Φροζινόνε - Νάπολι 1-3: «Με το δεξί» προς την υπεράσπιση του τίτλου

Νάπολι
Η Νάπολι στην νέα της εποχή κάτω από τις οδηγίες του Ρούντι Γκασία έκανε μια καλή εμφάνιση, ανατρέποντας το εις βάρος της 1-0 και με ήρωα ξανά τον Οσιμέν πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Η πρωταθλήτρια είναι ξανά εδώ, ο Οσιμέν είναι ξανά εδώ. Η Νάπολι ξεκίνησε ιδανικά την πορεία της προς την υπεράσπιση του τίτλου της, αφού επικράτησε εκτός έδρας της νεοφώτιστης Φροζινόνε με   1-3.

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 με το οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με πέναλτι. Ξανά ήρως ο Οσιμέν, με τον Νιγηριανό πρώτο σκόρερ στο περσινό πρωτάθλημα να ξεκινάει με δύο γκολ, χάρισε την νίκη στην Νάπολι, αφού νωρίτερα είχε ισοφαρίσει ο Πολιτάνο.

Το ματς:

Αρκετά στραβά ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Νάπολι καθώς μόλις στο έκτο λεπτό ο Καγιούστε υπέπεσε σε παράβαση μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίζει αμέσως το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε Χαρούι που άνοιξε το σκορ, βάζοντας «φωτιά» στην έδρα της ομάδας του.

Άμεσες απαντήσεις από την Νάπολι, η οποία βγήκε μπροστά δημιουργώντας αρκετές προϋποθέσεις ώστε να ισοφαρίσει, κάτι που έκανε στο 24΄με τον Ματέο Πολιτάνο. Ο Ιταλός με όμορφο σουτ κέρδισε τον Τουράτι ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Νάπολι πήρε προβάδισμα στο 36ο λεπτό με τον Ρασπαντόρι, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσαίντ στην αρχή της φάσης.

Ότι της πήρε το VAR, το ξανά πήρε με την αξία της η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία. Εξαιρετικό σουτ του Οσιμέν στο 42, με αποτέλεσμα η Νάπολι να πάει με το προβάδισμα στο ημίχρονο.

Ξανά καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, δεν κατάφεραν να βρουν γκολ όμως νωρίς. Το έκαναν ξανά με τον Νιγηριανό στο 79΄, κλειδώνοντας τη νίκη στη πρεμιέρα του ιταλικού πρωταθλήματος.

Επόμενες υποχρεώσεις για τις δύο ομάδες το επόμενο Σαββατοκύριακο, με την Νάπολι να υποδέχεται στο Μαραντόνα την Σασουόλο και την Φροζινόνε να υποδέχεται ξανά σε δύσκολο έργο, την Αταλάντα.