Φιορεντίνα - Γουέστ Χαμ 1-2: «Σφυροκόπημα» τίτλου από τον Μπόουεν, το σήκωσε η ομάδα του Μόγιες

Γουέστ Χαμ
Ακατάλληλο για καρδιακούς! Ο Τζάροντ Μπόουεν σκόραρε το γκολ της ζωής του στο 90ο λεπτό του τελικού και η Γουέστ Χαμ κατέκτησε το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας της.

Τους τελικούς δεν τους παίζεις, τους τελικούς τους κερδίζεις. Αυτό ακριβώς το απόφθεγμα έκανε πράξη η Γούεστ Χαμ στον τελικό του Conference League απέναντι στην Φιορεντίνα.

Τα «σφυριά» επικράτησαν με 2-1 χάρη σε ένα γκολ του Τζάροντ Μπόουεν στο 90ο λεπτό, ύστερα από μια εκπληκτική ασίστ του Πακετά, άντεξαν στα υπόλοιπα λεπτά και κατέκτησαν το πρώτο τους τρόπαιο εδώ και 43 χρόνια! Αυτός ήταν ο δεύτερος ευρωπαϊκός τίτλος στην ιστορία του συλλόγου και πρώτος μετά το UEFA Cup Winners’ cup του 1965.

Νωρίτερα, το πέναλτι του Σαϊντ Μπενράχμα στο 67ο λεπτό «ακυρώθηκε» από ένα πλασέ του Τζάκομο Μποναβεντούρα πέντε λεπτά αργότερα, αλλά η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες έδειξε εντυπωσιακή ανθεκτικότητα, άντεξε στην πίεση που άσκησε αυτή του Ιταλιάνο κατά τη διάρκεια του αγώνα και στη συνέχεια χτύπησε στο 90ο λεπτό.

Η Γουέστ Χαμ εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Europa League της ερχόμενης περιόδου, ενώ στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, ο Έμερσον Παλμιέρι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που κατακτά και τις 5 διοργανώσεις της UEFA.

Το ματς

Μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο και αυτή ήταν η Φιορεντίνα. Το σύνολο του Βιτσέντζο Ιταλιάνο πήρε εξ αρχής την κατοχή, με τρεις αμυντικούς να σχηματίζουν τριάδα στα μετόπισθεν και τον εξαιρετικό στο πρώτο μέρος Σοφιάν Άμραμπατ να φτιάχνει παιχνίδι, ενεργώντας ως μοναδικό εξάρι κατά το build-up.

Η «Βιόλα» αποπειράθηκε να δημιουργήσει προβλήματα ανεβάζοντας πολλούς παίκτες ψηλά, έχοντας τους παραταγμένους στην τελευταία γραμμή άμυνας της Γουέστ Χαμ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο μέρος, πολύ λιγότερη κατοχή, 32% έναντι 68% της αντιπάλου και αμύνθηκε σε χαμηλά μέτρα και σε σχηματισμό 4-4-1-1, με τους Αντόνιο και Πακετά πιο ψηλά από τους υπόλοιπους.

Ένα βολέ του Ντέκλαν Ράις λίγο μετά το δεκάλεπτο που πέρασε ελάχιστα έξω και δύο σουτ από Μαντράγκορα και Γιόβιτς οι αξιοσημείωτες φάσεις μέχρι τις καθυστερήσεις. Τότε ήρθε και η πιο σημαντική στιγμή της Φιορεντίνα. Ο Κουαμέ έπιασε δύσκολη κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και ο Γιόβιτς την έστειλε στα δίχτυα από κοντά, όμως υποδείχτηκε ορθά σε θέση οφσάιντ.

Στιγμή που θα μνημονεύεται και όχι για καλό, αυτή του 33ου λεπτού. Οι οπαδοί της Γουέστ Χαμ πετούσαν συνεχώς πλαστικά ποτήρια στο γήπεδο και ένα από αυτά πέτυχε τον Κριστιάνο Μπιράγκι στο κεφάλι, με αποτέλεσμα να ματώσει ο αρχηγός της Φιορεντίνα. Έντονος ο εκνευρισμός του άσου της ιταλικής ομάδας, που χειροκρότησε ειρωνικά τους ανεγκέφαλους οπαδούς των “Hammers”.

Αυτό που άλλαξε ο Μόγιες στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η προσέγγιση όταν η ομάδα του δεν είχε τη μπάλα. Ο Άγγλος τεχνικός φάνηκε να έχει δώσει σαφή οδηγία στους παίκτες του να πιέζουν ψηλότερα, δυσκολεύοντας την ανάπτυξη της Φιορεντίνα. Η Γουέστ Χαμ ισορρόπησε και σε μια ανύποπτη φάση κατάφερε να βρει γκολ. Δυνατό πλάγιο του Τσουφάλ προς τον Μπόουεν, ο Μπιράγκι βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο Ντελ Θέρο Γκράντε υπέδειξε πέναλτι. Ο Σαϊντ Μπενράχμα δεν λάθεψε και η αγγλική ομάδα πήρε προβάδισμα.

Πέντε λεπτά άντεξε η Γουέστ Χαμ, με την Φιορεντίνα να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει με τον Τζάκομο Μποναβεντούρα. Εκ των κορυφαίων των Ιταλών ο έμπειρος μέσος, πατούσε πολύ περιοχή και στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που επανέλαβε στο 67’ και με δύσκολο πλασέ ισοφάρισε, βρίσκοντας τη γωνία του Αλφόνς Αρεολά.

Εντελως διαφορετικός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, με την Φιορεντίνα να ανεβάζει στροφές μετά την ισοφάριση και την Γουέστ Χαμ να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα, προκειμένου να ηρεμήσει το τέμπο. Χρειάστηκε να απολέσει μια σημαντική ευκαιρία ο Μαντράγκορα από πλεονεκτική θέση ώστε να «αφυπνιστεί» η ομάδα του Λονδίνου και να βρει ξανά τα πατήματα της.

Και ενώ όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση όδευε με μαθηματική ακρίβεια στην παράταση, ήρθε η στιγμή της μαγείας λίγο πριν μπούμε στις καθυστερήσεις. Ο Πακετά πέρασε μια εκπληκτική κάθετη «τιμωρώντας» το high line της Φιορεντίνα και ο Μπόουεν πλάσαρε έυστοχα τον Τερατσιάνο. Κράτησε το αποτέλεσμα στα επόμενα λεπτά η Γουέστ Χαμ, στα «ουράνια» παίκτες και οπαδοί, απαρηγόρητοι οι αντίστοιχοι της Φιορεντίνα.