Αντβέρπ - ΑΕΚ 1-0: Έπεσε πάνω στο «μπλόκο» η ανώτερη «Ένωση»

ΑΕΚ
Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι στην Αντβέρπ, όμως η μια στιγμή που βρήκαν οι Βέλγοι και το αμυντικό τους πλάνο ήταν αρκετά για να της δώσουν την νίκη με 1-0, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά εν όψει της ρεβάνς

Η ΑΕΚ αδίκησε τον εαυτό της στο Βέλγιο απέναντι στην κατώτερη σήμερα Αντβέρπ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 στον πρώτο αγώνα του ζευγαριού για τα Play Offs του Champions League.

H ομάδα του Αλμέιδα ήταν καλύτερη, δημιούργησε περισσότερο από την σημερινή της αντίπαλο, όμως κάτι η λεπτομέρεια που έλειπε και κάτι το αποδοτικό αμυντικό πλάνο των Βέλγων, «μπλόκαρε» την ΑΕΚ που έκανε μια πολύ καλή προσπάθεια όμως στο τέλος δεν τα κατάφερε, λόγω του γκολ που πέτυχε ο Γιένσεν στο 16ο λεπτό, φάση σαν και την οποία η πρωταθλήτρια Βελγίου δεν ξανά βρήκε.

Τα πάντα είναι ανοιχτά βέβαια στο ζευγάρι, με την πρόκριση να περνάει από την Αθήνα και την Opap Arena, στην οποία οι κιτρινόμαυροι θα διεκδικήσουν την μεγάλη πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το ματς

Με τρεις αλλαγές παρατάχθηκε η ΑΕΚ στην σημερινή της αναμέτρηση, με τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια, τον Σιντιμπέ δεξιά, τον Χατζισαφί αριστερά και τους Βίντα Μουκουντί στο κέντρο της άμυνας. Σιμάνσκι, Πινέδα και Άμραμπατ μπροστά τους, με τους τρεις της επίθεσης να αποτελούνται από τους Λιβάι Γκαρσία, Γκατσίνοβιτς και Τσούμπερ.

Μπουτέ, Μπατάιγε, Αλντερβέιρελτν, Κουλιμπαλί, Ντε Λαέ, Κεϊτά, Εκελένκαπ, Φερμίρεν, Οντρέτζκα, Μπαλίκουισα και Γιάνσεν για τους γηπεδούχους.

Πρώτη σημαντική στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για την ΑΕΚ, στο 11ο λεπτό, όταν ο Άμραμπατ έκανε μια εξαιρετική σέντρα προς τον Λιβάι Γκαρσία, με τον επιθετικό της «Ένωσης» να πιάνει την κεφαλιά κάτω από ιδανικές συνθήκες, όμως να μη μπορεί να στοχεύσει σωστά, με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει πάνω στον Μπουτέ.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 16΄, η Αντβέρπ βρήκε την πρώτη της αξιόλογη φάση στον αγώνα, την οποία μετέτρεψε και σε γκολ. Το «ρήγμα» στην άμυνα της ΑΕΚ έγινε από τους Κεϊτά και Φερμίρεν, με τον τελευταίο να περνάει την πάσα στον Γιάνσεν και από πλάγια θέση ο Ολλανδός «εκτέλεσε» τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Η ΑΕΚ έκανε ότι και στο Ζάγκρεμπ. Αμέσως πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και δημιούργησε ιδανικές προϋποθέσεις για αυτήν. Η πρώτη ήρθε στο 23ο λεπτό σε μια επανάληψη της φάσης του 11ου. Πολύ καλή σέντρα του Άμραμπατ ξανά προς τον Λιβάι Γκαρσία, όμως αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε οριακά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 32΄ο Γκαρσία προσπάθησε να σουτάρει από πλάγια θέση όμως σημάδεψε τα εξωτερικά δίχτυα. Στην προσπάθεια του όμως ο επιθετικός της ΑΕΚ τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνεχίσει και τον Εζεκιέλ Πόνσε να παίρνει τη θέση του.

Το συγκρότημα του Αλμέιδα εξακολουθούσε να είναι καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο. Προς το τέλος του ημιχρόνου βρήκε μια εξαιρετική προϋπόθεσηΜετά το γύρισμα του Τσούμπερ και την εξαιρετική προσποίηση του Γκατσίνοβιτς, ο Πινέδα βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, όμως το σουτ του Μεξικανού κόντραρε πάνω στα πολλά σώματα που βρέθηκαν μπροστά του.

Το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ καλύτερη όμως πίσω στο σκορ.

Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος ξανά για την «Ένωση» με σουτ του Χατζισαφί το οποίο απέκρουσε ο Μπουτέ στο 47΄.

Στο 51 η βελγική ομάδα έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά από εγκληματικό τάκλιν του Μπατάιγ στον Γκατσίνοβιτς,

Η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο, ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης, όμως δυσκολευόταν να απειλήσει λόγω της αμυντικής τακτικής που επέλεξε ο Βαν Μπόμελ μετά την αποβολή.

Στο 77΄ο Μάνταλος βρήκε την μπάλα στρωμένη έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του είχε απάντηση από τον Μπουτέ.

Νέα ευκαιρία με τον Πόνσε να «πιάνει» μια ανάποδη κεφαλιά στο 88΄όμως ο Γάλλος είχε ξανά απάντηση.

Μια στιγμή με τον Μουκουντί μέσα στην περιοχή ήταν η τελευταία της αναμέτρησης και το τελικό σφύριγμα του Λετεσιέ να βρίσκει τους Βέλγους να παίρνουν την νίκη με 1-0 και το μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ (Αραούχο 68΄), Σιμάνσκι (45΄Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (Ελίασον 69΄),  Άμραμπατ, Τσούμπερ (Μάνταλος 68΄), Γκαρσία (26΄Πόνσε).

Αντβέρπ (Μαρκ Βαν Μπόμελ): Μπουτέ, Μπατάιγε, Αλντερβέιρελτν, Κουλιμπαλί, Ντε Λαέ, Κεϊτά, Εκελένκαπ (Βαν Ντε Μπος 56΄), Φερμίρεν, Οντρέτζκα (Βίνες 56΄), Μπαλίκουισα, Γιάνσεν (Μούγια 71΄)