Ελλάδα - Ιταλία 70-74: Ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά ήταν αργά

Η Εθνική ομάδα δεν τα κατάφερε και γνώρισε την δεύτερη διαδοχική της ήττα στο τουρνουά Ακρόπολις, αυτή τη φορά από την Ιταλία με 70-74.

Η Εθνική δεν κατάφερε να επιστρέψει ολοκληρωτικά από το 62-49 του 33ου λεπτού και έτσι έκλεισε με ήττα (74-70) από την Ιταλία τις υποχρεώσεις της στο Aegean Ακρόπολις.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ, έκανε περισσότερα λάθη από ό,τι τις προηγούμενες φορές και δεν είχε καμία σταθερή απειλή στο παιχνίδι της, πέραν του Νίκου Ρογκαβόπουλου, που κατάφερε να ξεχωρίσει ξανά, αν και αγωνίστηκε για μόλις 12’21”.

Για την Ιταλία ο Σιμόνε Φοντέκιο πέτυχε 17 πόντους, με τον Μέλι να προσθέτει 13 μαζί με 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στους 11 αλλά με ένα πολύ κρίσιμο σουτ σταμάτησε ο Σπίσου. Για την Ελλάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρογκαβόπουλος με 12 πόντους σε ισάριθμα λεπτά και ο Παπαγιάννης ακολούθησε έχοντας 10, ενώ ο Γουόκαπ ολοκλήρωσε με 8 πόντους, 7 ασίστ αλλά και 3 λάθη.

Τα 8/26 τρίποντα, σε συνδυασμό με τις 18/26 βολές ήταν για άλλη μία φορά ανασταλτικός παράγοντας. Πλέον η Εθνική στρέφει την προσοχή της στο Άμπου Ντάμπι, όπου και θα δώσει τα δύο τελευταία φιλικά με ΗΠΑ και Γερμανία, πριν το Παγκόσμιο.

O αγώνας ανά περιόδους

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Ιταλία να προηγείται με 3 πόντους (19-16). Ο αγώνας φάνηκε από το ξεκίνημα ότι δεν θα ήταν φιλικού χαρακτήρα, καθώς συνδυάστηκε με πολύ δυνατές φάσεις αλλά και 14 φάουλ μόνο στο εναρκτήρια περίοδο. Νωρίς στην πρώτη περίοδο και συγκεκριμένα 6:28 πριν από την λήξη της, η Εθνική μας φορτώθηκε με 4 φάουλ, με τους Λούντζη και Μποχωρίδη να μοιράζονται από 2 φάουλ.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν την 2η περίοδο με ένα σερί 5-0 μετατρέποντας το σκορ σε 24-16. Στα πρώτα 5 λεπτά οι Ιταλοί είχαν σκοράρει 26 πόντους, ενώ η Εθνική μας είχε σκοράρει μόλις 3 πόντους (26-19). Εν τέλει, το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τους Ιταλούς να προηγούνται με 35-31. Στην τελευταία επίθεση της ομάδας του Ποτσέκο, η Εθνική μας κατάφερε να κλέψει την μπάλα με τον Τόμας Γουόκαπ να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο. Στο πρώτο ημίχρονο τρομερή εικόνα είχαν οι Μέλι (12 π.) και Φοντέκιο (10 π.) οι οποίοι είχαν σκοράρει μαζί 22 πόντους (από τους 35 των Ιταλών).

Σε ρηχά νερά στο επιθετικό μισό έμεινε και στην 3η περίοδο η Εθνική μας η οποία σκόραρε 15 πόντους. Από την άλλη η Ιταλία έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 11 πόντους (46-57), έχοντας σκοράρει 22 μόνο στην συγκεκριμένη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ακολούθησαν αρκετές καλές άμυνες από ελληνικής πλευράς και δύο βολές δια χειρός Μήτογλου για το 67-63, όμως 1’24” πριν το φινάλε ο Μάκρο Σπίσου έριξε τη χαριστική βολή με τρίποντο στο φινάλε της ιταλικής επίθεσης (70-63). Η Ελλάδα δεν κατέθεσε τα όπλα και έφτασε σε απόσταση ενός καλαθιού (72-70) στα 2’3″ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, έπειτα από ένα τρίποντο του Παπανικολάου. Στην τελευταία κατοχή η Εθνική δεν κατάφερε να κάνει το κλέψιμο, με τον Παπ να κάνει φάουλ τελικά στον Σπίσου και να τον στέλνει στις βολές.

Η Εθνική στην προετοιμασία ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετρά τρεις νίκες, εκ των οποίων οι δύο είναι με την Σλοβενία (91-98 και 88-77) και η άλλη απέναντι στην Ιταλία (), ενώ έχει ηττηθεί μόλις μία φορά από την Σερβία (71-64). Ακολουθούν δύο φιλικά για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Εθνικής μας, το πρώτο είναι με τις ΗΠΑ (18/8) και το δεύτερο με την Γερμανία (19/8).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 31-35, 46-57, 70-74

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γουόκαπ 8 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Ρογκαβόπουλος 12 (2), Λούντζης 6 (4/6 βολές, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Μωραΐτης 3 (1), Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπαπέτρου 5 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 8 (6/7 βολές, 1/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χατζηδάκης 4

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Σπίσου 11 (5/6 βολές, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Τονούτ 5 (1), Μέλι 13 (6/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φοντέκιο 17 (2/3 βολές, 6/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρίτσι 5 (1), Σπανιόλο 6, Πολονάρα, Ντιουφ 2, Σεβερίνι 6 (2), Πρόσιντα 4, Παγιόλα 5