Ισπανία - Ιταλία 2-1: Στον τελικό του Nations League οι Ισπανοί με ήρωα τον Χοσέλου

Ισπανοί
Η Ισπανία θα ακολουθήσει την Κροατία στον τελικό του Nations League, αφού επικράτησε με 2-1 της Ιταλίας στον ημιτελικό. «Χρυσός» σκόρερ ο Χοσέλου, μπήκε στο 84′ και σκόραρε το νικητήριο γκολ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Η Ισπανία προκρίθηκε στον τελικό του UEFA Nations League μετά τη νίκη επί της Ιταλίας στο De Grolsch Veste του Enschede. Η Ισπανία προηγήθηκε νωρίς με τον Γέρεμι Πίνο, ενώ η Ιταλία ισοφάρισε με πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε. Ο Χοσέλου μπήκε ως αλλαγή και σκόραρε το νικητήριο τέρμα λίγο πριν το φινάλε, για να φέρει τους Ισπανούς αντιμέτωπους με την Κροατία στον τελικό. Οι Κροάτες κέρδισαν την Ολλανδία στον πρώτο ημιτελικό την Τετάρτη.

Το ματς

Η έκφραση «δυναμική εκκίνηση» είναι understatement για να περιγράψει το πρώτο δεκάλεπτο αυτής της αναμέτρησης. Προηγήθηκε η Ισπανία νωρίς με τον Πίνο (3’), εκμεταλλευόμενη τα διαδοχικά λάθη των Ντοναρούμα και Μπονούτσι. Η Ιταλία απάντησε νωρίς με γκολ-πέναλτι του Ιμόμπιλε, το οποίο κέρδισε ο Τζανιόλο απο χέρι του Λε Νορμάντ.

Οι Ισπανοί ήταν αυτοί που μετά το πρώτο εικοσάλεπτο πήραν τον έλεγχο του αγώνα, άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα σπάζοντας την πρώτη πίεση των Ιταλών. Φάνηκαν πολύ μπερδεμένοι οι Ιταλοί στα μαρκαρίσματα, όταν η Ισπανία ξεμπέρδευε από τη πρώτη πίεση τους ψηλά. Ο Ρόντρι μετρονόμος στο «6», τρικ με τον Γκάβι σε ελεύθερο ρόλο να φτάνει δίπλα ή και πιο μπροστά από τον Μοράτα, τον Πίνο εσωτερικα και τον πολύπειρο Νάβας δεξιά να δίνει πλάτος.

Στο κέντρο έφτανε η άμυνα των Ισπανών, με την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι να εκμεταλλεύεται δύο-τρεις φορές το γεγονός αυτό και να φτάνει σε τελική. Η πιο αξιόλογη εξ αυτών, του Φρατέζι στο 21’, κατέληξε στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Με πίεση έκλεισε το πρώτο ημίχρονο η Ισπανία, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Πολύ ανώτερη η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Μοράτα στο 48’ και Ρόντρι στο 51’ προκειμένου να πάρει ξανά κεφάλι στην αναμέτρηση.

Το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του απότομα στη συνέχεια, με την Ιταλία να ισορροπεί και να απειλεί από κάποιες στατικές φάσεις. Ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση, ήρθε ο Χοσέλου από τον πάγκο να δώσει τη λύση. Ο φορ της Εσπανιόλ μπήκε στο ματς στο 84ο λεπτό και 4 λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα με κοντινή προβολή, στέλνοντας την ομάδα του στον τελικό της διοργάνωσης.