Μπαρτσελόνα - Εφές 91- 74: Κυριαρχία των «Μπλαουγκράνα» στο Παλάουμε με MVP Ερνανγκόμεθ

Με το δεξί ξεκίνησε την φετινή σεζόν η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε της Αναντολού Εφές με το εμφατικό 91-74. Θετικό ντεμπούτο για Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Τζαμπάρι Πάρκερ.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 91-74 στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Κυριαρχία των Καταλανών στην θέση «5» καθώς πήραν 34 πόντους από Γουίλι και Βέσελι.

Πολύ καλό ντεμπούτο για τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ ο οποίος σκόραρε 16 πόντους (11 στην 3η περίοδο) και μάζεψε 3 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση και για τον rookie Τζαμπάρι Πάρκερ ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 πόντους (8 στην τελευταία περίοδο). Από την άλλη, για την Εφές ήταν κυριαρχικός ο Λάρκιν ο οποίος κρατούσε μόνος του τους Τούρκους στο παιχνίδι τελειώνοντας τον αγώνα με double-double (16 πόντους και 12 ασίστ). Ακολούθησαν στο σκοράρισμα ο Μπράιαντ και ο Τζόουνς έχοντας αμφότεροι από 10 πόντους. Κακή εμφάνιση για τους Κλάιμπερν και Τόμσον έχοντας μόλις 7 πόντους και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

1η Περίοδος

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλο ενθουσιασμό και δυναμισμό κι από τις δύο ομάδες κάτι που τις οδήγησε και στην παραγωγικότητας τους. Το τελικό σκορ της περιόδου ήταν 22-19 υπέρ της Μπαρτσελόνα με τον Λάρκιν να έχει αναλάβει τον μαέστρο στην επίθεση της Εφές έχοντας μοιράσει 5 ασίστ (και έχοντας σκοράρει μόλις ένα δίποντο) και τον Ζίζιτσ να έχει σκοράρει 7 πόντους. Για τους «μπλαουγκράνα» είχε 5 πόντους ο Λαμπροβίτολα και 4 ο Ντα Σίλβα.

2η Περίοδος

Η 2η περίοδος εκκίνησε πολύ δυναμικά για την Μπαρτσελόνα όντας μέχρι και στο +9 (32-23) όταν και σκόραρε τρίποντο ο Μπριθουέλα. Ωστόσο, η Εφές κατάφερε να απαντήσει με τον Λάκριν ο οποίος σκόραρε 6 πόντους (2 τρίποντα) και μοίρασε μία ακόμα τελική πάσα (6 στο ημίχρονο). Καλή εικόνα για τους Τούρκους στο πρώτο ημίχρονο είχε και ο rookie Γουίλις ο οποίος σκόραρε 8 πόντους (2 τρίποντα) και μάζεψε 4 ριμπάουντ. Πολύ κακός για την ομάδα του Τσαν ήταν ο Κλάιμπερν ο οποίος ολοκλήρωσε το ημίχρονο άποντος (0/4 ε.π.) σε 10:43. Ο Ερνανγκόμεθ κατάφερε να σκοράρει 5 πόντους σε 6:50, ενώ ο Τζαμπάρι Πάρκερ σε κάτι παραπάνω από επτάμιση λεπτά δεν ε[πιχείρησε ούτε σουτ. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γκριμάου ήταν ο Γιαν Βέσελι ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στο +6 (40-34) στο κλείσιμο του ημιχρόνου έχοντας σκοράρει 10 πόντους και έχοντας μαζέψει 4 «σκουπίδια».

3η Περίοδος

Η 3η περίοδος ήταν η πιο παραγωγική στον αγώνα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνολικά 59 πόντους (29-30). Η Εφές μπήκε πολύ δυνατά όταν και προηγήθηκε στο σκορ με 45-46 δια χειρός Λάρκιν, με τον Τούρκο γκαρντ να φτάνει τις 10 ασίστ σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Πολύ θετική εικόνα για τον Τζόουνς της Εφές ο οποίος σκόραρε 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, ο επιθετικός μονόλογος του Γουίλι Ερνανγκόμεθ σκοράροντας 11 μόνο στην τρίτη περίοδο, έβαλε ξανά μπροστά τους «μπλαουγκράνα», με το τελικό σκορ του δεκαλέπτου να αναγράφει το 69-64.

4η Περίοδος

Η τελευταία περίοδος άνηκε αποκλειστικά και μόνο στην Μπαρτσελόνα η οποία στα πρώτα 8 λεπτά «έτρεξε» ένα σερί 16-8 (85-70) υπέρ της με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να έχει τους 8 από τους 16 πόντους. Ο Λάρκιν συνέχισε να είναι επιθετικά «μόνος» του έχοντας σκοράρει και τους 8 πόντους που είχε η Εφές σε αυτά τα λεπτά. Ο αγώνας εν τέλει έληξε με το τελικό σκορ στον πίνακα να γράφει 91-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 18-15, 29-30, 22-10

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4, Βέσελι 16 (8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπριθουέλα 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 8 (2), Ερνανγκόμεθ 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές), Λαπροβίτολα 13 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πάρκερ 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές), Αμπρίνες 7 (1), Γιοκουμπάιτις 4, Πάρα

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 32/42 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 9/12 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 32/42 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 9/12 βολές, 35 ριμπάουντ ( 9 επιθετικά – 26 αμυντικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ