Νιουκάστλ - Λίβερπουλ 1-2: Ραψωδία Νούνιες, απίθανο διπλό για τους ρεντς στον Βορρά

Λίβερπουλ
Η Λίβερπουλ βρισκόταν πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο από το 28΄ , κι όμως κατάφερε με ένα μαγικό δεκάλεπτο να πάρει την νίκη στο St James Park απέναντι στην Νιουκάστλ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάργουιν Νούνιες

Η Λίβερπουλ έδειξε χαρακτήρα, έδειξε σκληρό μέταλλο στην Βόρεια Αγγλία και κατάφερε να πάρει μια επική νίκη απέναντι στην Νιουκάστλ με 1-2, ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου.

Ένα δεκάλεπτο όμως ήταν αρκετό για την ομάδα του Κλοπ, η οποία με τεράστιο πρωταγωνιστή τον Ντάργουιν Νούνιες ισοφάρισε αρχικά στο 82, ενώ σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε και το γκολ που της έδωσε μια απίθανη νίκη κόντρα σε μια πολύ ποιοτική αντίπαλο και σε μια δύσκολη έδρα.

Νωρίτερα το τραγικό λάθος του Αλεξάντερ Άαρνολντ στο 25ο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στον Άντονι Γκόρντον να φύγει στο τετ-α-τετ με τον Άλισον και με ωραίο πλασέ να τον κερδίζει για το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα στο 28ο λεπτό, όταν ο Βαν Ντάικ μάρκαρε αντικανονικά τον Ισαάκ, με τον Μπρουκς να δείχνει την κόκκινη κάρτα και τον VAR να συμφωνεί με τον Άγγλο ρέφερι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν και να διατηρήσουν τον 1-0 μέχρι να βρουν την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσουν. Στο 82 βρέθηκε αυτή, με τον Ουρουγουανό να εκτελεί εξαιρετικά τον Πόουπ και να ισοφαρίζει, ενώ λίγα λεπτά αργότερα η εξαιρετική πάσα του Σαλάχ ξανά προς τον Νούνιες, βρήκε τον επιθετικό της Λίβερπουλ απέναντι από τον Άγγλο τερματοφύλακα, με την κατάληξη να είναι η ίδια.

Οι «ρεντς» κρατήσαν το αποτέλεσμα μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό σε μια πολύ δύσκολη έδρα.

Στους εφτά βαθμούς η Λίβερπουλ με δύο νίκες και μια ισοπαλία. Αντιμετωπίζει την Άστον Βίλα την επόμενη εβδομάδα το «Άνφιλντ».

Αντίθετα η Νιουκάστλ θα παραμείνει στους τρεις βαθμούς με μόλις μια νίκη. Επόμενος σταθμός το Μπράιτον και η ομάδα του Ντε Τσέρμπι.