Γουίλιαμς - Τζόρτζι 2-1: Νίκη μετά από 3 ώρες για για την 43χρονη Βένους

Γουίλιαμς
Τι και αν είναι 43 χρονών πλέον; Τίποτα δεν σταματά την θρύλο του παγκοσμίου τένις, Βένους Γουίλιαμς η οποία κέρδισε την νούμερο 48 στον κόσμο Καμίλα Τζόρτζι με 2-1 σετ μετά από 3 ώρες αγώνα!

Σαν να μην πέρασε μια μέρα. Η Βένους Γουίλιαμς στα 43 τη χρόνια επικράτησε της Καμίλα Τζόρτζι με 2-1 σετ (7-6/4-6/7-6) μετά από έναν πολύ όμορφο αγώνα διάρκειας τριών ωρών και 15 λεπτών!

H πρώην νούμερο 1 του κόσμου και 7 φορές κάτοχος Grand Slam κατάφερε να κάμψει την αντίσταση μιας πολύς καλής και ποιοτικής παίκτριας σαν την Καμίλα Τζόρτζι. Η Ιταλίδα επέστρεψε από το 1-0 της Βένους και έστειλε το ματς σε τρίτο και καθοριστικό σετ στο οποίο όμως η εμπειρία της 43χρονης Αμερικανίδας φάνηκε.

Νωρίτερα η Γουίλιαμς είχε χρειαστεί 1 ώρα και 11 λεπτά ώστε να πάρει ένα απαιτητικό σετ, στο οποίο όμως είχε προβάδισμα με δύο break. Πιο συγκεκριμένα πολύ γρήγορα είχε βρεθεί στο 3-0 με την ευκαιρία να κάνει και το 4-0. Η Τζόρτζι όμως έβγαλε άμεσα αντίδραση μειώνοντας αρχικά σε 3-1 και στην συνέχεια βρήκε το δεύτερο break ώστε να επιστρέψει στο σετ, στο Game μάλιστα που η Γουίλιαμς σέρβιρε για την κατάκτηση του.

Οι δύο παίκτριες φτάσανε στο tie break εκεί όπου η Αμερικανίδα κατάφερε να κάνει δικό της το πρώτο σετ με 7-6(5) .

Η αντίδραση της 31χρονης Ιταλίδας ήρθε σε 56 λεπτά. Η Τζόρτζι έκανε δύο break έναντι ενός της Βένους, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-4 και στέλνοντας το ματς σε τρίτο και καθοριστικό σετ!

Από ένα «σπάσιμο» για την κάθε μια στο τρίτο σετ. Αυτή που βρήκε πρώτη το προβάδισμα ήταν η Γουίλιαμς, η οποία έφτασε στο 3-0. Μάλιστα κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της, μέχρι και το 5-3, εκεί όπου ξανά σέρβιρε για την νίκη, όμως ξανά δεν τα κατάφερε, με την Ιταλίδα να μένει «ζωντανή».

Οι δύο παίκτριες οδηγήθηκαν στο tie break και ξανά στο όριο η Βένους Γουίλιαμς το κέρδισε με 8-6, παίρνοντας μια τεράστια νίκη μετά από 6 μήνες.

Στον επόμενο γύρο η 43χρονη Αμερικανίδα θα αντιμετωπίσει την νικήτρια της αναμέτρησης της Γέλενα Οσταπένκο με την Λίντα Νόσκοβα.