Παναθηναϊκός - Ντνίπρο 2-2: Έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά προκρίθηκαν οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 1-2 από την Ντνίπρο και ένιωσε να κινδυνεύει, όμως ένα γκολ του Σπόραρ επανέφερε την ηρεμία. Ολοκλήρωσε την δουλειά η ομάδα του Γιοβάνοβιτς, ακολουθεί η Μαρσέιγ.

Ο Παναθηναϊκός δυσκόλεψε τον εαυτό του, βρέθηκε να χάνει 1-2 παρότι προηγήθηκε νωρίς στην αναμέτρηση, όμως ένα γκολ του Σπόραρ επανέφερε την ηρεμία και την τάξη, με τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν μια μεγάλη πρόκριση.

Το συγκρότημα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς θα ξαναπαίξει σε ευρωπαϊκό όμιλο ύστερα από μια επταετία, ενώ ακολουθεί η αναμέτρηση με τη Μαρσέιγ την ερχόμενη εβδομάδα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ματς

Πιεστικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, κερδίζοντας δύο κόρνερ στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Στο 7ο λεπτό, ο Παλάσιος μπήκε απειλητικά από τα δεξιά, σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε πάνω από την εστία, σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έκρυψαν την μπάλα, Βιλένα, Τζούρισιτς και Σπόραρ συνδυάστηκαν άψογα, όμως το σουτ του Ολλανδού χαφ μπλοκαρίστηκε από τον Βόλινετς.

Ο Ουκρανός γκολκίπερ έκανε μεγάλο λάθος στο 15′, δεν συννενοήθηκε σωστά με τον Άνταμιουκ έπειτα από διώξιμο του Γέντβαι και ο Σπόραρ είπε «ευχαριστώ πολύ», τσιμπώντας τη μπάλα και πλασάρωντας ιδανικά με λόμπα για το 1-0. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε εξαιρετικά τους χώρους στο πρώτο εικοσάλεπτο και δεν επέτρεψε στη Ντνίπρο να πλησιάσει στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε αμέσως μετά να σταματήσει τον Ντόμπβικ.

Ο ταλαντούχος φορ των φιλοξενούμενων έδειξε την κλάση του, στο πιθανότατα τελευταίο παιχνίδι του με τη φανέλα του συλλόγου, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε ιδανικά για το 1-1. Μετά την ισοφάριση ο Παναθηναϊκός αποσυντονίστηκε και φάνηκε να χάνει λίγη από την αυτοπεποίθηση που επέδειξε στο ξεκίνημα. Η άνοδος των φιλοξενούμενων ήταν αισθητή, με τον Ρουμπτζίνσκι να απειλεί με σουτ εκτός περιοχής στο 31′, ύστερα από στρώσιμο του πανταχού παρόντος Ντόμπβικ.

Οι χλιαρές διαμαρτυρίες του κόσμου του Παναθηναϊκού φαίνεται πως ξύπνησαν τους «πράσινους», που στο αμέσως επόμενο λεπτό απώλεσαν σημαντική διπλή ευκαιρία με Παλάσιος και Μπερνάρ. Ο πρώτος δεν κατάφερε να «τσιμπήσει» την μπάλα πάνω από τον Βόλινετς, ενώ ο Βραζιλιάνος αστόχησε στο ριμπάουντ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ο Βόλινετς μάλιστα συγκρούστηκε άσχημα με τον Παλάσιος, αποχωρώντας από το γήπεδο με φορείο.

Στο 39′, ο Ντόμπβικ βρήκε ξανά δίχτυα, αφού πρώτα «άδειασε» τον Πέρεθ, όμως το γκολ ακυρώθηκε επειδή είχε προηγηθεί χέρι του Μπλάνκο, του ποδοσφαιριστή που τροφοδότησε τον νεαρό striker. Οι «σφυγμοί» ανέβηκαν, ο Σπόραρ έχασε τετ α τετ από θέση οφσάιντ και οι Ουκρανοί άρχισαν τα δυνατά μαρκαρίσματα, ξεσηκώνοντας άπαντες στη Λεωφόρο.

Λίγο έλειψε να έρθει άλλη μια ψυχρολουσία για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς. Στο 45+6′ η Ντνίπρο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά με τον Πάσιτς να πιάνει το σουτ ανενόχλητος και να στέλνει τη μπάλα εκτός του οριζόντιου δοκαριού του Μπρινιόλι.

Όπως έκλεισε το ημίχρονο, έτσι άνοιξε το δεύτερο η Ντνίπρο, με ευκαιρία και μάλιστα διπλή. Ο Μπλάνκο σούταρε, ο Μπρινιόλι έδιωξε σε κόρνερ και από την εκτέλεση του ο Ντόμπβικ βρήκε πάλι τελική, όμως ο Μπρινιόλι ήταν ξανά εκεί. Το κακό έγινε στο 54′. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Σάραπι βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή και έγραψε το 1-2, βάζοντας ακόμη περισσότερη πίεση στους παίκτες του «Τριφυλλιού». Και όλα αυτά ενώ λίγο πριν ο Σπόραρ δεν κατάφερε να πλασάρει σε ανυπεράσπιστη εστία, ύστερα από ωραία ενέργεια και γύρισμα του Μαντσίνι.

Χωρίς ηρεμία ο Παναθηναϊκός και στο επόμενο διάστημα του αγώνα, μέχρι και τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού δεν είχε καταφέρει να βρει χώρους και να γυρίσει τη μπάλα με υπομονή. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η πίεση των φιλοξενούμενων κόπασε, ο Παναθηναϊκός έγινε πιο αποφασιστικός και βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 70′. Ο Τζούρισιτς έκανε ωραία ενέργεια υποδεχόμενος τη μπάλα από τον Μαντσίνι, έσπασε τη μπάλα στον Σπόραρ και ο Σλοβένος δεν αστόχησε από κοντά, γράφοντας το 2-2.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τη χαμένη τους ψυχολογία, ο Χουάνκαρ κέρδισε την αποβολή του Τάντσιουκ, που μετρούσε λίγα λεπτά στο γήπεδο και το «τριφύλλι» έψαξε το γκολ τις νίκης στα τελευταία λεπτά.  Κάποιες προσπάθειες των Ιωαννίδη και Κλεϊνχέισλερ δεν βρήκαν στόχο, με το 2-2 να παραμένει έως το τέλος.