς. Εκεί και αστόχησε ο Όμπστ με τον Ολυμπιακό να μαζεύει το ριμπάουντ και τον Πετρούσεφ να ευστοχεί στην απέναντι μεριά του γηπέδου (69-74). Ο Φρανσίσκο ευστόχησε στα «καπάκια» σε τρίποντο, με τον Λαρεντζάκη να καλείται, 3,7 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα, να ευστοχήσει σε δύο βολές για να κλειδώσει το διπλό του Ολυμπιακό. Αυτό και έκανε και με αυτόν τον τρόπο οι «ερυθρόλευκοι» απέδρασαν από το Μόναχο με σκορ 72-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Γουάιλερ-Μπαμπ 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 18 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Έντουαρντς 2 (0/7 σουτ), Γκιφάι 4, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 4, Μπολμάρο 1 (0/5 σουτ), Λούτσιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ομπστ (0/4 σουτ), Ιμπάκα 18 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χάρις 9 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 16 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 8 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος (4/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράιτ 2 (1/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Κάναν (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ (0/1 τρίποντο, 2 λάθη), Παπανικολάου 5 (1), Μπραζντέικις 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές), Σίκμα, ΜακΚίσικ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 21/41 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/45 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 10/11 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 5 λάθη, 18 φάουλ