Παναθηναϊκός - Αρμάνι 79-62: Άμυνα και ... ξερό ψωμί

Ο Παναθηναικός πήρε την 15η νίκη του στην Euroleague απέναντι στην Αρμάνι με 79-62, έχοντας ως «κλειδί» την εξαιρετική, για ακόμα μια φορά, αμυντική του λειτουργία. Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για τον Ερνανγκόμεθ και πολύ καλό παιχνίδι από τον Καλαϊτζάκη.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από την αρχή του αγώνα τις «ορέξεις» του και με αποκορύφωμα το δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο προηγήθηκε έως και με 18 πόντους, ξεκίνησε να σφραγίζει το παιχνίδι. Aυτό και έγινε καθώς ισοπέδωσε την Αρμάνι 79-62. Mε αυτόν τον τρόπο οι πράσινοι συνεχίζουν την πορεία τους για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει των playoff, όντας στην 4αδα της βαθμολογίας.

Τρομερός για άλλο ένα παιχνίδι ο Τζέριαν Γκραντ ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ αλλά και 8 ασίστ αναλαμβάνοντας ρόλο οργανωτή, όντας ταυτοχρόνως καταλύτικός στην αμυντική λειτουργία κρατώντας τον Σιλντς μόλις στους 6 πόντους (2/9 ε.π.). Ο Γκριγκόνις ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αταμάν με 16 πόντους, ενώ ο Ερνανγκόμεθ επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Καλαϊτζάκης απέδειξε ότι βρίσκετε σε πολύ καλή φόρμα και αξίζει την θέση στο ροτέισιον των πρασίνων καθώς και στα 17 λεπτά συμμετοχής του προσέφερε ενέργεια στην ομάδα του, μάχες κάτω από το καλάθι, σε συνδυασμό 10 πόντων, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψιμάτων.

Από την Αρμάνι, ξεχώρισε με 16 πόντους ο Σαμπάζ Νέιπιερ, ενώ καλό ματς έκανε στον περιορισμένο χρόνο που αγωνίστηκε ο Νίκολα Μίροτιτς με 11 πόντους.

Οι πράσινοι ανέβηκαν στο 15-9 και συνεχίζουν την πορεία τους για την τετράδα της Euroleague, ενώ η Ιταλική ομάδα υπέπεσε στο 10-14.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι πράσινοι ξεκίνησαν τον αγώνα έχοντας ως βασικό κλειδί τους την καλή τους αμυντική λειτουργία. Στα πρώτα 7 λεπτά της αναμέτρησης είχαν κρατήσει την Αρμάνι μόλις στους 8 πόντους (12-8). Ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά δέχθηκε ισάριθμους πόντους εξαιτίας της επιθετικής αρετής του Μίροτιτς αλλά και των 5 επιθετικών ριμπάουντ των Ιταλών. Ο Γκράντ ήταν ο πρωταγωνιστής για το τριφύλλι στην πρώτη περίοδο έχοντας 5 πόντους και 4 ασίστ. Θετική παρουσία και του Καλαιτζάκη ο οποίος μπορεί να έπαιξε λίγο λόγω των 3 φάουλ που χρεώθηκε, παρ’ όλα αυτά προσέφερε ρυθμό στην ομάδα του σε συνδυασμό 4 πόντων, 1 κλεψίματος και 1 ασιστ. Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Αταμάν προηγούταν με 21-16 στα πρώτα δέκα λεπτά του ματς.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο στην δεύτερη περίοδο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με κεντρικό πρόσωπο τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, ο οποίος είχε 10 πόντους (2/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ), το «τριφύλλι» προηγήθηκε έως και με 18 πόντους (42-24). Την σκυτάλη από τον Ισπανό φόργουορντ πήρε ο Μάριους Γκριγκόνις ο οποίος είχε 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μπορεί να μην ήταν η βραδιά του Ναν όσο έχει να κάνει με το σκοράρισμα (2/9 ε.π.), παρ’ όλα αυτά ο Αμερικανός γκαρντ οργάνωσε το παιχνίδι των πρασίνων έχοντας στο ημίχρονο 4 ασίστ. Από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε  στην Αρμάνι να συνεχίζει να παίρνει τα επιθετικά ριμπάουντ, τα πράγματα έγιναν πιο απλά παγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 44-28.

Μπορεί οι πράσινοι να μην σκόραραν με την ίδια συχνότητα των δύο προηγούμενων περιόδων (13 πόντους), ωστόσο η άμυνα τους δεν σταμάτησε να υφίσταται κρατώντας την Αρμάνι στους 13 πόντους, όντας ανήμπορη να βρει κάποια λύση για να την «ξεκλειδώσει». Ο Γκραντ ήταν καταλυτικός για του πράσινους, ωστόσο εξίσου σημαντική ήταν και η παρουσία του στο αμυντικό πλάνο του Αταμάν, με τον Σίλντς να έχει μόλις στους 2 πόντους. Το «τριφύλλι» τελείωσε την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 57-41.

Οι πράσινοι συνέχισαν την κυριαρχία τους στο αμυντικό μισό επιτρέποντας στους Ιταλούς να σκοράρουν μόλις 9 πόντους στα πρώτα οκτώ λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Λεσόρ ήταν καταλυτικός για το απέναντι μισό σκοράροντας 8 πόντους στην συγκεκριμένη περίοδο. Με την Αρμάνι ανίκανη να αντιδράσει και να μειώσει την διαφορά από τον Παναθηναϊκό το ματς βρήκε το «τριφύλλι» νικητή με 79-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα (0/2 τρίποντα), Μωραΐτης 3 (1), Γκραντ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ναν 10 (2/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεσόρ 12 (4/7 δίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 15 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο (0/3 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), ΜακΓκρούντερ 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πόιθρες 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μέλι 4 (2/8 δίποντα), Νέιπιερ 16 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Φλακαντόρι, Χολ 7 (3/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σιλντς 6 (2/9 σουτ), Μίροτιτς 11 (2), Χάινς 6 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Φόγκτμαν (7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/42 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 10/15 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 19/39 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 12/17 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη, 21 φάουλ