Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ 3-1: Σοβαρεύτηκε άμεσα και πήραν το πρώτο τρίποντο οι «ρεντς»

Λίβερπουλ
Μπορεί η Μπόρνμουθ να πάγωσε το «Άνφιλντ» στο τρίτο λεπτό, όμως η Λίβερπουλ κατάφερε να ανασυγκροτηθεί και να βρει τις λύσεις ώστε να πάρει την πρώτη νίκη της σεζόν με 3-1.

Πρώτο ματς στο «Άνφιλντ», πρώτο τρίποντο για την Λίβερπουλ, η οποία κατάφερε να ξεπεράσει το απαιτητικό εμπόδιο της Μπόρνμουθ με 3-1, αφού πρώτα χρειάστηκε να κάνει ανατροπή.

Χρυσοί σκόρερ οι Ντίαζ, Σαλάχ και Ζότα για την ομάδα του Κλοπ, η οποία είδε τον Σεμένγιο να λέει ευχαριστώ στα δώρα των γηπεδούχων και να ανοίγει το σκορ, ενώ έμειναν με παίκτη λιγότερο για το περισσότερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου λόγω της αποβολής του ΜακΆλιστερ.

Έτσι, μετά την ισοπαλία στο «Στάμφορντ Μπριτζ» απέναντι στην Τσέλσι η ομάδα του Κλοπ απολαμβάνει την πρώτη της νίκη στην φετινή Premier League.

Το ματς:

Πολλά τα λάθη από την Λίβερπουλ στα πρώτα λεπτά. Ένα από αυτά ήταν αρκετά για τους φιλοξενούμενους ώστε να βρουν την προϋπόθεση με τον Σεμένγιο και να σκοράρουν μόλις στο τρίτο λεπτό. Ο Γκανέζος βρήκε την μπάλα μπροστά του και με ωραίο σουτ νίκησε τον Άλιστον για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και μόλις τρία λεπτά μετά είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Ρόμπερτον.

Όπως αναμενόταν οι «ρεντς» είχαν πάρει τα ηνία της αναμέτρησης μετά το προβάδισμα της Μπόρνμουθ.

Το σημείο-κλειδί του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 28ο λεπτό, όταν ο Λουίς Ντίαζ έκανε ένα εξαιρετικό σουτ από κοντινή απόσταση, νικώντας το Νέτο για το 1-1. Η Λίβερπουλ πήρε ψυχολογία και μετά από οκτώ λεπτά βρήκε το δεύτερο γκολ για την ανατροπή.

Ο Σόμποσλαϊ έκανε μια προσπάθεια από τα πλάγια, φάνηκε να ανατρέπεται από τον Ρόθγουελ με τον Μπράμαλ να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Βέβαια από το ριπλέι φάνηκε ότι δεν υπήρχε σοβαρή παράβαση, όμως το VAR είχε διαφορετική απάντηση. Ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση, την οποία απέκρουσε ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, όμως στο ριμπάουντ ο Αιγύπτιος έκανε το 2-1 στο 36΄, όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε ιδανικά για την Λίβερπουλ. Στο 58 ο ΜακΆλιστερ είδε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Κρίστι σε μια αυστηρή απόφαση.

Η εξέλιξη αυτή μόνο τους γηπεδούχους δεν επηρέασε. Και αυτό διότι 4 λεπτά αργότερα βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Ζότα. Ο Πορτογάλος πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Νέτο μετά από σουτ του Σόμποσλαϊ και με κοντινή προβολή έκανε το 3-1.

Αρκετές ευκαιρίες μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, κυρίως για την Μπόρνμουθ, το 3-1 όμως δεν άλλαξε και έτσι η Λίβερπουλ πήρε την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 4 βαθμούς.

Αντίθετα η Μπόρνμουθ θα παραμείνει στον έναν βαθμό.

Επόμενες αναμετρήσεις με την Νιουκάστλ εκτός για την Λίβερπουλ και με την Τότεναμ εντός για την Μπόρνμουθ.