Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2: Πρωταθλήτριες Ελλάδος τα «φίνα κορίτσια»

Παναθηναϊκός
Σε ένα φανταστικό τρίτο τελικό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού, πήρε την τρίτη σερί νίκη του στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το 26ο πρωτάθλημα της ιστορίας του

Ο Παναθηναϊκός πανηγυρίζει τον 26ο του τίτλο στο Βόλεϊ γυναικών μετά και την επικράτηση του στον τρίτο τελικό επί του Ολυμπιακού με 3-2 σετ. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη απέναντι στις ερυθρόλευκες σε ισάριθμα παιχνίδια, μετά τις νίκες στο κλειστό του Αγίου Θωμά και στο «Μελίνα Μερκούρη», με την ομάδα του κόουτς Καλμαζίδη να πανηγυρίζει back to back πρωταθλήματα Ελλάδας.

«Με το μαχαίρι στα δόντια»

Δυνατό ξεκίνημα για τις ερυθρόλευκες στην αναμέτρηση, που με πρωταγωνίστρια την Σάλας έκαναν το 1-3. Ο Ολυμπιακός κράτησε και μάλιστα διεύρυνε το προβάδισμα του με λάθος της Τζένιφερ Κρος και επίθεση της Γουίντερς (7-11), αναγκάζοντας τον κόουτς Καλμαζίδη στο πρώτο time out του τρίτου τελικού.

Η ψυχολογία ήταν ολοκληρωτικά με την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι. Ο άσσος της Λαμπρούση και οι λάθος επιθέσεις από Ανθούλη και Ανάε έφεραν γρήγορα το σκορ στο 8-16. Μια μικρή πράσινη επιστροφή είχε το όνομα της Σοφίας Μέντιτς. Η Σέρβα κεντρικός του «τριφυλλιού» ήταν αυτή που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει την διαφορά στους 2 (15-17).

Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν χαρακτήρα και με τα μπλοκ από την Εμμανουηλίδου στην Γκρότους και της Λαμπρούση στην Ανάε, ξανά πήγαν την διαφορά στους 6 (16-22)!

Πιο συγκεντρωμένες οι παίκτριες του Ολυμπιακού στο εναρκτήριο σετ, το έκλεισαν με 21-25 κάνοντας το 0-1 στον τρίτο τελικό. Ξανά στόχος στην υποδοχή η Αντόρα Ανάε από την ομάδα του Μιτσέλι που εκμεταλλεύτηκε κάθε αδυναμία του Παναθηναϊκού.

Επική ανατροπή από τις «πράσινες»

Σε εξαιρετική κατάσταση η Βίλμα Σάλας, η οποία με δική της επίθεση και με μόνο μπλοκ στην Μέντιτς έκανε το 0-3 στην έναρξη του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μάλιστα και με 1-6, δείχνοντας την καλή κατάσταση στην οποία βρισκόταν και στο δεύτερο σετ.

Για τον Παναθηναϊκό, η Μάρθα Ανθούλη έβγαλε αντίδραση μειώνοντας με δικές της επιθέσεις σε 4-7, ενώ λίγο αργότερα με επίθεση της Κρος, οι γηπεδούχοι μείωσαν περισσότερο (7-9).

Ο Ολυμπιακός ήταν ξανά εκεί, και με τρεις συνεχόμενους πόντους ( 2 από την Καράρο και 1 λάθος της Ανθούλη) ξανά πήρε ισχυρό προβάδισμα με 7-12. Η Ιταλίδα πασαδόρος δημιουργούσε συνεχόμενους προβληματισμούς από το σερβίς στις υποδοχές της Νικολογιάννη, με τις ερυθρόλευκες να πηγαίνουν την διαφορά στο +6 (7-13).

Το σκηνικό δεν άλλαξε με την Σάλας να αυξάνει την διαφορά κι άλλο (10-17). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε και πραγματοποίησε ένα ξέσπασμα που έφερε το σκορ στο 13-17, αναγκάζοντας τον κόουτς Μιτσέλι σε time out. Οι πράσινες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ρίχνοντας την διαφορά με άσσο της Ανθούλη στον πόντο (18-19).

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίδραση στο κατάλληλο σημείο πηγαίνοντας το σκορ στο 19-22, προτού οι «πράσινες» κάνουν «επιστροφή στην επιστροφή», ισοφαρίζοντας σε 22-22 με λάθος επίθεση της Βίλμα Σάλας. Οι πράσινες έφτασαν σε set ball με λάθος της Κούμπουρα, το οποίο έσβησε η ίδια η Σέρβα. Ενώ στην δεύτερη ευκαιρία των πρασίνων η Σέρβα διαγώνιος αστόχησε, δίνοντας το σετ στον Παναθηναϊκό που ισοφάρισε σε 1-1 τον τρίτο τελικό.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια επική ανατροπή από το 17-10 κατακτώντας το πολύ σημαντικό δεύτερο σετ με 26-24!

Ανατροπή ψυχολογίας!

Με την ψυχολογία πλέον στα… ύψη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2 (5-3) με επίθεση της Μάρετ Γκρότους, στην αρχή του τρίτου σετ. Ενώ λίγο αργότερα με μπλοκ της Κρος και άσσο της Γκρότους πήγε την διαφορά στους 4 (9-5), με τον Λορέντζο Μιτσέλι να παίρνει time out βλέποντας τις παίκτριες του Παναθηναϊκού να είναι ασταμάτητες.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζοντας την ίδια τακτική, «χτύπησε» την υποδοχή της Ανάε, μειώνοντας σε 11-9. Η Αμερικανίδα ακραία πήρε «το αίμα της πίσω» στην επόμενη επίθεση, κάνοντας το 12-9. Με επίθεση της Ανθούλη ο Παναθηναϊκός κράτησε την διαφορά πάνω από τους 3 πόντους (14-11), πριν μειώσει η Σάλας σε 14-12. Το μπλοκ της Κρος ήταν αξιόπιστη πηγή πόντων για τον Παναθηναϊκό σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με ένα σερί τριών πόντων, ισοφαρίζοντας σε 15-15 με επίθεση της Τσιτσιγιάννη που είχε μόλις περάσει στο τάραφλεξ. Το time out του Καλμαζίδη ήταν «σωτήριο», με τις πράσινες να κάνουν σερί 3-0 και να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με 18-15.

Η Παπαφωτίου ανέλαβε δράση από την γραμμή του σερβίς, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 23-17. Το μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου έδωσε 6 set balls στον Παναθηναϊκό, με το «τριφύλλι» να εκμεταλλεύεται την πρώτη και με μπλοκ της Αντόρα Ανάε να κλείνει το τρίτο σετ με 25-17!

Αντίδραση και ισοφάριση!

Ο Ολυμπιακός χωρίς να έχει άλλα περιθώρια μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο σετ και με επίθεση της Βίλμα Σάλας έκανε το 3-6, αναγκάζοντας τον πράσινο πάγκο σε time out. Το «τριφύλλι» με επίθεση της Ανάε, έπειτα από φανταστική άμυνα της Ανθούλη, μείωσε σε 7-8, ενώ με άστοχη επίθεση της Γουίντερς ισοφάρισε σε 8-8.

Νέο προβάδισμα με 2 για τις «ερυθρόλευκες» με επίθεση της Μίλιτσα Κούμπουρα (9-11) και λίγο αργότερα +3 με την Σάλας (10-13). Το καλό σερβίς της Ανάε και η κακή υποδοχή της Γουίντερς, έδωσε την ευκαιρία στην Κρος να τελειώσει τον πόντο στο φιλέ για το 13-14, προτού η Βίλμα Σάλας  με, επίθεση και έναν άσσο, και η Εμμανουηλίδου κάνουν το 13-17.

Οι ερυθρόλευκες κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και μάλιστα την αύξησαν (16-21) με μπλοκ της Κούμπουρα στην Ανάε, έπειτα από μεγάλο και όμορφο ράλι. Οι πράσινες έβγαλαν ένα μικρό ξέσπασμα, κάνοντας το 20-23, χωρίς όμως να απειλήσουν τον Ολυμπιακό, που εν τέλει έκλεισε το τέταρτο σετ με 20-25, στέλνοντας τον τελικό στο tie break.

Υπόθεση για έναν ρόλο

Το tie break  αναμενόταν να ήταν ένα σκληρό και δύσκολο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι συγκεντρωμένες, μετά από τέσσερα σετ. Δεν αποδείχθηκε έτσι όμως. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός  πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 3-3. Εκεί ήταν το πρώτο σημαντικό προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό με 5-3 από το τρομερό μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου, η οποία λίγο μετά έκανε το 6-3 με πρώτο χρόνο, δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα στις πράσινες για την νίκη.

Το τεράστιο μπλοκ της Εμμανουηλίδου στην Ανθούλη έκανε το σκορ 6-4 κρατώντας τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής. Η Ελληνίδα διαγώνιος του Παναθηναϊκού πήρε στον επόμενο πόντο «το αίμα της πίσω» με τον ίδιο τρόπο, ενώ και η λάθος επίθεση της Εμμανουηλίδου βρήκε τον Παναθηναϊκό στην αλλαγή γηπέδων μπροστά με 4 (8-4). Ο άσσος της Χατζηευστρατιάδου έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους.

Το tie break αποδείχθηκε υπόθεση για έναν ρόλο. Η Ανθούλη έδωσε προβάδισμα με 11-4 στο τριφύλλι, στέλνοντας το ΟΑΚΑ στους… «7 ουρανούς». Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πέμπτο σετ με 15-10 μέσα σε αποθέωση και πολύ πιο εύκολα από όσο περίμενε, πανηγυρίζοντας τον τίτλο του πρωταθλητή.