Μάντσεστερ Σίτι - Ίντερ 1-0: Δεν είναι πλέον όνειρο. Η Σίτι είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης

Σίτι
Η Μάντσεστερ Σίτι είναι επιτέλους πρωταθλήτρια Ευρώπης. Οι «πολίτες» σήκωσαν το βαρύτιμο τρόπαιο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, μετά και την νίκη της στον μεγάλο τελικό επί της Ίντερ με 1-0 και χρυσό σκόρερ τον Ρόδρι. «Πολίτες» και Πεπ μπορούν πλέον να πανηγυρίσουν με την ψυχή τους το τεράστιο επίτευγμα του τρέμπλ

Ο Πεπ και η μπλε πλευρά του Μάντσεστερ είναι στους 7 ουρανούς. Η Σίτι είναι επιτέλους πρωταθλήτρια Ευρώπης μετά και την νίκη της με 1-0 απέναντι στην Ίντερ. Οι Άγγλοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ρόδρι στο 68 και ήταν υπερβολικά τυχεροί στο τέλος του αγώνα με τις ευκαιρίες των Ντι Μάρκο και Λουκάκου.

Η Μάντσεστερ Σίτι σηκώνει το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της και συνολικά το 20ο τα τελευταία 12 χρόνια σε όλες τις διοργανώσεις. Η ομαδάρα του Γκουαρδιόλα συμπλήρωσε και το θρυλικό τρέμπλ μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου Αγγλίας.

Τα χρειάστηκε η Σίτι από την στιγμή που οι «νερατζούρι» έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Οι φήμες για τα «λεωφορεία» της Ίντερ δεν είχαν καμία βάση. Οι Ιταλοί στάθηκαν στο ύψος τους και χάσανε το τρόπαιο στις λεπτομέρειες από την δυναμική ομάδα του Μάντσεστερ

Το ματς

Χωρίς εκπλήξεις οι δύο προπονητές στον τελικό. Κλασσική τριάδα από τον Γκουαρδιόλα στα στόπερ με τους δύο παίκτες που θα είναι μπροστά τους να παραμένουν οι Στόουνς και Ρόδρι. Και Ντε Μπρόινε και Γκιουντογκάν και Χάαλαντ στην μεσοεπιθετική γραμμή των τυπικά γηπεδούχων.

Σχεδόν με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο Ιντσάγκι με το δικό του συνηθισμένο 3-5-2, με τον Τζέκο να παίρνει την θέση του Λουκάκου και τους Ντι Μάρκο και Ντάμφρις να παραμένουν στα άκρα της Ίντερ. Τίποτα το παράξενο στην εντεκάδα των «νερατζούρι».

Η πρώτη πολύ σημαντική ευκαιρία άνηκε στην Μάντσεστερ Σίτι. Η δουλειά για τον Μπερνάρντο Σίλβα από τα δεξιά ξεκίνησε από νωρίς, με τον Πορτογάλο να συγκλείνει και να σουτάρει αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Ονάνα.

Ο ρυθμός του τελικού δεν ήταν και ο πιο εκρηκτικός. Δεν θα μπορούσε άλλωστε να γίνει αλλιώς. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να είναι όσο πιο προσεκτικές γινόταν.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 27ο λεπτό, όταν ο Χάαλαντ βρέθηκε απέναντι στον Ονάνα, με τον Καμερουνέζο να αποκρούει το πολύ δυνατό σουτ του Νορβηγού.

Η σημαντική παρουσία του Ντε Μπρόινε στην λειτουργία της Σίτι ήταν τέτοια, που το αποδεικνύει η αντίδραση του Πεπ από την στιγμή που ο Βέλγος έδειξε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω μυϊκού τραυματισμού. Ο Φόντεν πήρε την θέση του στο 36΄.

Σχετικά καλή η αμυντική λειτουργία της Ίντερ, κατάφερε ο Σιμόνε Ιντσάγκι να μην απειληθεί η ομάδα του εκτός από τις δύο φάσεις πριν το ημίωρο. Στα πρώτα λεπτά μάλιστα προσπάθησαν οι Ιταλοί να ελέγξουν και την κατοχή, την οποία μετά παρέδωσαν στους Άγγλους.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα αρκετά άστοχο σουτ του Ακάντζι και τίποτα παραπάνω.

H Ίντερ βρήκε την μεγαλύτερη της ευκαιρία στην πρώτη αξιόλογη στιγμής της στο 57. Έπειτα από λάθος του Ακάντζι, ο Λαουτάρο βγήκε απέναντι από τον Έντερσον αλλά λόγω της πολύ πλαϊνής του θέσης δεν κατάφερε να βρει εστία.

Η καλή παρουσία της Ίντερ στον αγωνιστικό χώρο «χάλασε» από τον Ρόδρι. Η εξαιρετική κάθετη του Ακάντζι προς τον Μπερνάρντο Σίλβα έδωσε την ευκαιρία στον Πορτογάλο να γυρίσει την μπάλα στο πέναλτι εκεί όπου ερχόταν με φόρα ο Ισπανός για να εκτελέσει με δύναμη και να ανοίξει το σκορ στο 68΄ του τελικού δίνοντας το προβάδισμα στην Σίτι.

Η αντίδραση ήταν άμεση. Πιο άμεση δεν γινόταν. Στο 70΄μια κεφαλιά του Ντάμφρις προκάλεσε αναταραχή μέσα στην περιοχή της Ίντερ, από την οποία κερδισμένος βγήκε ο Ντι Μάρκο. Ο Ιταλός έκανε την κεφαλιά η οποία «κρέμασε» τον Έντερσον αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στους «νερατζούρι»,αφού βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά πάλι ο Ντι Μάρκο σημάδεψε τον…Λουκάκου.

Νέα ευκαιρία για την Ίντερ με τον Λουκάκου να μην μπορεί να κερδίσει τον Έντερσον από πλεονεκτική θέση.

Η Ίντερ ήταν υποχρεωμένη να βγει μπροστά και να βρει την απάντηση που θα έστελνε τον τελικό στην παράταση. Έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία όταν ο Λουκάκου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Έντερσον με κεφαλιά από την μικρή περιοχή.

Η αναμέτρηση έληξε και το κοντράστ συναισθημάτων ήταν η αναμενόμενη εικόνα με το τελευταίο σφύριγμα του Μαρτσίνιακ!