Λίβερπουλ-Άστον Βίλα 1-1: Ισοπαλία στο «Άνφιλντ» και ο... πόλεμος συνεχίζεται

Η Λίβερπουλ και η Άστον Βίλα έδωσαν τη μάχη τους στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και «έμειναν» στο 1-1. Αποτέλεσμα που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία αγωνιστική που θα κρίνει πολλά, εν’ όψει της επόμενης χρονιάς.

Το παιχνίδι είχε τεράστια βαθμολογική σημασία και για τις δύο ομάδες που διεκδικούν Ευρωπαϊκά εισιτήρια, με τη Λίβερπουλ να δίνει ξεχωριστή μάχη για την τετράδα και την Άστον Βίλα να παλεύει για το Europa ή το Conference League.

Από την άλλη η αναμέτρηση ήταν «φορτισμένη», αφού το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς συνοδεύτηκε από την διαδικασία τίμησης των Φιρμίνο, Μίλνερ, Κεϊτά και Τσάμπερλεϊν που αποχωρούν από το «Άνφιλντ» στο τέλος της χρονιάς.

Η Λίβερπουλ μπήκε με τη γνωστή ορμή του γηπέδου της και διατήρησε υψηλά επίπεδα κατοχής της μπάλας σχεδόν σε όλο τον αγώνα. Ωστόσο οι μεγάλες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου άνηκαν στην Άστον Βίλα που αρχικά προειδοποίησε στο 20ο λεπτό, με το χαμένο πέναλτι του Όλι Γουότκινς.

Ο Άγγλος ασχόχησε από τα έντεκα βήματα και μόλις 6′ λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν το σκορ» με το Ράμσεϊ, που με ωραία κίνηση στο «πίσω δοκάρι» νίκησε τον Άλισον μετά από σέντρα του Ντάγκλας Λουίς.

Στο 39ο λεπτό και πάλι ο Τζέικομπ Ράμσεϊ εκμεταλλεύτηκε την κομπίνα των παικτών του Έμερι και βρέθηκε απέναντι στον Άλισον, που όμως απέκρουσε το σουτ και κράτησε το 1-0.

Στο 55ο λεπτό ο Γιούργκεν Κλοπ, που παρακολούθησε τον αγώνα από την εξέδρα λόγω τιμωρίας, είδε την ομάδα του να σκοράρει με το Γκάκπο, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως «οφσάιντ» μετά απο παρέμβαση του VAR.

Ο χρόνος περνούσε και η Λίβερπουλ αδυνατούσε να δημιουργήσει οποιαδήποτε απειλή στην εστία του Εμιλιάνο Μαρτίνεζ, με τους ποδοσφαιριστές της Άστον Βίλα να ψάχνουν τις αντεπιθέσεις σε όλο το 90λεπτο.

Στο 72ο λεπτό «πέρασαν» στον αγώνα ο Ρομπέρτο Φιρμίνο και ο Τζέιμς Μίλνερ, ως μια προσπάθεια των γηπεδούχων να ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός δεν θα μπορούσε να μην σκοράρει στο τελευταίο του παιχνίδι στο «Άνφιλντ» και στο 89ο λεπτό σκόραρε με προβολή, μετά από ωραία σέντρα του Σαλάχ που γενικότερα βρέθηκε σε «μέτρια» αγωνιστική ημέρα. Έτσι ο Φιρμίνο έδωσε μια τελευταία παράσταση και αποθεώθηκε από το κοινό των «Ρεντς».

Η ισοπαλία αυτή δίνει συνέχεια στην μάχη των Ευρωπαϊών εισιτηρίων αφού η Λίβερπουλ παρέμεινε στην 5η θέση και στο κυνήγι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που κέρδισε την Μπόρνμουθ. Από την άλλη η Άστον Βίλα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» την Ευρώπη και πλέον θα δώσει τη μάχη της με την Τότεναμ.