Μούχοβα - Παβλιουτσένκοβα 2-0: Στον ημιτελικό η εκπληκτική Τσέχα

Μούχοβα
Η Καρολίνα Μούχοβα συνεχίζει την φανταστική της πορεία στο φετινό Ρολάν Γκαρός μετά και την νίκη-πρόκριση της απέναντι στην Παβλιουτσένκοβα με 2-0 σετ

Η παρουσία της νούμερο 43 στον κόσμο Τσέχας, Καρολίνα Μούχοβα συνεχίζεται με εντυπωασιακό τρόπο. Η 26χρονη επικράτησε της 31χρονης Αναστασία Παβλιουτσένκοβα με 7-5/6-2 σε 1 ώρα και 40 λεπτά, πανηγυρίζοντας τον πρώτο ημιτελικό καριέρας στο Παρίσι και τον δεύτερο συνολικά σε τουρνουά Grand Slam.

Η Μούχοβα κατάφερε να πάρει το πρώτο πολύ αμφίρροπο σετ στις λεπτομέρειες και να προηγηθεί τόσο στον πίνακα του σκορ όσο και στο ψυχολογικό αβαντάζ. Η Τσέχα είχε προηγηθεί 2 φορές με break μέσα στην διάρκεια του πρώτου σετ, είδε όμως την αντίπαλο της να επιστρέφει σε ισάριθμες περιπτώσεις.

Σέρβιρε για το σετ στο 5-4, δεχόμενη όμως break και το ίδιο έκανε στο 6-5 κρατώντας αυτήν την φορά το σερβίς της και κλείνοντας το σετ με 7-5. Το 47% της Ρωσίδας πίσω από το δεύτερο σερβίς της έκανε την διαφορά στο πρώτο σετ, με την Μούχοβα να το εκμεταλλεύεται και να κερδίζει τους 8 από τους 15 πόντους πίσω από αυτό.

Πολύ πιο εύκολη εικόνα για την Μούχοβα στο δεύτερο σετ. «Χτύπησε» στην σωματική και ψυχολογική κατάρρευση της Παβλιουτσένκοβα, έκανε δύο break στο πρώτο και το πέμπτο game, υπερασπίστηκε εξαιρετικά το σερβίς της και έφτασε στο 6-2 και την νίκη σε straight sets.

Στον πρώτο ημιτελικό της στο Ρολάν Γκαρός, η 26χρονη θα περιμένει την νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στο νούμερο 2 του κόσμου Αρίνα Σαμπαλένκα ή την Ουκρανή Ελίνα Σβιτολίνα.