Αγγλία - Ισπανία 1-0: Τα «λιονταράκια» κατέκτησαν το EURO U21 με ήρωα τον Τράφορντ!

Αγγλία
Η Αγγλία επικράτησε με 1-0 της Ισπανίας στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 21 ετών και κατέκτησε το τρόπαιο για τρίτη φορά στην ιστορία της. «Χρυσός» σκόρερ, έστω και με δόση τύχης, ο Κέρτις Τζόουνς, ήρωας ο Τζέιμς Τράφορντ, που απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Σε έναν τελικό με απίθανο φινάλε, η Αγγλία επικράτησε της Ισπανίας με 1-0 χάρη σε γκολ του Κέρτις Τζόουνς. Ήρωας ο Τζέιμς Τράφορντ, που απέκρουσε πέναλτι του Αμπέλ Ρουίθ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε το τρόπαιο στους Άγγλους.

Η Αγγλία κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U21 για τρίτη φορά στην ιστορία της χώρας και πρώτη από το 1984. «Διαβολική» σύμπτωση το γεγονός πως και τότε είχε επικρατήσει της Ισπανίας, σε διπλά όμως παιχνίδια.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε η σκοπιμότητα, με τις δύο ομάδες να είναι διστακτικές και αρκετά προσεκτικές στις κινήσεις τους. Οι Άγγλοι βρήκαν τυχερό γκολ από εκτέλεση φάουλ του Κόουλ Πάλμερ, με τη μπάλα να βρίσκει στη πλάτη του Τζόουνς και να καταλήγει στα δίχτυα.

Η Ισπανία πίεσε στις αρχές του δευτέρου μέρους, δεν αξιοποίησε τις υπερδιπλάσιες τελικές (21 έναντι 8) τις οποίες δημιούργησε συνολικά στην αναμέτρηση, αλλά και την συντριπτική κατοχή της μπάλας (65-35) και μοιραία ηττήθηκε.

Απίθανος τόσο ο Τζέιμς Τράφορντ όσο και η αγγλική άμυνα συνολικά, καθώς η ομάδα του Λι Κάρσλεϊ δεν δέχτηκε ούτε ένα γκολ στη διάρκεια του τουρνουά, επίδοση που αποτελεί φυσικά ρεκόρ για τη διοργάνωση!

Το ματς

Πολύ φτωχό από πλευράς θεάματος το πρώτο μέρος. Οι Άγγλοι ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν δύο αξιόλογες στιγμές από γυρίσματα του πολύ δραστήριου Άντονι Γκόρντον, τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν οι συμπαίκτες του.

Η Ισπανία δεν άφησε την αντίπαλο της να θέσει τον ρυθμό του αγώνα και πίεσε ψηλά κλέβοντας κάποιες μπάλες μετά το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Σάντι Ντένια βρήκε κάποιες εκτελέσεις εκτός περιοχής, οι οποίες δεν ανησύχησαν τον Τράφορντ.

Πιο επικίνδυνη στην κόντρα η Αγγλία, παρά το γεγονός πως οι Ισπανοί είχαν την κατοχή με το μέρος τους. Πολλά τα φάουλ μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο, σχετικά χαμηλός ο ρυθμός, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές.

Το παιχνίδι απέκτησε μια ξαφνική ένταση από το 44’ και ύστερα, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η Αγγλία προειδοποίησε από στατική φάση, με την κεφαλιά του Κόλγουιλ να βρίσκει το δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πάλμερ κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο ίδιος, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Κέρτις Τζόουνς και κατέληξε στα δίχτυα αλλάζοντας πορεία.

Λόγω των έντονων πανηγυρισμών των τυπικά γηπεδούχων, προκλήθηκε σύρραξη μεταξύ των πάγκων, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κιτρινιστούν» οι Κόλγουιλ και Σανσέτ αλλά και να αποβληθούν από ένα μέλος του staff των ομάδων, μεταξύ αυτών και ο Άσλεϊ Κόουλ.

Πολύ δυναμικά μπήκε η Ισπανία στην επανάληψη, κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ, φτάνοντας τα 9 μέχρι εκείνο το διάστημα, ενώ πέτυχε και ένα γκολ με τον αρχηγό της, Αμπέλ Ρουίθ, με κεφαλιά από στημένη μπάλα, όμως ο 23χρονος στράικερ ήταν εμφανώς εκτεθειμένος.

Εξαιρετική δουλειά από τον Κόουλ Πάλμερ, ο οποίος κέρδιζε συνεχώς φάουλ (τελείωσε με 4 κερδισμένα) και έσπαγε τον ρυθμό των Ιβήρων. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ντένια έκανε τριπλή αλλαγή, προκειμένου να πάρει διαφορετικά πράγματα από τους νεοεισελθέντες σε σχέση με τους απερχόμενους.

Η Αγγλία είχε ισορροπήσει και έφτασε κοντά στο 2-0 στο 65’. Ο Κέρτις Τζόουνς έκανε εξαιρετική κούρσα, τελείωσε μόνος του τη φάση με το που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, όμως ο Αρνάου Τένας είχε απάντησει και έδιωξε με το αριστερό χέρι.

Στο 68’ οι δυο πρώτοι σκόρερ της Ισπανίας συνδυάστηκαν άψογα, ο Σέρχιο Γκόμεζ σέντραρε γλυκά με το αριστερό, όμως ο Αμπέλ Ρουίθ αστόχησε με το κεφάλι από κοντά. Στο καπάκι ο φορ της Μπράγκα βρήκε τελική εκτός περιοχής, κατευθείαν στα χέρια του Τράφορντ.
Το pace του παιχνιδιού ανέβηκε απροσδόκητα πολύ μετά το 70’, με την Ισπανία να δημιουργεί ξανά από δεξιά, με τον Σέρχιο Γκόμεζ, όμως οι Ρικέλμε και Ρουίθ δε βρήκαν εστία στις τελικές τους.

Οι παλμοί ανέβηκαν στα τελευταία λεπτά ακόμη περισσότερο. Η Αγγλία έχασε ευκαιρία με τον Μαντουέκε στο 89ο λεπτό να κάνει το 2-0 και να τελειώσει την υπόθεση τίτλος, ο διαιτητής υπέδειξε 6 λεπτά καθυστερήσεις και η Ισπανία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Αμπέλ Ρουίθ από τον Κόλγουιλ στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου!

Ο αρχηγός της Ισπανίας δεν εκτέλεσε καλά, ο Τράφορντ απέκρουσε, είχε απάντηση και στην επαναφορά, ενώ το τρίτο σουτ που επιχείρησαν οι Ισπανοί έφυγε ψηλά άουτ! Τίποτα περισσότερο δεν συνέβη στο επόμενο λεπτό που παίχτηκε ποδόσφαιρο, με το σφύριγμα του Νορβηγού διαιτητή να δίνει το έναυσμα για έξαλλα πανηγύρια στον αγγλικό πάγκο.