Γαλλία - Ελλάδα 1-0: Τα λάθη χάλασαν την εξαιρετική βραδιά στο Παρίσι

Γαλλία
Η Εθνική ομάδα έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση όμως κάποια σημαντικά λάθη τής κόστισαν το όνειρο του βαθμού στο Stade de France, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την -γεμάτη αστέρια- Γαλλία

Η Εθνική ομάδα ήταν αμυντικά εξαιρετική σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης εκτός από ορισμένες στιγμές που εν τέλει έκαναν την διαφορά και στέρησαν από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τον βαθμό στην Γαλλία.

Οι «τρικολόρ» κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ-πέναλτι του Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος χρειάστηκε δύο εκτελέσεις για να κερδίσει τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο. Έτσι η Ελλάδα δεν καταφέρνει να κάνει το 2/2, μετά και την νίκη απέναντι στην Ιρλανδία, όμως η σημερινή της εικόνα είναι ελπιδοφόρα για το μέλλον τόσο γενικότερα όσο και στου ομίλου.

Μετά και την κόκκινη του Μαυροπάνου τα δεδομένα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, όμως ακόμη και τότε η ελληνική ομάδα δεν τα παράτησε και προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

2 αλλαγές από τον Γκουστάβο Πογέτ στην αρχική σύνθεση της Εθνικής ομάδας. Στην θέση του Παυλίδη στο κέντρο της επίθεσης ξεκίνησε ο Γιώργος Γιακουμάκης, ενώ στο κέντρο οι αντοχές του Μανώλη Σιώπη προτιμήθηκαν, με τον Πέλκα να μένει στον πάγκο. Κατά τα άλλα ίδια πρόσωπα στην εντεκάδα.

Όπως ήταν φυσιολογικό ο Ντεσάν άλλαξε κάποια πρόσωπα σε σχέση με το ματς με το Γιβραλτάρ. Επέστρεψε στην εντεκάδα ο βασικός τερματοφύλακας, Μάικ Μενιάν στην θέση του Σαμπά, ο Κούντε στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Παβάρ, ο Ουπαμεκανό στο κέντρο της άμυνας αντί του Φοφανά και ο Κόλο Μουανί στην θέση του Ολιβιέ Ζιρού.

Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των διεθνών ήταν αυτή που κράτησε την Εθνική αλώβητη στο πρώτο διάστημα πίεσης των Γάλλων, δηλαδή μέχρι και το 20ο λεπτό. Το επιθετικό πλάνο της πρώην πρωταθλήτριας κόσμου αφορούσε κυρίως τις προσπάθειες του Εμπαπέ και του Κομάν από τα πλάγια.

Οι δυο τους δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις είτε με γεμίσματα είτε με κάποια σουτ ώστε να απειλήσουν την εστία του Βλαχοδήμου, χωρίς όμως την τρομερή ευκαιρία.

Με αυτά τα δεδομένα η ελληνική ομάδα προσπάθησε να βγει και λίγο πιο έξω από τα «καρέ» της και δείξει ότι μπορεί να απειλήσει και επιθετικά. Ένα σουτ του Μπακασέτα αποτέλεσε την καλύτερη στιγμή της Εθνικής ομάδας, στην οποία όμως ο Μενιάν δεν αγχώθηκε.

Ο ίδιος ρυθμός ακολουθήθηκε και στην συνέχεια με τους Γάλλους να προσπαθούν να δημιουργήσουν αλλά η αμυντική τετράδα και τα χαφ του Πογέτ αντιδρούσαν σωστά.

Μια ήταν η σημαντική φάση των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος, όταν ο Κομάν Βρήκε λίγο χώρο παραπάνω στα πλάγια της περιοχής, έκανε ένα άψογο γέμισμα για τον επερχόμενο Κουντέ, στου οποίου το σουτ είχε αντίδραση ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Το ημίχρονο βρήκε την Εθνική να έχει αυτό που θέλει, δηλαδή το μηδέν παθητικό με σωστή αμυντική λειτουργία.

Την πρώτη στιγμή που η ελληνική άμυνα δεν ανταποκρίθηκε σωστά, τιμωρήθηκε. Στο 50ο λεπτό ο Ντίνος Μαυροπάνος σήκωσε ψηλά το πόδι του μέσα στην περιοχή ώστε να απομακρύνει, κάτι που διάβασε ο Αντουάν Γκριεζμάν ο οποίος «χώθηκε» πιο γρήγορα στην φάση, με αποτέλεσμα ο Έλληνας αμυντικός να τον βρει στο κεφάλι και τον διαιτητή Λαόθ να δίνει το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κιλιάν Εμπαμπέ με τον Βλαχοδήμο να λέει «όχι» και να κρατάει την Γαλλία στο μηδέν. Όμως μετά από εξέταση του VAR, δόθηκε επανάληψη στην εκτέλεση καθώς ο Μαυροπάνος είχε μπει νωρίτερα μέσα στην περιοχή από ότι έπρεπε .

Ξανά ο Εμπαπέ στην εκτέλεση, αυτή τη φορά εύστοχη για το 1-0 των Γάλλων!

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στο 70΄ όταν σε μπαλιά πίσω από την άμυνα της Ελλάδας, ο Μαυροπάνος μάρκαρε αντικανονικά σύμφωνα με τον Λαόθ, τον Κόλο Μουανί, με τον Ισπανό διαιτητή να δείχνει την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Έλληνα παίκτης της Στουτγκάρδης.

Η ελληνική ομάδα είχε πλέον και το αριθμητικό μειονέκτημα στην πλάτη της και το έργο της γινόταν ακόμη πιο δύσκολο.

Οι Γάλλοι δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες με τον Εμπαπέ και τον Ντεμπελέ όμως καμία δεν ήταν τόσο σημαντική ώστε να απειλήσει τον Βλαχοδήμο και την εστία του.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 1-0, με τους Γάλλους να παραμένουν πρώτοι με το απόλυτο και τους 12 βαθμούς και την Ελλάδα να μένει στους 6, έχοντας και ματς λιγότερο.