Eurobasket Γυναικών: MVP η Μίσεμαν, ποιες συμπληρώνουν την καλύτερη πεντάδα

Eurobasket Γυναικών
Η Έμα Μίσεμαν ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια της διοργάνωσης και ανακηρύχθηκε ως η MVP του τουρνουά. Ποιες συμπλήρωσαν την κορυφαία πεντάδα του Eurobasket.

Το Βέλγιο κατέκτησε το Eurobasket Γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία του, αφού επικράτησε με 64-58 στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Διπλή η χαρά για την αρχηγό της ομάδας, Έμα Μίσεμαν, η οποία πρόσθεσε στη συλλογή της και το βραβείο της κορυφαίας παίκτριας της διοργάνωσης, πλάι στο μετάλλιο των νικητριών.

Η φόργουορντ της Φενέρμπαχτσε ήταν εκπληκτική καθ’ όλη τη διάρκεια του τουρνουά, ενώ βγήκε μπροστά και στον τελικό, καθώς μέτρησε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Σε όλη τη διοργάνωση, η Μίσεμαν είχε μέσο όρο 21,7 πόντους, 8,7 ριμπάουντ, 5,2 ασίστ και 4,3 κλεψίματα.

Μαζί της στην κορυφαία πεντάδα του τουρνουά ήταν οι συμπαίκτριες της, Τζούλι Αλμάντ και Τζούλι Βανλού. Η πρώτη ήταν η καλύτερη δημιουργός της διοργάνωσης, μετρώντας 8,7 ασίστ ανά παιχνίδι, ενώ συνέβαλε και στο σκοράρισμα, με 11 πόντους κατά μέσο όρο. Μάλιστα, η Αλμάντ πέτυχε ένα σπουδαίο ρεκόρ, καθώς έγινε η παίκτρια με τον υψηλότερο μέσο όρο ασίστ στην ιστορία των Eurobasket.

Από την άλλη, η Βανλού είχε επωμιστεί τον ρόλο της εκτελέστριας, όντας «καυτή» πίσω από τα 6.75 και ήταν τα τρίποντά της αυτά που βοήθησαν τακτικά το Βέλγιο να επιβληθεί στους αγώνες. Συνολικά πέτυχε 24 τρίποντα στο τουρνουά και σημείωσε 16.2 πόντους ανά παιχνίδι και 3.2 ασίστ.

Η Άλμπα Τόρενς μπορεί να ήταν στην πλευρά των ηττημένων στον τελικό, όμως συμπεριλήφθηκε στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά, με 11.5 πόντους, 3.7 ριμπάουντ και 2.0 ασίστ ανά παιχνίδι. Έγινε επίσης η πρώτη σκόρερ όλων των εποχών της Ισπανίας σε Eurobasket, αφού πέρασε την Αμάγια Βαλντεμόρο στον τελικό.

Η Σαντρίν Γκρούντα μπήκε επίσης στη σύνθεση, αφού βοήθησε τη Γαλλία να κατακτήσει το όγδοο συνεχόμενο μετάλλιο, καθώς κέρδισε την Ουγγαρία στον αγώνα της τρίτης θέσης. Η σέντερ είχε 10,2 πόντους και 4.3 ριμπάουντ μέσο όρο στον αγώνα, ενώ η παρουσία της αποδείχτηκε καταλυτική στα κρίσιμα.