Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-1: Όλα ισόπαλα στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Τσέλσι
Τσέλσι και Λίβερπουλ έδειξαν τι περιμένουμε από την φετινή σεζόν της Premier League, μετά από το πολύ όμορφο παιχνίδι που δώσανε, το οποίο και ολοκληρώθηκε με 1-1 στο Stamford Bridge.

Μια εξαιρετική παράσταση δώσανε Τσέλσι και Λίβερπουλ στο πρώτο ντέρμπι της φετινής Premier League, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, έχοντας αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν για να πάρουν τους πρώτους τρεις βαθμούς της χρονιάς.

Η ομάδα του Κλοπ ήταν αυτή που και προηγήθηκε αλλά και έδειχνε να πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ με τον Λουίς Ντίαζ στο 18ο λεπτό.

Ένα μαγικό δίλεπτο αρκούσε στην Τσέλσι ώστε και να ισοφαρίσει με τον Ντισασί, αλλά και να πάρει προβάδισμα με τον Τσίλγουελ, το οποίο όμως ακύρωσε ο VAR μετά από εξέταση για οφσάιντ του Άγγλου αριστερού οπισθοφύλακα.

Το τελικό 1-1 παρέμεινε στο κατώτερο ποιοτικά δεύτερο ημίχρονο (λόγω της κούρασης), με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό στο πρώτο ντέρμπι της νέας σεζόν στην Αγγλία.

Το ματς

Η πρώτη τεράστια στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 11ο λεπτό, όταν το όμορφο σουτ του Σαλάχ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σάντσεθ.

Η ομάδα του Ποτσετίνο απαντούσε μόνο με σημαντικές προϋποθέσεις, τις οποίες όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε φάσεις (κυρίως με αρκετές σέντρες από τα πλάγια).

Οι εξαιρετικές ενέργειες του Σομποσλάι και του ΜακΆλιστερ ολοκληρώθηκαν άψογα από την τρομερή ασίστ του Μο Σαλάχ προς τον Λουίς Ντιάζ, με τον τελευταίο να κάνει με προβολή το 0-1.

Καλύτερη η Λίβερπουλ στην συνέχεια. Βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Σαλάχ στο 29, όμως ο Αιγύπτιος ήταν σε αντικανονική θέση, κάτι που είδε το VAR με αποτέλεσμα να μην μετρήσει το γκολ.

Δίλεπτο παράνοιας από την Τσέλσι. Γκολ ισοφάρισης στο 37 από τον Ντισασί, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Λίβερπουλ και με σουτ από κοντινή απόσταση έκανε το 1-1.

Δεν πέρασαν παραπάνω από 100 δευτερόλεπτα, με τον Τσίλγουελ να βρίσκεται απέναντι από τον Άλισον, να τον περνάει υποδειγματικά και να σκοράρει για το 2-1. Μόνο που και σε αυτήν την περίπτωση το VAR επενέβη, καθώς ο Άγγλος ήταν ακάλυπτος στην τελική πάσα. Το σκορ παρέμεινε στο 1-1, μέχρι και το ημίχρονο.

Πιο πεσμένος ρυθμός στο δεύτερο μέρος και για τις δύο ομάδες, όμως η ποιότητα φαινόταν ξανά. Λίγες φάσεις, αλλά σημαντικές με Τζάκσον και Μούντρικ για την Τσέλσι και Λουίς Ντίαζ για την Λίβερπουλ.

Οι «κόκκινοι» του Κλοπ προσπάθησαν να «κλέψουν» το τρίποντο με το τρομερό σουτ του Νούνιες στο 92΄το οποίο αφού κόντραρε πέρασε λίγο άουτ.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι και την λήξη, με τις δύο ομάδες να δείχνουν θετικά στοιχεία στην πρώτη τους επίσημη αναμέτρηση για την σεζόν 2023-2024.

Επόμενες υποχρεώσεις το επόμενο Σαββατοκύριακο. Εκεί όπου η Τσέλσι θα παίξει το ντέρμπι του Λονδίνου με την Γουέστ Χαμ εκτός, ενώ η Λίβερπουλ θα υποδεχθεί την Μπόρνμουθ στο Άνφιλντ.