Euroleague: Η Μακάμπι «υπέταξε» την Παρτίζαν - Eπίδειξη δύναμης για τον Ερυθρό Αστέρα

Πρεμιέρα για την Euroleague με την Μακάμπι να κερδίζει την Παρτίζαν, τον Ερυθρό να «υποτάσσει» την Βιλερμπάν, την Μπάγερν να κερδίζει τον Γερμανικό «εμφύλιο» και την Ζάλγκιρις να αποδρά από την Μπολόνια με την νίκη.

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν: 94-73

Ο ανανεωμένος Ερυθρός Αστέρας κέρδισε με ευκολία την Βιλερμπάν σε συνοδεία τρίποντης καταιγίδας με το τελικό σκορ να αναγράφει 94-73.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης οι Σέρβοι ήταν κυρίαρχη στο παρκέ της Stark Arena χτίζοντας από νωρίς διψήφια διαφορά, η οποία ξεπέρασε τους είκοσι πόντους πριν το ημίχρονο. Όπλο της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν τα σουτ πίσω από τα 6μ75, ευστοχώντας συνολικά σε 17 και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 50% ποσοστό ευστοχίας.

Μεγάλο παιχνίδι από την τριάδα, Νέιπιερ (21 πόντους, 5/8 τρίποντα), Γκεντράιτις (17 πόντους, 4/5 τρίποντα) και Σιμόνοβιτς (14 πόντους, 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα) για τους νικητές, που έδωσαν πολύτιμες λύσεις, ειδικά στον τομέα του σκοραρίσματος.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παρτίζαν: 96-81

Εντυπωσιακή η πρώτη εμφάνιση για την Μακάμπι την φετινή σεζόν, η οποία επικράτησε με 96-81 της Παρτίζαν στην πρεμιέρα της EuroLeague. Η ομάδα του Τελ Αβίβ ήταν σαρωτική από το  πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο έχτισε μία διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά την απουσία του βαρόμετρου Μπόλντγουιν.

Ο Λορέντζο Μπράουν απέδειξε ότι μπορεί να ηγηθεί των Ισραηλινών ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους και τους Σόρκιν, Νίμπο και Κόλσον να κάνουν τη δουλειά στο δεύτερο. Η Μακάμπι δεν σούταρε καλά από την περιφέρεια, είχε όμως αποτελεσματικότητα στο δίποντο, εντυπωσιακή κυκλοφορία και μοίρασμα της μπάλας, δεν σπατάλησε πολλές βολές και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο θετικό αποτέλεσμα.

Μπάγερν – Άλμπα Βερολίνου: 80-68

Ντεμπούτο με νίκη για τον Πάμπλο Λάσο ο οποίος «πήρε» το Γερμανικό ντέρμπι στην πρεμιέρα της Euroleague. Το τελικό σκορ έγραψε 80-68 με τον πρώην άσσο του Περιστερίου, Φρανσίσκο να πραγματοποιεί ονειρεμένο ντεμπούτο.

Ο Σιλβέν Φρανσίσκο σκόραρε 17 πόντους, μαζί με 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ακολούθησε ο Μπόνγκα με double-double έχοντας 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στις παρυφές του double-double κινήθηκε και ο Σερζ Ιμπάκα ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, σε συνδιασμό με 2 μπλοκ. Για την Άλμπα ξεχώρισε ο Τίμαν ο οποίος είχε  10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην «πράσινος» Ματ Τόμας με 11 πόντους.

Βίρτους Μπολόνια – Ζάλγκιρις: 79-82

Την μοναδική νίκη εκτός έδρας από τους σημερινούς αγώνες κατ΄λαφερε να αποσπάσει η Ζάλγκιρις, η οποία κέρδισε μέσα στην Μπολόνια με 79-82 της Βίρτους.

Η ομάδα του Κάουνας βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους (63-48), ωστόσο είχε τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς και εν τέλει να πάρει τη νίκη. Ο Κίναν Έβανς βγήκε μπροστά και με μεγάλα σουτ ήταν κομβικός στην ανατροπή της Ζάλγκιρις, ολοκληρώνοντας το αγώνα με 25 πόντους (4/6 τρίποντα).