Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 86-85: Μια νίκη από την «σκούπα» οι Καταλανοί μετά το έπος του Palau

Μπαρτσελόνα
Ο Σέρχιο Γιούλ ήταν ο ωραίος και ο…μοιραίος για την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ηττήθηκε και στο game 2 της σειράς των τελικών από την Μπαρτσελόνα με 86-85, στέλνοντας τους «μπλαουγκράνα» μια νίκη μακριά από τη κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ισπανία!

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης έδωσαν μια παράσταση στο Palau Blaugrana για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς των τελικών της ACB, η οποία βρήκε νικήτρια την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 86-85, με τεράστιο πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μίροτιτς ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και τον Γιαν Βέσελι με 18!

Τα τελευταία δραματικά λεπτά έδιναν αλλεπάλληλες εναλλαγές στο προβάδισμα, με την τελική ευθύνη να πηγαίνει στον σημερινό MVP της Ρεάλ, τον Σέρχιο Γιούλ (15p.), ο οποίος όμως μετά από πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων, αστόχησε.

Η «Μπάρτσα» πλέον απέχει μόλις μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Ισπανία και θα έχει την ευκαιρία να το κάνει σε ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια στο Wizink Center ή σε πέμπτο παιχνίδι, αν χρειαστεί, στην Βαρκελώνη.

Το ματς

Νευρικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες στον δεύτερο τελικό, με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα μέχρι και τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, αλλά την Μπαρτσελόνα να κρατάει έστω και με μικρή διαφορά το προβάδισμα (14-9), η οποία διακόπηκε από ένα σερί τεσσάρων πόντων από τον Πουαριέ.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γάλλο σέντερ, ο οποίος είχε 6 πόντους, η Ρεάλ κατάφερε να κρατήσει την διαφορά στον 1 μετά και την λήξη της πρώτης περιόδου (20-19).

Η άμυνα λειτούργησε στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου για τους φιλοξενούμενους και σε συνδυασμό με την επιθετική δουλειά του Χεζόνια, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο προβάδισμα με  23-26.

«Ο Σούπερ Μάριο» είχε πάρει «φωτιά» στα μέσα της δεύτερης περιόδου και με δύο τρίποντες «βόμβες» έστειλε την Ρεάλ στο 26-32. Άμεση απάντηση από την Μπάρτσα με μεγάλο πρωταγωνιστή ξανά τον Νίκολα Μίροτιτς. Ο Μαυροβούνιος που πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο παιχνίδι, ήταν εξίσου σημαντικός και στο game 2.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσελόνα να έχει προβάδισμα με 4 (45-41). Οι συγκλονιστικοί Χεζόνια και Πουαριέ, οι οποίοι είχαν αθροιστικά 25 από τους 45 πόντους της Ρεάλ, βρήκαν απέναντι τους τον εκπληκτικό Γιαν Βέσελι που με 15 πόντους και ένα τρίποντο Buzzer beater στο τέλος του ημιχρόνου αποτελούσε τον ηγέτη της Μπαρτσελόνα.

Τα δύο αναπληρωματικά πεντάρια των «αιωνίων» εκμεταλλεύτηκαν τα φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν οι Ταβάρες και Σανλί και πρωταγωνίστησαν κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Εξαιρετικό ξεκίνημα με πρωταγωνιστή ξανά τον Μίροτιτς για την Μπαρτσελόνα. Ο πρώην φόργουορντ των Σικάγο Μπουλς και της Ρεάλ, είχε 7 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Γιοκουμπάιτις η διαφορά έφτασε στην υψηλότερη τιμή της και το +9 (57-48).

Ο Έντι Ταβάρες μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με 7 πόντους έστειλε το ματς στο 59-55, ενώ με τρίποντο του Κοζέρ η Ρεάλ έφτασε στο -1.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο με το +3 (68-65).

Μέχρι και τα 5 λεπτά πριν το φινάλε η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα με 72-70. Σε εκείνο το σημείο ο Γιούλ «πέταξε» ένα αδιανόητο τρίποντο στον αιφνιδιασμό και 2 βολές, βάζοντας την Ρεάλ σε θέση οδηγού με 75-72!

Τα λάθη της ομάδας του Σάρας ήταν πλέον πολλά, κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η «βασίλισσα», παίρνοντας κεφάλι με 78-72.

Ένα τρίποντο του Μίροτιτς όμως ήταν αρκετό ώστε να βάλει «φωτιά» στον δεύτερο τελικό. Μάλιστα και με lay up του Λαπροβίτολα οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο 1,5 λεπτό πριν το τέλος (79-80).

Αλλά και ΠΑΛΙ ο Σέρχιο Γιούλ ήταν εκεί με τεράστιο τρίποντο έστειλε την Ρεάλ στο +4. Ούτε τώρα όμως οι Μαδριλένοι δεν ησύχασαν. Νέο τρίποντο του Σανλί για το 82-83 και στην συνέχεια δύο χαμένες βολές από τον Ταβάρες και επιθετικό φάουλ του Χεζόνια στον Μίροτιτς.

Δυο εύστοχες βολές από τον Μαυροβούνιο με το ισπανικό διαβατήριο και ΞΑΝΑ προβάδισμα η Μπαρτσελόνα (84-83).

Ο Γιούλ ξανά πήρε την ευθύνη, κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε δύο βολές για το 85-84! Πλέον η τελευταία επίθεση ήταν για την Μπαρτσελόνα. Ο «Λάπρο» κέρδισε φάουλ από τον Ταβάρες και έβαλε και αυτός τις δύο βολές, δίνοντας προβάδισμα ξανά με έναν στην ομάδα του με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Γιούλ πήρε πάλι την ευθύνη όμως αυτήν την φορά δεν τα κατάφερε με την Μπαρτσελόνα του Σάρας να παίρνει την τεράστια νίκη και να κάνει το 2-0!