Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 68-77: Ήττα για τους «ερυθρόλευκους» από την τρίποντη «καταιγίδα» της Μπαρτσελόνα

Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό στην φετινή Euroleague από την Μπαρτσελόνα με 68-77, παθαίνοντας ένα πρωτόγνωρο για εκείνον «black-out» στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα με τους Καταλανούς να τρέχουν ένα σερί 14-0.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στην φετινή σεζόν της Euroleague από την Μπαρτσελόνα με 68-77 στο κατάμεστο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες έχασαν ένα δικό τους ματς καθώς στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα σκόραραν μόλις 2 πόντους ενώ δέχθηκαν 17. Η κούραση και η ευστοχία των Καταλανών στα τρίποντα (15/26) είναι αυτά που οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην «παρθενική» του ήττα για την φετινή Euroleague.

Το ματς δεν ξεκίνησε θετικά για την ομάδα του Μπαρτζώκα η οποία κυνηγούσε στο σκορ συνεχώς όταν και βρέθηκε στα μισά της δεύτερης περιόδου πίσω με 15 πόντους (20-35). Ωστόσο, κατάφερε να αντιδράσει στην συνέχεια του αγώνα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ να γράφει 34-40. Στο δεύτερο μισό ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ (για πρώτη φορά μετά το 5-4 της πρώτης περιόδου) με 44-42 έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κάναν ο οποίος σκόραρε 7 σερί πόντους. Ωστόσο ο Αμερικάνος γκαρντ φορτώθηκε γρήγορα 4 φάουλ στερώντας τις «υπηρεσίες» του για το υπόλοιπο του αγώνα. Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (66-59), με μπροστάρη τον Τόμας Γουόκαπ. Στη συνέχεια ακολούθησε το ερυθρόλευκο «black-out». Μηδενικό σκοράρισμα από τους παίκτες των Πειραιωτών την ίδια ώρα που η Μπαρτσελόνα σκόραρε 14 συνεχόμενους πόντους μετατρέποντας το σκορ στο 66-73. Η αναμέτρηση τελικά έληξε βρίσκοντας τους Καταλανούς νικητές με 68-77.

Οι Καταλανοί ήταν τρομεροί πίσω από την γραμμή των 6,75μ. σκοράροντας 15 στα 26 τρίποντα. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γκριμάου ήταν ο Λαμπροβίτολα ο οποίος σκόραρε 17 πόντους και μοίρασε 7 τελικές πάσες. Εξίσου σημαντικός ήταν και ο Αμπρίνες ο οποίος σκόραρε 16 πόντους, έχοντας σημαντικό ρόλο στην ανατροπή της Μπαρτσελόνα στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα. Από την άλλη, πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τόμας Γουόκαπ ο οποίος είχε 14 πόντους, όντας όμως σε κακό «δημιουργικό» βράδυ καθώς είχε μόλις 2 ασίστ σε 5 λάθη. Ο μοναδικός διψήφιος μετά τον Γουόκαπ, ήταν ο Μιλουτίνοφ με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

1η περίοδος

Η έναρξη της πρώτης περιόδου βρήκε «μουδιασμένο» τον Ολυμπιακό στο επιθετικό μισό καθώς είχε σκοράρει μόλις 5 πόντους σε 5:15, την ίδια στιγμή που οι Καταλανοί προηγούνταν με 6 πόντους (5-11). Ο Ολυμπιακός λίγο πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο -12 (11-23), ωστόσο αντέδρασε με ένα σερί 5-0 και μείωσε στο 16-23. Για τους «ερυθρόλευκους» είχε 5 πόντους ο Γουόκαπ ενώ για την ομάδα του Γκριμάου ήταν πρώτος σκόρερ ο Βέσελι με 6 πόντους.

2η περίοδος

Το δεύτερο δεκάλεπτο εκκίνησε με τρίποντη «καταιγίδα» από την Μπαρτσελόνα με τους Λαμποβίτολα, Αμπρίνες και Πάρκερ να ευστοχούν σε τέσσερα σερί τρίποντα, ενώ μαέστρος ήταν ο Γιοκουμπάιτις ο οποίος είχε μοιράσει 4 ασίστ. Έτσι ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους (20-35). Ο Μπαρτζώκας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, με την ομάδα του μετά από αυτό να τρέχει ένα σερί 9-2 (29-37). Οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν τελείως την αμυντική τους συμπεριφορά στα τελευταία 5 λεπτά του ημιχρόνου καθώς δέχθηκαν μόλις 3 πόντους. Ταυτοχρόνως κατάφεραν να «ροκανίσουν» κι άλλο την διαφορά κλείνοντας την δεύτερη περίοδο με το σκορ να είναι στο 34-40.

3η περίοδος

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο πολύ δυναμικά και με πρωταγωνιστή τον Κάναν ο οποίος σκόραρε 7 σερί πόντους βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 44-42. Ωστόσο, οι Καταλανοί απάντησαν με ένα δικό τους 8-0. Αμέσως μετά ο Ολυμπιακός αντέδρασε με ένα δικό του 10-0 σερί μπαίνοντας ξανά μπροστά στο σκορ με 54-50. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε εν τέλει με το σκορ να είναι στο 54-56.

4η περίοδος

Οι «ερυθρόλευκοι» στα μισά της τελευταίας περιόδου του αγώνα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 66-59, με μπροστάρη τον Τομάς Γουόκαπ ο οποίος ανέλαβε ρόλο σκοραρίσματος βάζοντας 7 συνεχόμενους πόντους (66-59). Παρά την πολύ καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Μπαρτζώκα στα πρώτα 5:30, η Μπαρτσελόνα κατάφερε στα τελευταία τρία λεπτά να σκοράρει 14 συνεχόμενους πόντους με τον Αμπρίνες να έχει τους 7. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει επιθετικά στο σερί αυτό των Καταλανών, χάνοντας εν τέλει με το σκορ να γράφει

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 18-17, 20-16, 14-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Κάναν 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 κλεψίματα), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 5 (1/7 τρίποντα), Φαλ 4, Παπανικολάου 7 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπραζντέικις 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές), Πίτερς 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 10 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 7 (3/4 δίποντα), Βέσελι 8 (3/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπριθουέλα, Κάλινιτς 8 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σατοράνσκι 5 (1), Ερνανγκόμεθ (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 17 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Αμπρίνες 16 (5/7 δίποντα), Πάρκερ 3 (1), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 10 (2), Πάρα 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/39 δίποντα, 7/25 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 26 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 12/23 δίποντα, 15/26 τρίποντα, 8/10 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 18 λάθη