Ρεάλ - Ολυμπιακός 90-85: Ήττα για τον «αποδεκατισμένο» Ολυμπιακό πληρώνοντας την κακή του πρώτη περίοδο

Ο Ολυμπιακός έφυγε ηττημένος από την Μαδρίτη με 90-85 έχοντας ως «μελανό» του σημείο την κακή του εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο (30-13). Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους.

Την εφιαλτική του πρώτη περίοδο πλήρωσε ο Ολυμπιακού (30-13) ο οποίος σούταρε με 13% πίσω από τα 6,75μ. στο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να επιστρέψει έως και στους 3 πόντους από το -24. Ασύλληπτη εμφάνιση από τον αρχηγό των Πειραιωτών ο οποίος σκόραρε 25 πόντους (ευστοχώντας σε 6 τρίποντα) και τον Σίκμα να ακολουθεί ολοκληρώνοντας τον αγώνα με double-double, έχοντας 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μπορεί ο Μούσα να ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 23 πόντους, ωστόσο η ενέργεια αλλά και η μαεστρία του Καμπάτσο ο οποίος μοίρασε 9 ασίστ όντας αυτός που ξεκλείδωσε στο πρώτο ημίχρονο την άμυνα των «ερυθρολεύκων». Άλλο ένα κακό νέο προέκυψε κατά την διάρκεια του αγώνα για τον Ολυμπιακό ο οποίος «είδε» τον Λαρεντζάκη να αποχωρεί με πόντους στην μέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός έδειξε ενθαρρυντικά σημάδια στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα όταν και προηγούταν με 7-4. Ωστόσο, η επιθετική του λειτουργεία όσο και η αμυντική για τα επόμενα 7:30 λεπτά εξαφανίστηκαν. Με τον Καμπάτσο να είναι σε τρελά «κέφια» (6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και τους Πειραιώτες να μην μπορούν να σταματήσουν τον φρενήρη ρυθμό των Μαδριλένων δέχθηκαν 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός την ίδια στιγμή σκόραρε μόλις 6 πόντους έχοντας αστοχήσει σε έξι συνεχόμενα τρίποντα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο όντας πίσω με 30-13.

Η Ρεάλ δεν σταμάτησε σε καμία στιγμή της δεύτερης περιόδου να «χτυπά» τον Ολυμπιακό στην επίθεση της, με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να απαντήσουν εκείνοι με την σειρά τους. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν στο σκοράρισμα, ενώ αστοχούσε σε σουτ που ήταν τελείως ελεύθερα. Τα ποσοστά των δύο ομάδων πίσω από τα 6,75μ. ήταν τρομακτικά, με πρόσημα εκ διαμέτρου αντίθετα. Οι Μαδριλένοι είχαν 73% (8/11) ενώ οι «ερυθρόλευκοι» το απογοητευτικό 13% (2/15). Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Τσούζ Ματέο να προηγείται με 52-30, ενώ η μεγαλύτερη τιμή της διαφορά είχε φτάσει έως και +24 (50-26). Μοναδικός διακριθέντας για τον Ολυμπιακό ο Σίκμα ο οποίος είχε 10 πόντους (5/6 δίποντα).

Παρόλο που το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με θετικές ενδείξεις για τους «ερυθρόλευκους» καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24 πόντους (60-36), κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει στους 13 (64-51). Επιτέλους, άρχισαν να μπαίνουν τα τρίποντα και με τον Παπανικολάου και τον Πίτερς να ευστοχούν σε 2, αμφότεροι, κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά μέχρι και το τέλος της περιόδου (68-55).

Η ομάδα του Μπαρτζώκα εκκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με τον ιδανικό τρόπο, κάνοντας ένα σερί 6-0 υπέρ του και μειώνοντας την διαφορά στους 7 (68-61), μονοψήφια διαφορά για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Ρεάλ με μπροστάρη τον Μάριο Χεζόνια ο οποίος σκόραρε 10 συνεχόμενους πόντους (80-66) κατάφερε μειώσει τις ελπίδες του Ολυμπιακού για την ανατροπή. Ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου και στις δύο μεριές του γηπέδου κατάφερε να μειώσει στους 3 (86-83), 45” πριν την λήξη της αναμέτρησης. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Τζουζ Ματέο κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό σκορ να αναγράφει το 90-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85

• ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Αμπάλδε 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπάσο 12 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χεζόνια 16 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 2 (1/5 σουτ, 2 ασίστ), Ντεκ 14 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Πουαριέ 7 (9 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3, Μούσα 20 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 7 (1/6 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 6 (3/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 2 (1/6 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 6 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Παπανικολάου 25 (2/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 4 (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Πίτερς 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 4 (2/7 δίποντα), Σίκμα 10 (5/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ)
  • Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 21/37 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 12/13 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 10 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 24 φάουλ
  • Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/44 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 14/22 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 7 λάθη, 20 φάουλ