Ο Ράονιτς νίκησε στον πρώτο του αγώνα μετά από 683 ημέρες!

Ράονιτς
Ο Μίλος Ράονιτς, πρώην νούμερο 3 του κόσμου, επέστρεψε στην αγωνιστικής δράση μετά από 683 ημέρες και πήρε μια τεράστια νίκη στο τουρνουά του Χερτόγκενμπος απέναντι στο νούμερο 39 Μιομίρ Κετσμάνοβιτς!

29 Ιουλίου του 2021, δηλαδή 683 ημέρες πριν ήταν το τελευταίο επίσημο παιχνίδι του Μίλος Ράονιτς στο παγκόσμιο τένις. Μια ήττα από τον Αμερικανό, Μπράντον Νακασίμα στην Ατλάντα.

Από τότε μέχρι και σήμερα δεν είχε κανένα αγώνα στο ενεργητικό του. Επέστρεψε σήμερα στο 250αρι της Ολλανδίας, ένα από τα πρώτα τουρνουά της grass season και πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον 23χρονο Σέρβο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς με 6-3/6-4.

Ο πρώην νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση σαν να μην είχε περάσει ούτε μια ημέρα. Τ απίθανα σερβίς του και forehands του που τόσο είχαν λείψει, λειτουργούσαν σε θετικότατο βαθμό και ο Καναδός πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη μετά από τι 29 Μαρτίου του 2021.

Για να φτάσει σε αυτήν, ο Ράονιτς έπρεπε να βρει δεύτερο break στο πρώτο σετ, μετά την απάντηση του Σέρβου στο πρώτο «σπάσιμο» του. Τα κατάφερε στο 4-3 δίνοντας την ευκαιρία στον εαυτό του να κλείσει το σετ στο πανίσχυρο σερβίς του, κάτι που έκανε, κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-3 σε 47 λεπτά!

Ο Καναδός μπήκε εξίσου δυναμικά και στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης. Βρήκε το μοναδικό break στο πρώτο game, παίρνοντας ένα προβάδισμα το οποίο κατάφερε να διατηρήσει έως και το τέλος του σετ, κατακτώντας το με 6-4 και μαζί την μεγάλη νίκη-πρόκριση στον δεύτερο γύρο.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Τζόρνταν Τόμπσον και τον Τζιοβάνι Πέρικαρντ.