Τσιτσιπάς - Μπαρέρ 2-1: Με ανατροπή και ιδρώτα την πρόκριση ο Στέφανος

Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε να επιστρέψει από σετ κάτω για να πάρει την δύσκολη πρόκριση απέναντι στον Γάλλο Γκριγκουάρ Μπαρέρ και να συνεχίσει την πορεία του στο τουρνουά του Χάαλε

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το πολύ δύσκολο εμπόδιο του Γκριγκουάρ Μπαρέρ και πήρε την πρώτη του νίκη στην grass season!

O Έλληνας πρωταθλητής χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο προβάδισμα που είχε πάρει ο Γάλλος για να πάρει εν τέλει την νίκη με 7-6/4-6/6-7 σε 2 ώρες και 25 λεπτά!

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Χάαλε αφού εμφανίστηκε πιο έτοιμος και συγκεντρωμένος στις κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης.

Είδε τον αντίπαλο του να του παίρνει το πρώτο σετ στο tie break, έπειτα από ένα πολύ κλειστό πρώτο σετ το οποίο έφτασε στο τελικό του στάδιο χωρίς να γίνει κανένα break, παρόλο που ο Έλληνας νούμερο δύο του ταμπλό, είχε 6 ευκαιρίες για να «σπάσει» το σερβίς του αντιπάλου του.

Ο Μπαρέρ πήρε το πρώτο σετ με την ελάχιστη δυνατή τιμή, δηλαδή με 6-8 στο tie break.

Ότι δεν κατάφερε ο Τσιτσιπάς στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, το έκανε στο δεύτερο και νωρίς-νωρίς μάλιστα. Βρήκε break στο τρίτο game το οποίο του έδωσε προβάδισμα με 3-1 αφού κράτησε και το σερβίς του. Το σετ ολοκληρώθηκε χωρίς άλλο break και τον Στέφανο να ισοφαρίζει σε 33 λεπτά.

Η εικόνα του πρώτου σετ εμφανίστηκε και στο δεύτερο. Τσιτσιπάς και Μπαρέρ έφτασαν με στο tie break, εκεί όμως που το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό. Ο Στέφανος ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένος, κάτι που του έδωσε το προβάδισμα από νωρίς 2-4. Στην συνέχεια πήρε τους τρεις από τους επόμενους τέσσερις πόντους, παίρνοντας ταυτόχρονα την μεγάλη και σημαντική νίκη-πρόκριση στον δεύτερο γύρο του τουρνουά στο Χάαλε.

Ο νούμερο 5 στον κόσμο νίκησε τον νούμερο 58 στην δεύτερη συνάντηση τους, μετά από 5 χρόνια και τον πρώτο γύρο του Γουίμπλεντον, δηλαδή πάλι σε επιφάνεια γρασιδιού.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο γύρο τον Νίκολας Τζάρι, ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Κορεντέν Μουτέ με 2-0 σετ.