Ο 19χρονος Φις πέταξε έξω τον Ρουντ - Στον ημιτελικό και ο Ζβέρεφ, εκτός ο υπερασπιστής!

Φις
Ο φανταστικός 19χρονος Γάλλος Άρθουρ Φις κέρδισε επιβλητικά το νούμερο 4 του κόσμου Κάσπερ Ρούντ και μπήκε στον ημιτελικό του τουρνουά στο Αμβούργο. Τον περιμένει ο αποτελεσματικός Ζβέρεφ, ενώ εκτός συνέχεια είναι ο υπερασπιστής του τίτλου, Λορέντζο Μουσέτι

Γνωστά έγιναν τα ζευγάρια των ημιτελικών στο πολύ δυνατό τουρνουά της κατηγορίας ΑΤΡ500 στο Αμβούργο, μετά τις νίκες του εκπληκτικού Φις, του Ζβέρεφ, του Ζάνγκ και του Τζέρε.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, ο 19χρονος Γάλλος Άρθουρ Φις κατατρόπωσε μια απίθανη εμφάνιση το νούμερο 4 του κόσμου Κάσπερ Ρούντ. Ο Φις ήταν «σκέτη απόλαυση» στο κεντρικό court του Αμβούργου, επικρατώντας του Νορβηγού με 6-0/6-4.

Χρειάστηκε μόλις 1 ώρα και 20 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Ρούντ, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει λύσεις στο μαγικό παιχνίδι του Γάλλου. Αρκέστηκε στο να πάρει μόλις τέσσερα games, ούτε ένα στο πρώτο σετ και μάλιστα να έχει μια και μοναδική ευκαιρία (χαμένη) για break σε ολόκληρη την αναμέτρηση.

Τρία «σπασίματα» για τον Φις στο πρώτο σετ, ένα στο δεύτερο για να πάρει μια μεγαλειώδη πρόκριση στον ημιτελικό του Αμβούργου.

Εκεί θα τον περιμένει ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος ως Γερμανός αγωνίζεται μπροστά στο κοινό του. Ο «Σάσα» δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον (επίσης) Γάλλο, Λούκας Βαν Άσε, τον οποίο και κέρδισε με 6-3/6-4 σε 1,5 ώρα αγώνα.

Άνετο πρώτο σετ για τον νούμερο 19 στον κόσμο. Βρήκε νωρίς το break το οποίο κατάφερε να υπερασπιστεί με τον καλύτερο τρόπο και χωρίς να αντιμετωπίσει ούτε μια ευκαιρία του αντιπάλου του, άνοιξε το σκορ σε 41 λεπτά.

Λίγο δυσκολότερο δεύτερο σετ, με τον Ζβέρεφ να αναγκάζεται να γυρίσει από break down για να κάνει το 2-0. Το κατάφερε με άψογο τρόπο, βρίσκοντας δύο απανωτά «σπασίματα» και κάνοντας το κατά του 4-3, 6-4 πήρε την μεγάλη νίκη και το εισιτήριο για τον ημιτελικό.

Το ζευγάρι του τελικού, θα συμπληρωθεί από την αναμέτρηση του Λάσλο Τζέρε με τον Ζίζεν Ζάνγκ. Ο Σέρβος έβγαλε εκτός τον κάτοχο του τίτλου Λορέντζο Μουσέτι με 7-5/6-3, ενώ από την άλλη ο Κινέζος κέρδισε τον Γερμανό Ντάνιελ Αλτμάιερ με 6-4/6-4.