Παναθηναϊκός - Αναντολού Εφές 83-76: Με τρομακτικό Γκριγκόνις και μαέστρο Σλούκα ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Εφές

Οι «πράσινοι» εκδικήθηκαν την Αναντολού Εφές, σημείωσαν τη 12η νίκη στη Euroleague και διατήρησαν την 4η θέση στον πίνακα της βαθμολογίας. Βραδιά ρεκόρ για τον Σλούκα και τον Γκριγκόνις.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε τον «μπόμπερ» Μάριους Γκριγκόνις ο οποίος ευστόχησε σε 7 τρίποντα (προσωπικό ρεκόρ) σε 9 προσπάθειες, αλλά και τον πασέρ Κώστα Σλούκα ο οποίος μοίρασε 7 ασίστ (περνώντας τον Βασίλη Σπανούλη, όντας πλέον στην 3η θέση των καλύτερων πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης) για να κερδίσει την Αναντολού Εφές στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Ένα ματς το οποίο φαινόταν πως θα αποκτούσε στο δεύτερο ημίχρονο διαδικαστικά χαρακτήρα καθώς το «τριφύλλι» προηγούταν έως και με 22 πόντους, κάτι που έμελλε να αλλάξει με την παρουσία το Μπομπουά στην τελευταία περίοδο ο οποίος σκόραρε 11 πόντους, μειώνοντας την διαφορά στους 3 πόντους (76-73). Απάντηση στην αντεπίθεση του Γάλλου γκαρντ των Τούρκων έδωσε ο Γκραντ ο οποίος ευστόχησε στο πιο καθοριστικό τρίποντο του αγώνα (εκ των πολλών του Παναθηναϊκού καθώς ευστόχησε σε 13) μετατρέποντας το σκορ σε 79-73, 1’13” πριν την λήξη του αγώνα.

Ήταν η 12η νίκη για του Πράσινους οι οποίοι διατηρούνται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 12-8 ρεκόρ, ενώ για τους Τούρκους ήταν η 13η ήττα μετρώντας 7 διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός μετρά 6 νίκες στα τελευταία 7 εντός παιχνίδια του, με την ήττα από την Ρεάλ να του στερεί το 7/7.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ιδανικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό ο οποίος λειτούργησε άψογα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Εργκίν Αταμάν είχε δηλώσει πριν την αναμέτρηση με την Εφές, ότι η άμυνα της ομάδας του θα πρέπει να είναι σκληρή και ότι αυτό θα αποτελέσει κλειδί εάν εφαρμοστεί. Αυτό και έγινε. Η Τουρκική ομάδα σκόραρε μόλις 14 πόντους με τον Λάρκιν να είναι άποντος. Ταυτοχρόνως οι Πράσινοι στο επιθετικό μισό ήταν καταιγιστικοί σκοράροντας 25 πόντους, με κλειδί τα σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75μ. έχοντας ευστοχήσει σε 6 τρίποντα με τον Γκριγκόνις να αποτελεί πρωταγωνιστή έχοντας 10 πόντους (3/3 τρίποντα).

Απόλυτη κυριαρχία για το «τριφύλλι» και στην δεύτερη περίοδο έχοντας την ίδια ενέργεια στην άμυνα του και την επίθεση του να διατηρείται σε πολύ υψηλό επίπεδο κυρίως λόγω της ευστοχίας του από την περίμετρο (9/13 τριπ. 69%) αλλά και των σωστών αποφάσεων στις εκτελέσεις των σουτ. Έτσι, κατάφερε να στείλει την διαφορά έως και τους 22 πόντους (36-14), με την κόρνα του ημιχρόνου να τον βρίσκει στο +16 (51-35). Γκριγκόνις και Ναν είχαν αθροιστικά 25 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα (15 και 10 αντίστοιχα), ενώ την ίδια στιγμή ο Σέιν Λάρκιν πραγματοποιούσε εμφάνιση πρωτόγνωρη για αυτά που μας έχει συνηθίσει έχοντας μηδέν πόντους (0/4 σουτ ε.π.), κάτι στο οποίο είχε σημαντικό ρόλο και η πολύ καλή άμυνα του Τζέριαν Γκραντ.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Ερντέμ Τσαν αντέδρασε μειώνοντας την διαφορά έως και τους 7 πόντους (64-57) με παίκτη κλειδί τον Πλάις ο οποίος ευστόχησε σε 2 τρίποντα αλλά μάζεψε και 4 επιθετικά ριμπάουντ δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του για second chance επιθέσεις. Μερικές φάσεις θύμιζαν το πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων καθώς στην αντεπίθεση της Εφές, τα πολλαπλά της επιθετικά ριμπάουντ αποτέλεσαν κλειδί. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είδε να λήγει το τρίτο δεκάλεπτο βρισκόμενος στο +11 (68-57) και αυτό οφειλόταν στην διατήρηση του καλού ποσοστού του στα τρίποντα (61%), με τον Γκριγκόνις να μετρούσε έως και εκείνο το σημείο 7/8 σουτ πίσω από τα 6,75 μ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έλαβε χώρα το all-in των Τούρκων με μπροστάρη τον Μπομπουά, ο οποίος στην συγκεκριμένη περίοδο κατάφερε να σκοράρει 11 (εκ των 16 που είχε στο σύνολο) πόντους μειώνοντας την διαφορά στο σουτ (76-73). Παρ’ όλα αυτά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει τις τελευταίες άμυνες του αγώνα και σε συνδυασμό με το καθοριστικό τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ για το 79-73 κατάφερε να πάρει το ματς, στο οποίο έβαλε δύσκολα στον εαυτό του στο τέλος του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14 , 26-21, 17-22, 15-19

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 9 (2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ), Γκραντ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ναν 14 (6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ 10 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 24 (7/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 14 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 9 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά 16 (4/7 τρίποντα), Μπράιαντ 12 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Γκαζί, Τόμπσον 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πλάις 13 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλατζ, Οτούρου 4, Ντάουμ 5 (1), Γουίλις 9 (3/6 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/28 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 14/17 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 3 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 13/31 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 8/11 βολές, 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.