Σάκκαρη - Γουάνγκ 2-0: Με το «δεξί» η Μαρία στο Νότιγχαμ

Σάκκαρη
Η Μαρία Σάκκαρη έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο σετ, γύρισε από break και έσωσε set point στο δεύτερο και πανηγύρισε την πρόκριση της στον δεύτερο γύρο του τουρνουά του Νότιγχαμ

Η Μαρία Σάκκαρη φαίνεται να άφησε πολύ γρήγορα πίσω της την κακή της πορεία στο Ρολάν Γκαρός, ξεκινώντας θετικά την παρουσία της στο πρώτο της τουρνουά σε γρασίδι. Η Ελληνίδα νίκησε την Κινέζα Γουάνγκ με 6-2/7-6, πραγματοποιώντας μια καλή εμφάνιση.

Η Μαρία ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο σετ, το οποίο χρειάστηκε μόλις 35 λεπτά για να κατακτήσει. Βρήκε τέσσερις φορές την ευκαιρία να «σπάσει» το σερβίς της Κινέζας, από τις οποίες εκμεταλλεύτηκε τις δύο στο έκτο και όγδοο game της αναμέτρησης, κλείνοντας το σετ με 6-2.

Το σερβίς δούλεψε για την νούμερο 8 στον κόσμο τενίστρια, μιας και το ποσοστό της πίσω από το πρώτο της σερβίς άγγιξε το 73% με 8/11. «Χτύπησε» άμεσα την αδυναμία της Γουάνγκ η οποία ήταν το δεύτερο της σερβίς, εκεί όπου η Σάκκαρη πήρε τους 7 από τους 10 πόντους.

Στο δεύτερο τα δεδομένα έγιναν πιο περίπλοκα. Η νούμερο 75 στον κόσμο Κινέζα, βρήκε καλό ρυθμό και αυτό πέρασε και στον πίνακα του σκορ. «Έσπασε» το σερβίς της Μαρίας στο πρώτο κιόλας game, παίρνοντας το προβάδισμα στην έναρξη του δεύτερου κομματιού της αναμέτρησης, το οποίο σε συνδυασμό με την υπεράσπιση του δικού της service game την έφερε στο 2-0.

Η Σάκκαρη έβγαλε γρήγορα αντίδραση και πήρε πίσω το προβάδισμα στο 2-2. Η συνέχεια βρήκε τις δύο παίκτριες να υπερασπίζονται σχετικά εύκολα τα σερβίς τους, μέχρι και στο tie break. Μέχρι εκείνο το σημείο η Μαρία είχε χάσει ήδη μερικά match point.

Η έναρξη της επτάποντης διαδικασίας δεν ήταν η αναμενόμενη για την Ελληνίδα. Η Γουάνγκ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Μαρίας και έφτασε στο 5-2. Η συνέχεια ήταν άψογη για την Ελληνίδα καθώς κράτησε τα σερβίς της, βρήκε και το mini break με το οποίο ισοφάρισε σε5-5. Η Γουάνγκ έφτασε σε set point στο 6-5 όμως η Σάκκαρη το έσβησε γρήγορα.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 7-6, εκεί όπου η νούμερο 8 στον κόσμο τενίστρια βρήκε την ευκαιρία της και με ένα mini break, έκλεισε το ματς.

Επόμενη αντίπαλος για την Μαρία Σάκκαρη, η νικήτρια της αναμέτρησης Κορνέ-Σουάν.