Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 78-82: Η Φενέρ έκανε το break και ισοφάρισε τη σειρά με τους ερυθρόλευκους

Η Φενέρμπαχτσε σόκαρε τον Ολυμπιακό σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ (78-82) και ισοφάρισε τη σειρά, με την ελληνική ομάδα πλέον να ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη ψάχνοντας οπωσδήποτε το break απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε προσωπικότητα, σόκαρε τον Ολυμπιακό σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ με 78-82 και έκανε το break, ισοφαρίζοντας τη σειρά απέναντι στην ελληνική ομαδα.

Ο Ολυμπιακός αν εξαιρέσουμε μόνο το πρώτο δεκάλεπτο δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα του Game 1. Oι ερυθρόλευκοι ήταν αρκετά άστοχοι πίσω από τη γραμμή των 6.75 9 (7-23) σε σχέση με το 16-29 του πρώτου αγώνα και σε συνδυασμό με την κακή αμυντική λειτουργία υποχρεώθηκαν σε μια κακή ήττα από την τούρκικη ομάδα.

Κώστας Σλούκας (18 πόντοι) και Σάσα Βεζένκοβ (18 πόντοι) ναι μεν ήταν οι κορυφαίοι για τους Πειραιώτες, όμως το second unit και κυρίως η front line της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, απουσίαζε πνευματικά από το γήπεδο και έδωσε πάτημα στους Μότλει, Χέιζ και Γκούντουριτς να κάνουν μεγάλη ζημιά κυρίως μέσα από τα απελπιστικά υπεράριθμα επιθετικά ριμπάουντ (15).

Όσον αφορά τη Φενέρ, μπορει ο Χέιζ να ήταν ο MVP της αναμέτρησης, τελειώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), όμως άλλος ήταν που έκανε τη ζημιά στους Πειραιώτες. Ο Κάρσεν Έντουαρντς με τον άναρχο τρόπο παιχνιδιού που τον χαρακτηρίζει έκανε μεγάλη ζημιά με 16 πόντους στους πρωταθλητές Ελλάδος.

*** Να θυμισουμε πως στο Game 1  της σειράς, ο Αμερικάνος γκάρντ αγωνίστηκε μόνο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός με την έναρξη της αναμέτρησης μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με τον Αιζάια Κάναν να συνεχίζει από εκεί που το άφησε το βράδυ της Τετάρτης με 2-2 τρίποντα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, υποχρέωσε τον Δημήτρη Ιτούδη σε ένα γρήγορο τάιμ άουτ(10-1). Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να χτυπούν στο σετ παιχνίδι, με τον Τόμας Γουόκαπ να συμβάλλει τα μέγιστα στο επιθετικό – δημιουργικό κομμάτι (7 πόντοι/3 ασίστ), με τους Πειραιώτες ξεφεύγουν στη διαφορά να κλείνουν το δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα (24-10).

*** Ξεχωριστή αναφορά αξίζει να γίνει στη σεμιναριακή άμυνα του Ολυμπιακού με τον Φάλ να έχει ήδη 2 μπλόκ κατά τη διάρκεια της περιόδου και με την ελληνική ομάδα να έχει καλύτερους αυτοματισμούς εγκώβίζοντας την επίθεση της Φενέρμπαχτσε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, εφόσον η Φενέρ δεν έπαιρνε τίποτα στο επιθετικό κομμάτι από τον Τάιλερ Ντόρσει, ο Δημήτρης Ιτούδης φρόντισε να ανακατέψει την τράπουλα και πέταξε στο παιχνίδι τον Κάρσεν Έντουαρντς, ο οποίος με το άναρχο κατ’ ομολογίαν παιχνίδι του πέτυχε 9 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και μείωσε αισθητά τη διαφορά για τους Τούρκους (31-25). Γενικότερα το second unit του Ολυμπιακού δεν τα πήγε και πολύ καλά με τους Μπλάκ και Μπολομπόι να βρίσκονται εκτός κλίματος αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι και σε συνδυασμό με τους κακούς αμυντικούς αυτοματισμούς έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα μόλις 3 πόντων (37-34), πετώντας στα σκουπίδια ότι έχτισαν κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Έντουαρντς συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς, φτάνοντας πολύ γρήγορα τους 16 πόντους και αποτέλεσε έναν κακό μπελά μάλλον στο κεφάλι του Τόμας Γουόκαπ. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε καλές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι και έχασε εντελώς το μομέντουμ του αγώνα με τη διαφορά να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής (45-43) πριν από το τάιμ αουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκοράρισμα μέχρι που ο Σάσα Βεζένκοφ έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο ψυχολογίας και έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων (56-51).

***Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός έθεσε εκτός παιχνιδιού σχεδόν τον Έντουαρντς, καθώς ο Αμερικάνος γκάρντ υπέπεσε στα 4 φάουλ στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου.

Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός τα έκανε μούσκεμα. Η λέξη «άμυνα» απουσίαζε παντελώς από το ρεπερτόριο της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα και η Φενέρ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (58-63).Ναι μέν όταν έσφιξαν τα πράγματα, τα σημαντικά καλάθια του Κώστα Σλούκα έβελαν ξανά στο παιχνίδι τους ερυθρόλευκους, όμως η αμυντική ανισοροπία τα απελπιστικά χαμένα επιθετικά ριμπάουντ, ο εκπληκτικός Νάιτζελ Χέιζ και ο μοιραίος Μακίσικ που αστόχησε σε δύο καθοριστικές ελεύθερες βολές οδήγησαν την ελληνική ομάδα σε μια κακή ήττα 78-82 και στο break από τη Φενέρ η οποία από εδώ και πέρα θα έχει το πάνω χέρι στη σειρά ανακτώντας ξανά το πλεονέκτημα έδρας.

*** Ο Ολυμπιακός δέχτηκε στην τέταρτη περίοδο σχεδόν όσους πόντους δέχτηκε στο πρώτο ημίχρονο (31)

Τα δεκάλεπτα: 24-10/ 37-34/ 56-51/ 78-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (4/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 6 (2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 18 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 11/11 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπλακ, ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές), Μπίρσεν, Έντουαρντς 16 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Μαχμούτογλου 2, Χέιζ 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζεκίρι 1, Γκούντουριτς 8 (1), Ντόρσεϊ (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο