Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 82-93: «Σκούπισε» την Μαδρίτη και σήκωσε το 20ο η Μπάρτσα

Μπαρτσελόνα
Η Μπαρτσελόνα «σκούπισε» την Ρεάλ Μαδρίτης με την τρίτη της νίκη στην σειρά, αυτήν την φορά στην ισπανική πρωτεύουσα και είναι πρωταθλήτρια Ισπανίας για 20η φορά στην ιστορία της. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βέσελι για τους Καταλανούς

Μετά και την νίκη της με 82-93 μέσα στην Μαδρίτη, η Μπαρτσελόνα «σκούπισε» την Ρεάλ και κατέκτησε τον 20ο τίτλο της στην ACB. Η ομάδα του Σάρας έκανε ένα άψογο δεύτερο ημίχρονο, δεν άφησε κανένα περιθώριο σε αυτήν του Ματέο και με τεράστιο πρωταγωνιστή τον Γιαν Βέσελι, σήκωσε την ισπανική κούπα.

Ο Τσέχος πέτυχε 18 πόντους, με τους 15 να είναι στο δεύτερο ημίχρονο, δημιουργώντας μεγάλη ζημιά στην άμυνα της Ρεάλ και τον Ταβάρες, που δεν μπορούσαν να βρουν λύση απέναντι του.

Εξαιρετικός για ακόμη μια φορά ο Μίροτιτς, μίλησε στα κρίσιμα, ενώ παράγοντας Χ για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις με 13 πόντους.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πανηγυρίζει το 20ο πρωτάθλημα στην ιστορία της, σε μια σεζόν που δεν φαινόταν να έχει καλό τέλος, όμως κατάφερε να πάρει το πρωτάθλημα κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης.

Το ματς

Μεγάλη σταθερότητα και παραγωγικότητα από τις δύο ομάδες στην αρχή του τρίτου τελικού. Συνεχόμενες εναλλαγές στο σκοράρισμα, με την διαφορά να μην ξεφεύγει από τους 3-4 πόντους εκατέρωθεν.  Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ να είναι μπροστά με έναν (21-20), με τις χαμένες βολές να στερούν από τους γηπεδούχους μεγαλύτερο προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Ματέο είχε 2/6 μόνο στην πρώτη περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που πήρε το πρώτο σημαντικό προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Κάλινιτς η ομάδα του Σάρας έφτασε στην μεγαλύτερη διαφορά της (22-29). Εκείνο το σημείο ήταν όταν ανέλαβαν δράση οι Κοζέρ και Γιούλ. Οι δυο τους τελείωσαν την δεύτερη περίοδο με 11 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Η Ρεάλ έφτασε μέσα σε λίγα λεπτά από το -7 στο +3 και το 39-36. Εν τέλει η Μαδριλένοι τελείωσαν το ημίχρονο στο +3 (41-38) με μεγάλο πρωταγωνιστή ξανά τον Σέρχιο Γιούλ.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι τρίποντες «βόμβες» του Λαπροβίτολα και του Μίροτιτς σε συνδυασμό με την τρομερή παρουσία του Βέσελι, τους έδωσαν προβάδισμα με 4 (53-57). Η Ρεάλ ξανά γύρισε με πρωταγωνιστές τους Ταβάρες και Γιαμπουσέλι. Ο τρίτος τελικός είχε πάρει φωτιά με το σκορ να είναι ισόπαλο στους 59 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κάλινιτς που έστειλε την Μπαρτσελόνα στο +1   (66-67).

Ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου. Έφτασαν πολύ γρήγορα στο +6 (66-72) και είχαν πλέον το μεγάλο προβάδισμα για την νίκη που θα τους έδινε το πρωτάθλημα.

Το τρίποντο του Σατοράνσκι 7 λεπτά πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα με 7, όμως και αυτή την φορά ο Ταβάρες είχε απάντηση.

Ο Βέσελι ήταν ξανά κομβικός. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ο Τσέχος πέτυχε 6 σερί πόντους, στέλνοντας την Μπαρτσελόνα στο +8 (73-81), 5 λεπτά πριν το τέλος.

Oι «μπλαουγκράνα» κράτησαν το προβάδισμα με τον Γιαν Βέσελι να δείχνει ασταμάτητος! Το τρίποντο του Ροντρίγκεθ έστειλε το ματς στο 80-85 με 2 λεπτά να απομένουν για το φινάλε, όμως η ομάδα του Σάρας κρατούσε την τύχη στα χέρια της.

Το καλάθι και φάουλ του Μίροτιτς έκανε το σκορ 80-90, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκης με 1,5 λεπτό για το τέλος.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 82-93 και τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να ξεκινούν τους έξαλλους πανηγυρισμούς!