Ρόμα - Λεβερκούζεν 1-0: Ο Ρωμαίος «στρατιώτης» Μπόβε «κάρφωσε» τους Γερμανούς

Σε ένα ματς που οδηγούνταν με μαθηματική ακρίβεια στην ισοπαλία, ήρθε ένας θαρραλέος πιτσιρικάς για να βάλει τη δική του σφραγίδα σε αυτό. Το γκολ του Εντοάρντο Μπόβε έδωσε τη νίκη στη Ρόμα (1-0) και έβαλε «δύσκολα» στη Λεβερκούζεν ενόψει της ρεβάνς.

Ρόμα και Λεβερκούζεν, το πιο πολυαναμενόμενο ζευγάρι από τα τέσσερα σε Europa και Conference League, ήρθε αντιμέτωπο στο «Ολίμπικο». Αναμέτρηση για πολύ γερά νεύρα, κρίθηκε στις λεπτομέρειες χάρη σε ένα παλικαρίσιο γκολ του 20χρονου Εντοάρντο Μπόβε στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου.

Κάθε αγώνας με γηπεδούχους τους «Τζιαλορόσι» εκκινεί με όμορφο τρόπο, απλά χρειάζεται να κλείσει κάποιος τη περιγραφή και να αφοσιωθεί στο “Roma, Roma, Roma”, τον ύμνο της ομάδας που ψέλνουν χιλιάδες πιστοί.

Δυστυχώς το παιχνίδι, ποιοτικά, δεν βάδισε στους ίδιους ρυθμούς στο μεγαλύτερο κομμάτι του. Με πολλές απουσίες οι γηπεδούχοι, κατέβηκαν έχοντας τον Κριστάντε στο κέντρο της άμυνας και όχι στο πλάι του Μάτιτς, εκεί όπου βρέθηκε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι ο νεαρός Εντοάρντο Μπόβε. Σπουδαίες στιγμές για τον μικρό, άργησε να τον εμπιστευτεί ο Ζοσέ Μουρίνιο.

Ο δάσκαλος “Special One” και ο μαθητής Τσάμπι Αλόνσο παρέταξαν τις ομάδες τους με τους γνωστούς σχηματισμούς, 3-5-2 ο ένας, 3-4-2-1 ο άλλος και ουσιαστικά «αλληλοεξουδετερώθηκαν». Η Λεβερκούζεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, η Ρόμα πιο χαμηλά στο γήπεδο, με κοντά τις γραμμές, να περιμένει ένα κλέψιμο ή κάποια στατική φάση για να απειλήσει.

Το δυναμικό ξεκίνημα των Γερμανών, που απείλησαν δις με Άντριχ και Βίρτζ στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν είχε συνέχεια. Μια ανούσια κατοχή, προσπάθεια για δημιουργία καταστάσεων πότε από τον άξονα με Παλάσιος, Χλόζεκ και πότε από το πλάι, όταν έπεφτε δεξιά ο Ντιαμπί και δημιουργούσε τρίγωνο με Ταπσόμπα και Φριμπονγκ, χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, η Ρόμα ήταν αρκετά δύσκολη στο να παράξει ποδόσφαιρο, της έλειπε προφανώς η πρωτεύουσα απειλή της που ακούει στο όνομα Ντιμπάλα. Η μοναδική της αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος ήρθε από ένα φάουλ του αρχηγού, Λορεντζο Πελεγκρίνι, ο οποιος βρήκε το κεφάλι του Ιμπάνιεζ και ο τελευταίος ανάγκασε τον Χραντέτσκι σε δύσκολη απόκρουση.

Μακριά από τη μπάλα και με λίγες επαφές οι Μπελότι, Έιμπραχαμ, χωρίς πολλά και ουσιώδη ανέβασμα ο Ζεκί Τσελίκ από δεξιά, πολύ φυσιολογικά ήρθε το 0-0 του πρώτου μέρους. Δεν είναι η πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο στους Ρωμαίους φέτος, κάθε άλλο. Η ομάδα της πρωτεύουσας έχει αποτύχει να σκοράρει στα 9 από τα 13 ευρωπαϊκά της παιχνίδια σε πρώτο ημίχρονο, όμως αντίστοιχα έχουν κρατήσει το μηδέν και στα 10 εξ αυτών.

Το ματς των λίγων ευκαιριών και τελικών, συνέχισε στο ίδιο τέμπο στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Μέχρι το 63ο λεπτό. Εκεί μίλησε η καρδιά και το θάρρος ενός πραγματικού «Τζιαλορόσι», ενός παιδιού από τα «σπλάχνα» της ομάδας. Ο Μπόβε πήρε πρώτος τη μπάλα κάπου μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, πέρασε σαν σταματημένο τον Ταπσόμπα, έκανε άρτια πάσα στον Έιμπραχαμ και τελείωσε άριστα τη φάση παίρνοντας το ριμπάουντ από το σουτ του Άγγλου που αποκρούστηκε από τον Χραντέτσκι.

Game-changing στιγμή για τους γηπεδούχους, με το «Ολίμπικο» να παίρνει «φωτιά» και τον πιτσιρικά να φεύγει κατευθείαν κερκίδα ώστε να πανηγυρίσει. Από εκείνο το σημείο και για το επόμενο τέταρτο, η Ρόμα έγινε πιο θαρραλέα, πήρε περισσότερες μονομαχίες, ξεμύτισε περισσότερες φορές για να βρει και δεύτερο γκολ.

Ο Τσάμπι Αλόνσο «ανακάτεψε την τράπουλα», επεδίωξε να γεμίσει περισσότερο το αντίπαλο «κουτί» με την παρουσία του Σερντάρ Αζμούν στο γήπεδο, η Λεβερκούζεν πήρε μέτρα και απείλησε ύστερα από πάρα πολλή ώρα στο 87’. Ο Ρούι Πατρίσιο έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Φρίμπονγκ, όμως ο νεαρός Ολλανδός σημάδεψε κατευθείαν τον Κριστάντε, που περίμενε πάνω στη γραμμή.

Οι Γερμανοί συνέχισαν τη μίνι-πολιορκία, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι άντεξαν, κράτησαν το υπέρ τους σκορ και οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για σπουδαία ρεβάνς σε μια εβδομάδα.

Ρόμα: Ρούι Πατρίσιο, Μαντσίνι, Κριστάντε, Ιμπάνιεζ, Τσελίκ, Μπόβε (76′ Βαϊνάλντουμ), Μάτιτς, Σπινατσόλα, Πελεγκρίνι, Μπελότι (77′ Ντιμπάλα), Έιμπραχαμ

Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Κοσουνού (36′ Μπάκερ), Τα, Ταπσόμπα, Φρίμπονγκ, Παλάσιος, Άντριχ (90+ Αμίρι), Ινκαπιέ, Ντιαμπί (72′ Αντλί), Βίρτζ, Χλόζεκ (72′ Αζμούν)