Ήττα με ανατροπή για τα αδέρφια Τσιτσιπά

Τσιτσιπά
Ήττα και αποκλεισμός από την συνέχεια του διπλού για Πέτρο και Στέφανο Τσιτσιπά, οι οποίοι είδαν τους Φις και Βαν Άσε να τους ανατρέπουν το υπέρ τους 1-0 και να παίρνουν αυτοί την πρόκριση

Τα αδέρφια Τσιτσιπά γνώρισαν την ήττα και συνεπώς τον αποκλεισμό από την συνέχεια των διπλών του Γουίμπλεντον. Στέφανος και Πέτρος συνέχισαν το προχθεσινό παιχνίδι τους το οποίο δεν άφησε η βροχή να ολοκληρωθεί, όμως ηττήθηκαν από τους Άρθουρ Φις και Λούκας Βαν Άσε με 2-1 σετ (6-7/6-4/6-2).

Οι δύο Έλληνες τενίστες είχαν καταφέρει πριν την διακοπή να κατακτήσουν το οριακό πρώτο σετ στο tie break έπειτα από 51 λεπτά αγώνα. Σε αυτό τα δύο ζευγάρια έφτασαν χωρίς κανένα break, ενώ στη  επτάποντη διαδικασία εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και την κατέκτησαν εύκολα.

Το δεύτερο σετ, στο οποίο οι δύο Γάλλοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, το break που δεν είχε εμφανιστεί καθόλου, έγινε στο πρώτο κιόλας game. Φις και Βαν Άσε «έσπασαν» το σερβίς των αδερφών Τσιτσιπά και πήραν ισχυρό προβάδισμα για την συνέχεια.

Το προβάδισμα μα τους κατάφεραν να το υπερασπιστούν μέχρι το τέλος του πρώτου σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 6-4.

Η βροχή διέκοψε την αναμέτρηση. Η σημερινή συνέχεια βρήκε τους Πέτρο και Στέφανο Τσιτσιπά να βρίσκουν πρώτοι break στο τρίτο και καθοριστικό σετ, όμως δεν κατάφεραν να το κρατήσουν, με αποτέλεσμα να δεχθούν break ισοφάρισης στο τρίτο game.

Σαν να μην έφτανε αυτό δύο Games αργότετα οι δύο Γάλλοι βρήκαν και δεύτερο break, γεγονός που του έδωσε κεφάλι στο σκορ. Ενώ με ένα τρίτο αναπάντητο «σπάσιμο» ολοκλήρωσαν την μεγάλη νίκη τους απέναντι στα αδέρφια Τσιτσιπά σε συνολικά 2 ώρες και 6 λεπτά.

Φις και Βαν Άσε θα αγωνιστούν ξανά σήμερα (αμφότεροι έχουν αποκλειστεί από το μονό) απέναντι στους Σεμπάγιος και Γκρανογέρς.