Ντνίπρο - Παναθηναϊκός 1-3: Έλαμψε φορώντας το ευρωπαϊκό του κοστούμι

Παναθηναϊκός
Ο Χουάνκαρ κερνούσε, ο μαγικός Παναθηναϊκός έπινε και οι «πράσινοι» είναι με κάτι παραπάνω από το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση του UEFA Champions League. Επικράτησαν με κυριαρχικό τρόπο της Ντνίπρο με 1-3 και πάνε στην Λεωφόρο για τα…. διαδικαστικά.!

Ένας Παναθηναϊκός για… φίλημα στην Σλοβακία. Η τρομερή και φοβερή ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε με 1-3 της Ντνίπρο με έναν μαγικό Χουάνκαρ ο οποίος μοίρασε δύο ασίστ στους σκόρερ Σπόραρ και Τζούρισιτς, ενώ κέρδισε και το πέναλτι με το οποίο οι «πράσινοι» έκαναν το 0-3 με τον Ιωαννίδη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτα κυριαρχικός. Μπήκε στο γήπεδο μόνο για να πάρει την νίκη, κάτι που έκανε με εμφατικό τρόπο. Δέχθηκε την μείωση του σκορ στο 90 κάτι που δεν άρεσε στον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, όμως το γεγονός είναι ένα, ότι ο Παναθηναϊκός πήρε στην Σλοβακία σκορ πρόκρισης απέναντι στην Ντνίπρο και πλέον πάει στην Λεωφόρο για να κλειδώσει την πρόκριση του στον επόμενο γύρο του UEFA Champions League και μαζί το ευρωπαϊκό του εισιτήριο, στην χειρότερη για το Europa League.

Το ματς

Δεν είχε πολλές σημαντικές αλλαγές ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς από αυτές που περιμέναμε. Πήραν θέση βασικών για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι οι Βιλένα και Τζούρισιτς ενώ οι υπόλοιποι έμειναν ίδιοι. Μπρινιόλι στην εστία, Μάγκνουσον και Σένκεφελντ στα στόπερ με Κώτσιρα και Χουάνκαρ. Μπροστά τους οι Ρούμπεν με τον Βιλένα και τον Τζούρισιτς ενώ η επιθετική τριάδα αποτελούταν από Παλάσιος, Μπερνάρ και Σπόραρ.

Κιναρέικιν, Μιροσινιτσένκο, Σβάτοκ, Σαράπι, Κράβιτς, Μπαμπένκο, Ντομίνικο Φελίπε, Χούτσουλιακ, Ρουμπτσινσκι, Τρετιάτκοφ και Ντόβμπικ για την Ντνίπρο στο βασικό σχήμα.

Η πρώτη τεράστια στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για τον Παναθηναϊκό και ήταν το πολυπόθητο γκολ που ζητούσε ο Σέρβος τεχνικός από την ομάδα του. Φανταστική ενέργεια από τον Χουάνκαρ από τα αριστερά στο 10ο λεπτό, ο Ισπανός γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή για τον Σπόραρ ο οποίος με προβολή έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Με «φτερά στα πόδια» πλέον οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και 3 λεπτά μετά βρήκανε νέα ευκαιρία, όμως το σουτ του Κώτσιρα πέρασε άουτ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως άλλη φάση. Ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να πάρει το προβάδισμα και να το διατηρήσει με μεγάλη άνεση. Μπορεί να μην απείλησε όπως έκανε μέχρι το  15΄-20΄ αλλά είχε φτάσει στην ανάπαυλα χωρίς να νιώσει ίχνος απειλής, πλην ενός σουτ από πλευράς Ντνίπρο το οποίο κατέληξε αδύναμα έξω.

Η πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου άνηκε στους γηπεδούχους όμως και πάλι δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι. Μετά από κόρνερ, ο κεντρικός αμυντικός, ο Σαράπι έκανε ένα γυριστό που πέρασε έξω.

Ξανά επίθεση για την Ντνίπρο αλλά το πλάσε του Χουτσούλιακ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ακολούθησε η πρώτη μεγάλη στιγμή για τον Παναθηναϊκό, μετά το κλέψιμο του Βιλένα ο Σπόραρ κουβάλησε την μπάλα μέχρι την περιοχή, την ξανά γύρισε στον αμαρκάριστο Ολλανδό, ο οποίος δεν κατάφερε να την βρει όπως ήθελε, χάνοντας μια σπουδαία ευκαιρία.

Στο 72 οι Ουκρανοί βρήκαν την πιο σημαντική τους ευκαιρία με το σουτ του Ρουμπτσινσκι να κοντράρει στον Χουάνκαρ και να περνάει λίγο ψηλά, κόρνερ.

Το σημείο που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός ήρθε στο 74, όταν ξανά η κούρσα του εκπληκτικού Χουάνκαρ βρήκε αυτήν την φορά έξω από την περιοχή, τον Τζούρισιτς, ο οποίος με ένα άπιαστο πλασέ ενώ έπεφτε, νίκησε τον Κιναρέικιν για το 0-2!

Η μαγική εμφάνιση του Ισπανού αριστερού μπακ δεν σταμάτησε εκεί. Ο Χουάνκαρ κέρδισε και πέναλτι στο 82ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φώτης Ιωαννίδης στο 84, κάνοντας το 0-3.

Οι Ουκρανοί κατάφεραν να μειώσουν στο 90ο λεπτό με τον Καπλιένκο μετά από αδράνεια στην άμυνα του «τριφυλλιού» για το τελικό 1-3.