Λεβερκούζεν - Ρόμα 0-0: Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν, με τον «Μου» στον τελικό

Στον τελικό του Europa League προκρίθηκε η Ρόμα, που μόχθησε για να αποσπάσει 0-0 από την πολύ ανώτερη Ρόμα και βάζει πλώρη για Βουδαπέστη.

Κατάμεστη η “BayArena”, έβαλε τα γιορτινά της για να υποδεχτεί μια πραγματικά πολύ σπουδαία αναμέτρηση μεταξύ της Λεβερκούζεν και της Ρόμα. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στη πίεση και προκρίθηκαν παρότι πραγματοποίησαν μόλις μια τελική στην αναμέτρηση! (0-0)

Η Ρόμα, με το κλασικο της 3-5-2/5-3-2, ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Λορέντζο Πελεγκρίνι, όμως περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Χωρίς να αλλάξει τη συνταγή του 3-4-2-1 ο Τσάμπι Αλόνσο, προτίμησε να έχει παρουσία στην αντίπαλη περιοχή, ρίχνοντας τον Σερντάρ Αζμούν βασικό στην κορυφή της επίθεσης.

Από τον άξονα και το δεξί μεσοδιάστημα με τους Ντιαμπί και Φρίμπονγκ αποπειράθηκε να δημιουργήσει η Λεβερκούζεν. Πολλές μπάλες περνούσαν από τα πόδια του Ντεμιρμπάι, με τον τουρκικής καταγωγής Γερμανό χαφ να ψάχνει τα πόδια του εκτός περιοχής στο πρώτο μισάωρο. Η μεγαλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα ήρθε στο 11’, όταν από μια εξαιρετική κάθετη του Βίρτζ, ο Ντιαμπί, παρόλο που βγήκε πλάγια, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ρούι Πατρίσιο με δυνατό δεξί σουτ.

Το ημίχρονο τελείωσε με την Λεβερκούζεν να έχει «κατασκηνώσει» στο αντίπαλο μισό, με τα ποσοστά κατοχής υπέρ της σε πολύ υψηλά νούμερα (73-27) αλλά χωρίς ουσιαστική απειλή από καλές θέσεις εκτελέσεις. Οι «ασπιρίνες» ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 13 τελικές έναντι μόλις μιας της Ρόμα, που έχασε στο μεταξύ τον Σπινατσόλα με μυικό τραυματισμό.

Ίδια εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Μονίμως σε φάση άμυνας η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, με τη Λεβερκούζεν να πλαγιοκοπεί και να ψάχνει το ρήγμα με πάσες στη πλάτη των αντιπάλων μπακ. Αποδέκτες οι Φριμπονγκ και Μπάκερ, με τους δύο πλάγιους να μη μπορούν να δώσουν καλή τελική πάσα ώστε να «ξεκλειδωθεί» η άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 65’ ο Αζμούν με κεφαλιά και δύο λεπτά αργότερα ο Ντεμιρμπάι με σουτ και πάλι εκτός περιοχής απείλησαν, όμως ο Πατρίσιο ήταν εκεί για να φωνάξει «παρών» στα κρίσιμα. Ο Ιρανός φορ αστόχησε από πολύ καλό σημείο στο 80’, έστειλε τη μπάλα άουτ και γέμισε με απογοήτευση τον κόσμο στις κερκίδες.

Συγκινητική η αμυντική προσπάθεια της Ρόμα, με παίκτες όπως ο Τάμυ Έιμπραχαμ να καταθέτουν ψυχή στο γήπεδο, φτάνοντας να μαρκάρουν μέχρι τη δική τους περιοχή. Η ομάδα του Μουρίνιο άντεξε και θα παίξει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε τελικό.