Τζάρι - Τσιτσιπάς 2-0: Εξαιρετικός ο Χιλιανός, έβαλε «στοπ» στον Στέφανο

Τζάρι
Ο Νίκολας Τζάρι πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά τον οποίον και κέρδισε με 2-0 παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του ΑΤΡ500 στο Χάαλε

Ο Νίκολας Τζάρι έβαλε «στοπ» στην πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Χάαλε, παίρνοντας μια ρεβάνς για την φετινή τους μάχη στο Μόντε Κάρλο την οποία είχε κερδίσει ο Έλληνας.

Ο Χιλιανός επικράτησε με 7-6/7-5 του Στέφανου και τον άφησε εκτός συνέχειας. Ένα tie break και ένα break ήταν αρκετά για τον 27χρονο ώστε να πάρει μια σπουδαία νίκη και μαζί την πρόκριση στον τρίτο γύρο του γερμανικού τουρνουά.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στο γρασίδι για τον Τζάρι που θα βρει απέναντι του στον επόμενο γύρο τον νικητή της αναμέτρησης του Αλεξάντερ Ζβέρεφ με τον Ντένις Σαποβάλοφ.

Για τον Στέφανο η grass season δεν έχει ξεκινήσει καλά καθώς μετά τον πρώτο γύρο στην Στουτγκάρδη δεν θα καταφέρει να περάσει ούτε τον δεύτερο στο Χάαλε. Βέβαια υπάρχουν ακόμα περιθώρια βελτίωσης και ανασυγκρότησης του Έλληνα πρωταθλητή εν όψει του Γουίμπλεντον που ακολουθεί.

Το ματς

Απόλυτη επιτυχία για τους δύο τενίστες πίσω από τα service games τους στο πρώτο σετ. Εμφανίστηκαν αρκετές ευκαιρίες και για τους δύο, 5 για τον Στέφανο και 2 για τον Χιλιανό όμως καμία εξ αυτών δεν αξιοποιήθηκε.

Έτσι, Τσιτσιπάς και Τζάρι οδηγήθηκαν στο tie break, το οποίο θα έδινε την λύση. Απόλυτη σταθερότητα και σε αυτήν την διαδικασία, με τους δύο παίκτες να πηγαίνουν σε «παράταση» στο 6-6. Εν τέλει το καθοριστικό mini break το βρήκε ο Τζάρι στο 7-7 παίρνοντας προβάδισμα και έχοντας την ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο σετ στο σερβίς του, κάτι που έκανε κλείνοντας το πρώτο κομμάτι με 7-6(7).

H εικόνα του πρώτου σετ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέχρι το 5-5. Σε εκείνο το σημείο ο Τσιτσιπάς δεν έδειξε όσο συγκεντρωμένος χρειαζόταν, με τον Τζάρι να πηγαίνει στο 0-40, με τρεις δηλαδή ευκαιρίες για break. Ο Στέφανος κατάφερε να σώσει τις δύο, όμως η τρίτη πήγε στα χέρια του Χιλιανού και μαζί το break που του έδωσε την ευκαιρία να κλείσει το ματς στο σερβίς του.

Κάτι που έκανε με άψογο τρόπο, καθώς στο τελευταίο game δεν έχασε ούτε πόντο, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 2-0 σετ απέναντι στο νούμερο 5 του κόσμου.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του νούμερο 28 στον κόσμο απέναντι στον Έλληνα νούμερο 5, μετά και το 2019, όπου τον είχε κερδίσει ξανά στο γρασίδι, στο Χερτόγκενμπος της Ολλανδίας!