Mundobasket: Αυστραλία - Γερμανία 82-85: Nίκη στην κόψη του ξυραφιού για τους Γερμανούς δια χειρός «30άρη» Σρέντερ

Ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού, με την Γερμανία να κερδίζει εν τέλει στις λεπτομέρειες τους Γερμανούς με 85-82 με τον Ντένις Σρέντερ να σκοράρει 30αρα.

Στο πιο εντυπωσιακό ματς που έχουμε παρακολουθήσει στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, οι Γερμανοί επικράτησαν των Αυστραλών με το τελικό σκορ να αναγράφει 85-82. Ένα παιχνίδι στο οποίο επικρατούσε πολύ ένταση, μάχες σώμα με σώμα και πάνω από όλα πολύ ποιότητα. Η νίκη των Γερμανών κρίθηκε στις λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ενώ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ σε καμία στιγμή του αγώνα. Nα σημειωθεί πως τα «πάντσερ» παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Φρνατζ Βάγκνερ.

Ο Σρέντερ ήταν ο απόλυτος ηγέτης για την ομάδα του Χέρμπερτ σκοράροντας 30 πόντους και μοιράζοντας 8 τελικές πάσες. Στο σκοράρισμα ακολούθησε ο εντυπωσιακός Μαούντο Λο ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους. Από την άλλη ο Πάτι Μιλς ηγήθηκε του σκοραρίσματος για τους «Μπούμερς» με 21 πόντους, έχοντας σιγήσει στο δεύτερο ημίχρονο όμως σκοράροντας μόλις 4. Ο Τζος Γκίντι ήταν στις παρυφές των είκοσι πόντων, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους 3 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα πραγματοποιώντας ένα σερί 8-0 υπέρ τους. Στα πτώτα 4 λεπτά πρωταγωνιστής για την ομάδα του Χέρμπερτ ήταν ο Άισακ Μπόνγκα με 7 πόντους, 2 ασίστ κι ένα κερδισμένα επιθετικό φάουλ. Ωστόσο, η υπεροχή των Γερμανών έλαβε τέλος όταν ανέλαβε ο Πάτι Μιλς, ο οποίος σκόραρε 13 διαδοχικούς πόντους για τους «Μπόυμερς». Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Αυστραλία να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με ένα πόντο (25-24).

Πρωταγωνιστής ήταν ο σταρ των Τορόντο Ράπτορς, Ντένις Σρέντερ ο οποίος έφτασε τους 18 πόντους και τις 5 ασίστ μόλις στο ημίχρονο, έχοντας σκοράρει τους 13 μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στα πέντε πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι Γερμανοί «έτρεχαν» ένα σερί υπέρ τους 12-6, με την κόρνα του ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 44-49. Από την άλλη το βαρόμετρο Πάτι Μιλς αποτελούσε τον μπροστάρη για τους Αυστραλούς έχοντας 17 πόντους σε 17’35” λεπτά συμμετοχής.

H εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου χαρακτηρίστηκε από την «ανάκαμψη» των «Μπούμερς» οι οποίοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το -8 που βρισκόντουσαν και με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκονται μπροστά με 4 πόντους (66-62). Οι Αυστραλοί έφτασαν στο +7, το μεγαλύτερο προβάδισμα τους στον αγώνα, δια χειρός Ντάντε Έξουμ όταν και σκόραρε 7 διαδοχικούς πόντους. Μία περίοδος που δεν είχε ως κύριο χαρακτηριστικό το σκοράρισμα των δύο ομάδων, με την δυναμικότητα και τις «μάχες επί μαχών» μεταξύ των παικτών να υπερτερούν.

Το ξεκίνημα της ομάδας του Χέρμπερτ στην τελευταία περίοδο ήταν το καλύτερο δυνατό, με τους παίκτες του να πραγματοποιούν ένα σερί 10-0 σε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά. Ο Μαούντο Λο αποτέλεσε τον παίκτη ο οποίος βοήθησε και με το παραπάνω στο σκοράρισμα τους Γερμανούς ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 20 πόντους, έχοντας 10 στην τέταρτη περίοδο. Το ματς τα τελευταία δύο λεπτά ήταν στην κόψη του ξυραφιού με δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στο σκορ (79-79 και 81-81). 31” πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Τζος Γκίντι κέρδισε δύο βολές, αστοχώντας στην δεύτερη (83-82) αλλά κερδίζοντας ξανά την κατοχή μετά το λάθος του Ντένις Σρέντερ στα 23 δευτερόλεπτα. Ωστόσο, ο Πάτι Μιλς έκανε ξανά λάθος, το δεύτερο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τον Τιλμαν να κλέβει την μπάλα. Το δίποντο του Μαούντο Λο διαμόρφωσε το τελικό 85-82 υπέρ των Γερμανών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 44-49, 66-62, 82-85

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκόρτζιαν): Κουκς 9 (5 ριμπάουντ), Έξουμ 9 (1), Γκίντι 17, Γκριν 6 (2), Ινγκλς 5, Κέι 5 (1), Μιλς 21 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ριθ 8 (2), Τάιμπουλ 2, Γουάιτ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (1), Γκίφι 2, Χόλατζ, Λο 20 (4/8 τρίποντα), Ομπστ 2 (0/5 σουτ), Σρούντερ 30 (5/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Τάις 9, Τίμαν 2, Φόγκτμαν 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μ. Βάγκνερ 4