Βέρντερ Βρέμης - Μπάγερν Μονάχου 1-2: Παραμένουν στην κορυφή οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης με 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundeslga.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μπάγερν Μονάχου, που επικράτησε εύκολα με 2-0 απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης και έκανε ένα από τα τέσσερα βήματα που της απέμειναν, για να στεφθεί πρωταθλήτρια Γερμανίας για 11η σερί σεζόν.

Η ομάδα του Όλε Βέρνερ έβαλε στους Βαυαρούς, παρότι είχαν την κατοχή σε ποσοστό περίπου 70%.Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και “ξεκλείδωσαν” την αντίπαλη άμυνα στο 62′ με τον Σέρζ Γκνάμπρι. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Λιρόι Σανέ που είχε μπει στον αγώνα ως αλλαγή έκανε το 2-0 και κλείδωσε τη νίκη για την Μπάγερν.

Το μόνο που κατάφερε η Βέρντερ ήταν να αγχώσει για λίγο την ομάδα του Τόμας Τούχελ, καθώς μείωσε το σκόρ με ένα ασύλληπτο σούτ του Νίκλας Σμίντ, ο οποίος οτι είχε περάσει στοναγωνιστικό χώρο, που κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας το Ζόμερ.

Ο αγώνας

Αν το πρώτο ημίχρονο είχε έναν ήρωα, αυτός θα ήταν ο Γίρι Παβλένκα. Τα λόγια περιττά, η Μπάγερν πολιορκούσε και πρέσαρε διαρκώς τη Βέρντερ χωρίς να της αφήσει περιθώρια αντίδρασης. Όλες οι μεγάλες ευκαιρίες όμως της ομάδας του Τόμας Τούχελ, με πιο χαρακτηριστικές, το σούτ του Γκνάμπρι και την καρφωτη κεφαλιά του Παβάρντ, σταμάτησαν στο τείχος που είχε υψώσει ο Τσέχος τερματοφύλακας της ομάδας της Βρέμης.

Η Βέρντερ δεν είχε κάνει κάποια σημαντική ευκαιρία στο παιχνίδι, έχοντας ως μόνη τελική προσπάθεια ένα αδύναμο σουτ του Μπίτενκουρτ, που κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Ζόμερ. Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης όμως, λίγο έλειψε να γίνει η έκπληξη, καθώς ο Γκρός πέρασε όλη την άμυνα των Βαυαρών, αλλά το σούτ του ήταν αρκετά άστοχο, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία των Βαυαρών.

Η Μπάγερν συνέχιζε να πιέζει τη Βέρντερ αλλά χωρίς αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν ισόπαλες προς τα αποδυτήρια.

H Μπάγερν μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Οι Βαυαροί περιφέρονταν διαρκώς έξω από την περιοχή της Βέρντερ αλλά τα κακά τελειώματα και η δυσκολία που αντιμετώπιζαν στο να περάσουν το τείχος που είχαν στησει οι αμυντικοί της ομάδας του Όλε Βέρνερ , κρατούσε το μάτς χωρίς γκόλ.

Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης η Μπάγερν κατάφερε να βρεί χώρους από τη δεξιά πλευρά, αλλά ο Μανέ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία σχεδόν εξ’ επαφής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Παβλένκα. Στην επόμενη φάση  και στην αντεπίθεση για την Βέρντερ, ο Ντούκς παραλίγο να βάλει φωτιά στο μάτς αλλά το σούτ του ήταν αρκετά αδύναμο και δεν βρήκε στόχο.

Η ώρα της λύτρωσης για την Μπάγερν ήρθε στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν και ο Γκνάμπρι έπειτα από πάσα του Μουσιάλα έγραψε το 1-0 και έβαλε τους απερχόμενους πρωταθλητές σε θέση οδηγού.

Οι Βαυαροί συνέχισαν το ασφυκτικό πρέσινγκ και καθάρισαν την υπόθεση νίκη στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Λιρόι Σανέ με ένα ωραίο τελείωμα και έπειτα απο ασίστ του δραστήριου καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, Μαζράουι, έγραψε το 2-0 για την Μπάγερν.

Το μόνο που κατάφερε η Βέρντερ ήταν να αγχώσει για λίγο την ομάδα του Τόμας Τούχελ, καθώς μείωσε το σκόρ με ένα ασύλληπτο σούτ του Νίκλας Σμίντ, ο οποίος οτι είχε περάσει στοναγωνιστικό χώρο, που κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας το Ζόμερ. Μετέπειτα η ομάδα της Βρέμης προσπάθησε να πιέσει, όμως είχε ξεμείνει από δυνάμεις, με αποτέλεσμα η Μπάγερν να απόδράσει με ένα μεγάλο διπλό από το Βέζερστάντιον που την διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης.