Τσιτσιπάς -Τζέρε 3-0: Πιο ξεκούραστα σήμερα την πρόκριση ο Στέφανος

Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν άφησε ούτε ένα σετ απέναντι στον Λάσλο Τζέρε, παίρνοντας μια πιο εύκολη πρόκριση για τον τέταρτο γύρο συγκριτικά με τους «μαραθώνιους» των δύο προηγούμενων

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν κατά πολύ ανώτερος από τον σημερινό του αντίπαλο καταφέρνοντας να πάρει την νίκη σε λίγο περισσότερο από δύο ώρες. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 3-0 του Λάσλο Τζέρε (6-4/7-6/6-4), παίρνοντας την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο.

Κατάφερε επίσης να πάρει μια πιο εύκολη νίκη συγκριτικά με τους δύο προηγούμενους γύρους, στους οποίους έμεινε στο court για 4 και 5 ώρες αντίστοιχα.

Έχοντας σε πολύ καλή μέρα το σερβίς του πήρε την σημαντική πρόκριση για τον τέταρτο γύρο του Γουίμπλεντον, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης τον Κρίστοφερ Γιούμπανκς, ο οποίος επικράτησε νωρίτερα του Κρίστοφερ Ο΄Κόνελ με 3-0 σετ.

Ο Στέφανος κατάφερε να κατακτήσει ένα αρκετά κλειστό πρώτο σετ, εκμεταλλευόμενος τα αρκετά λάθη που έκανε ο Τζέρε σε κομβικό σημείο.

Πιο συγκεκριμένα ο Σέρβος έκανε διπλό σφάλμα σε set point του Τσιτσιπά και έτσι ο Έλληνας νούμερο 5 στον κόσμο άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης με 6-4.

Πιο δύσκολο το έργο του Στέφανου στην έναρξη του δεύτερου σετ. Μια διακοπή λόγω βροχόπτωσης, ήταν ικανή να βγάλει τον Έλληνα τενίστα εκτός ρυθμού, εξέλιξη που εκμεταλλεύτηκε ο Τζέρε βρίσκοντας το break.

Ο Τσιτσιπάς αντέδρασε και με το πρώτο του break στο δεύτερο σετ, έκανε το 3-3. Η συνέχεια βρήκε τους δύο παίκτες να σερβίρουν εξαιρετικά και να φτάνουν με συνοπτικές διαδικασίες στο tie break. Ο Τσιτσιπάς αντέδρασε καλύτερα στις λεπτομέρειες και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 7-6(5).

Πολύ πιο απλά τα δεδομένα για τον Στέφανο στο τρίτο σετ. Βρήκε το break νωρίς κάνοντας το 1-3 και μετέπειτα αρκέστηκε στο να υπερασπιστεί το σερβίς του και να κλείσει το σετ με 6-4 και αμζί την νίκη-πρόκριση στον τέταρτο γύρο του φετινού Γουίμπλεντον.