Γκενκ - Ολυμπιακός 1-1: Ευρωπαίοι οι ερυθρόλευκοι με ήρωα τον Αλεξανδρόπουλο

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Αλεξανδρόπουλο, ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος με τη Γκενκ (1-1) και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για έναν ευρωπαϊκό όμιλο, αλλά και για τα playoffs του Europa League.

Ο Ολυμπιακός σ’ ένα παιχνίδι θρίλερ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα playoffs του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την Γκενκ, με τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο να πετυχαίνει το «σωτήριο» γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την Τσουκαρίτσκι στα playoffs του Europa League, ενώ εξασφάλισε ομίλους Conference League.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς και η Γκενκ πήρε εύκολα τον έλεγχο της μπάλας, προσπαθώντας να “πιέσει” την άμυνα των Πειραιωτών. Ο Πασχαλάκης δεν απειλήθηκε πάντως, σοβαρά και σταμάτησε τις λίγες καλές στιγμές των Βέλγων.

Η Γκενκ κατάφερε όμως να ανοίξει το σκορ, χωρίς να δημιουργήσει ουσιαστικά ευκαιρία για γκολ. Στο 25′ ο Φρέιρε έκανε ένα άσχημο μαρκάρισμα στον Πέιντσιλ στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε αμέσως τη βούλα του πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε και την εκτέλεση για τους Βέλγους, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει, αλλά το VAR να δείχνει επανάληψη γιατί ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών δεν πατούσε τη γραμμή της εστίας του.

Ο Πέιντσιλ είχε έτσι και μία δεύτερη προσπάθεια και ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 1-0 της Γκενκ στο ματς, με το οποίο ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο 2ο 45λεπτο ο Ολυμπιακός δέχθηκε ξανά πρέσινγκ. Δεν μπήκε καλά στον αγώνα. Στο 52′ ένα σουτ του Ελ Κανούς πέρασε λίγο έξω και στο 60′ υπήρξε κόψιμο πάνω σε σουτ του Σορ. Στο 65′ ο Πέιντσιλ αποβλήθηκε ορθώς με κόκκινη καθώς κλώτσησε εκτός φάσης τον Κίνι. Ο Ολυμπιακός με τη Γκενκ να έχει μείνει με 10 βελτίωσε μετά την εικόνα του μεσοεπιθετικά.

Στο 90+ ο Μπιέλ είχε μεγάλο χαμένο τετ α τετ και στο 96′ ήρθε ως από μηχανής Θεός ο Αλεξανδρόπουλος για να εκθέσει αγωνιστικά τον Χροσόφσκι, να του κλέψει τη μπάλα και με ένα πολύ καλό σουτ να κάνει το 1-1. Στο 100′ ο Ροντινέι αποβλήθηκε επειδή πέφτοντας έδιωξε τη μπάλα με το χέρι.

ΓΚΕΝΚ: Βαντερβούρντ, Κουέστα, Μουχάμεντ, ΜακΚένζι, Μουνιόθ, Ελ Κχανούς, Χροσόβσκι, Καγέμπε, Σορ, Παϊντσίλ, Φαντερά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ρέτσος, Φρέιρε, Ροντινέι, Κίνι, Καμαρά, Ιμπόρα, Μασούρας, Καρβάλιο, Φορτούνης, Ελ Κααμπί.