Με εκτέλεση «αλά Πανένκα» ο Τζόλης έστειλε τη Φορτούνα στην επόμενη φάση (Vid)

Τζόλης
Με… κρύο αίμα και με εντυπωσιακό τρόπο, ο Χρήστος Τζόλης ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι απέναντι στην Ζανκτ Πάουλι, δίνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας στη Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Την πρόκριση στον μεγάλο ημιτελικό του DFB Pokal πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης η Φορτούνα Ντίσελντορφ στο Αμβούργο απέναντι στην τοπική Ζανκτ Πάουλι, μια πρόκριση που γράφει πάνω τής και το όνομα Χρήστος Τζόλης.

Ο Έλληνας επιθετικός χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του, ευστοχώντας στην καθοριστική εκτέλεση πέναλτι στην σχετική διαδικασία και μάλιστα με άκρως εντυπωσιακό τρόπο.

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ και της Νόριτς εκτέλεσε αλά Πανένκα το πέναλτι που έδωσε την πρόκριση στην Φορτούνα, πανηγυρίζοντας μάλιστα μπροστά από το πέταλο των οργανωμένων οπαδών της Ζανκτ Πάουλι.

Ο Τζόλης και η παρέα του πανηγύρισαν την πρόκριση στον μεγάλο ημιτελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, παίρνοντας μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα από την ομάδα που αγωνίζεται ο Μανώλης Σάλιακας, το περασμένο Σάββατο, για λογαριασμό της Bundesliga 2.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, ενώ ούτε στο έξτρα μισάωρο κατάφεραν να εξουδετερώσουν η μια την άλλη.

Η εξέλιξη της παράτασης έκανε την «ιστορία» του αγώνα ακόμη πιο τρελή, καθώς η φιλοξενούμενη ομάδα βρήκε γκολ προβαδίσματος με τον Τανάκα στο 99΄.

Λίγα δευτερόλεπτα όμως πριν από την λήξη της ημίωρης διαδικασίας, η Ζάνκτ Πάουλι κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπουχάλφα σε 2-2 (121΄), στέλνοντας τον προημιτελικό στη διαδικασία των πέναλτι.

Δύο χαμένα πέναλτι των γηπεδούχων και ένα των φιλοξενούμενων, έφεραν τον Χρήστο Τζόλη αντιμέτωπο με την εκτέλεση που θα έδινε την πρόκριση (3-3).

Ο 22χρονος πήρε την μπάλα και όπως θα δείτε και στο παρακάτω βίντεο, εκτέλεσε τόσο ψύχραιμα αλλά και εντυπωσιακά, χαρίζοντας την πρόκριση στην Φορτούνα.