Oλυμπιακός - Αναντολού Εφες 75-57: Άνετη επικράτηση των «ερυθρολεύκων» με όπλο τους την εξαιρετική του άμυνα

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην τρίτη του φετινή νίκη στην Euroleague επικρατώντας με 75-57 της Αναντολού Εφές, έχοντας ως όπλο του την τρομερή του άμυνα αλλά και την τεράστια αστοχία των Τούρκων.

Όταν λειτουργεί η άμυνα του Ολυμπιακού, έπεται κι ένα ήρεμο βράδυ. Έτσι και έγινε το βράδυ της Πέμπτης στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 75-57 της Εφές, σε έναν αγώνα στον οποίο η άμυνα του ήταν καθηλωτική, την ίδια στιγμή που ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε σκορ από 10 διαφορετικούς παίκτες. Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» Κώστας Παπανικολάου ηγήθηκε στο σκοράρισμα έχοντας 14 πόντους ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 4 τελικές πάσες.

Οι Πειραιώτες μετέτρεψαν πάλι το ρεκόρ τους με θετικό πρόσημο (3-2), με τους Γουίλιαμ-Γκος (14π.) και Πίτερς (12 π.) να ακολουθούν στο σκοράρισμα τον Παπανικολάου (14 π.), τον Φαλ και τον Μιλουτίνοφ να μοιράζονται χρόνο και να κυριαρχούν στη ρακέτα και τον Κάναν (10 π.) να συνεχίζει να βρίσκεται σε καλή φόρμα. Κλειδί αποτέλεσε η τρομερή αμυντική λειτουργεία του Ολυμπιακού καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, μην επιτρέποντας στην Εφές να επιστρέψει στο ματς.

Ο Λάρκιν έμεινε σε ρηχά νερά σκοράροντας μόλις 8 πόντους, ενώ ο Κλάιμπερν συνέχισε να μην πείθει την φετινή χρονιά ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 5 πόντους (1/4 διπ. και 1/6 τριπ.). Ο μόνος που μπόρεσε να βοηθήσει τον Λάρκιν ήταν ο Μπάιντ ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του Τσαν με 10 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

1η περίοδος

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μεγάλη αστοχία και για τις δύο ομάδες με το σκορ να μένει αρκετά χαμηλά στα πρώτα πέντε λεπτά και συγκεκριμένα στο 8-5. Με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου ο οποίος είχε 5 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ αλλά και μαέστρο τον Γουόκαπ με 4 τελικές πάσες ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγείται με την λήξη της πρώτης περιόδου με 17-14. Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες πίσω από τα 6,75μ. με τον Ολυμπιακό να έχει 1/5 τρίποντα και την Εφές 2/9.

2η περίοδος

Η δυσκολία στο σκοράρισμα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα του φτάνοντας την διαφορά μέχρι και στο +12 (30-18), πραγματοποιώντας ένα σερί 13-4 υπέρ του. Μέχρι και εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κρατήσει τους Λάρκιν (0/4 ε.π.) και Κλάιμπερν στους μηδέν πόντους, με τον Τούρκο γκαρντ να κλείνει το ημίχρονο χωρίς να σκοράρει ενώ ο Κλάιμπερν κατάφερε να βάλει μόλις 5 πόντους. Η περίοδος έκλεισε με το σκορ να γράφει 33-25 και τον Μουσταφά Φαλ να έχει αστοχήσει σε 3 εκ των 6 βολών που εκτέλεσε στα τελευταία δύο λεπτά.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα στο πρώτο με όπλο του την άμυνα κατάφερε να φτάσει την διαφορά στους 8 πόντους (33-25) κρατώντας την Εφές πολύ χαμηλά στο σκορ. Η ομάδα του Τσαν είχε 10/34 σουτ εντός πεδιάς και συγκεκριμένα 17,6% (3/17) από την γραμμή του τρίποντου.

3η περίοδος

«Κόκκινη» επιθετική κυριαρχία στην τρίτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να εκτοξεύει την διαφορά με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στους 18 (61-43). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ευστόχησαν σε 6 τρίποντα μόνο σε αυτή την περίοδο (να σημειωθεί πως στο πρώτο ημίχρονο είχαν 3/12), με τους Γουόκαπ και Παπανικολάου να προσφέρουν τρομερό θέαμα. Ο Κάναν είχε 8 πόντους στην περίοδο και τον Παπαπανικολάου να έχει σκοράρει άλλους 9.

4η περίοδος

Ο Λάρκιν ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο της Εφές στην τέταρτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα σερί 10-2 μετατρέποντας το σκορ σε 71-48. Από εκείνη την στιγμή και μετά το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ντεμπούτο στην Euroleague έκανε ο νεαρός ψηλός των «ερυθρολεύκων» Τανούλης, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στα τελευταία δύο λεπτά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ντιφαλά, Κόλιενσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 10 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Πάπας, Φαλ 7 (2/3 δίποντα, 3/6 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου 14 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Τανούλης

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 8 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μπράιαντ 10 (1), Κλάιμπερν 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τόμπσον 9 (1 τρίποντο, 1 ασίστ), Πλάις 7 (1), Όλατς, Γιλμάζ 2, Γουίλις 8 (2), Ζίζιτς 6, Τζόουνς 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/34 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 7/10 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 15/33 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 3/4 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη