Ζάλγκιρις - Παναθηναϊκός 80-68: Λιθουανική υπεροχή στη λάθη επί λαθών εμφάνιση του «τριφυλλιού»

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 10η φετινή του ήττα στην Euroleague με 80-68 από την Ζάλγκιρις, σε ένα ματς που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το σκορ από τα τέλη της τρίτης περιόδου. «Μελανό» σημείο για τους πράσινους τα 15 λάθη, παρά την καλή εμφάνιση του Ναν ο οποίος είχε 26 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε ξανά τα «νεκρά» διαστήματα του, αυτά που εμφάνιζε στην αρχή της χρονιάς αλλά είχε εξαλείψει το τελευταίο διάστημα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στο Κάουνας. Το «τριφύλλι» πληγώθηκε από τα 15 λάθη που είχε, ενώ η μη σωστή λειτουργία του στην επίθεση επηρέασε και την άμυνα του καθώς δέχθηκε 80 πόντους, έναντι 68 που σκόραρε.

Tρομερή εμφάνιση για τον Κέντρικ Ναν ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Αμερικανό γκαρντ να δείχνει από νωρίς τις προθέσεις τους, έχοντας 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Διψήφιος ήταν και ο Μάριους Γκριγκόνις με 15 πόντους, με τον Λιθουανό να σκοράρει 10 στην πρώτη περίοδο και μετά να «σιγεί». Ακολούθησε ο Ματίας Λεσόρ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Γάλλο να προσπαθεί μόνος του μαζί με τον Ναν για την ανατροπή στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Την μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα του Αταμάν προκάλεσε η  εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κίναν Έβανς έχοντας 15 πόντυς, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 35 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι πράσινοι υπέπεσαν στο 15-10 λόγω της «κακής» εκτός έδρας ήττα στην Λιθουανία, με την Ζάλγκιρις να ανεβαίνει στο 10-15, αποσπώντας την δεύτερη της νίκη στην διαβολοβδομάδα μετά από αυτήν επί της Αναντολού Εφές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι επιθετικές αρετές των δύο ομάδων ήταν αυτές που κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Κέντρικ Ναν με τον Μάριους Γκριγκόνις είχαν τους 23 από τους 25 συνολικούς πόντους του «τριφυλλιού». Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός γκαρντ είχε 13 πόντους (3/3 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Λιθουανός μετρούσε 10 πόντους. Για τον Αταμάν πονοκέφαλο είχε δημιουργήσει ο Μπιρούτις ο οποίος είχε σκοράρει 10 πόντους με αυτό το ανορθόδοξο «πεταχτάρι» που μας έχει συνηθίσει, βλέποντας τον Λεσόρ να μην μπορεί να τον σταματήσει. Έτσι, η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες, με το σκορ να γράφει 25-25.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε στα πρώτα 4 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου να χτίσει μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων, με τον Ματίας Λεσόρ να ηγείται αυτής της προσπάθειας έχοντας 9 πόντους. Ωστόσο, από εκείνη την στιγμή και μετά όλα πήγαν λάθος για τους πράσινους. Αστοχία, λάθη και χαμένα ριμπάουντ (5 επιθετικά για την Ζάλγκιρις) επέτρεψαν στους Λιθουανούς να αποκτήσουν ξανά τα «ηνία» του αγώνα, πραγματοποιώντας ένα σερί 14-3 υπέρ τους, κλείνοντας το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 44-38. Οι δύο ηγέτες του «τριφυλλιού» στην πρώτη περίοδο, Ναν και Γκριγκόνις έμειναν αμφότεροι άποντοι στην δεύτερη.

Οι πράσινοι με πρωταγωνιστές τους Ναν και Λεσόρ κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά έως και το έναν πόντο (49-48), βγάζοντας ταυτοχρόνως άμυνες. Η περίοδος έκλεισε ξανά με σερί υπέρ της Ζάλγκρις και συγκεκριμένα 12-6, μετατρέποντας το σκορ σε 64-56, με το οποίο έληξε και το δεκάλεπτο. Ο Νάν είχε στην συγκεκριμένη περίοδο 8 πόντους, ενώ ο Γάλλος ψηλός 4. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ακολουθήσει στο σκορ καθώς για άλλο ένα «νεκρό» διάστημα στον αγώνα έκανε πολλαπλά λάθη στην επίθεση του. Παρά τους 18 πόντους που σκόραρε, δεν κατάφερε να λειτουργήσει αναλόγως στην άμυνα όπου και δέχθηκε 22 από τους Λιθουανούς.

Το «τριφύλλι» κατάφερε να μην δεχθεί πόντο για τα πρώτα 3:15 της τελευταίας περιόδου, ωστόσο στην απέναντι πλευρά δεν μπορούσε να σκοράρει καθώς είχε μόλις 2 πόντους του Χουάντσο. Η επιθετική απραξία των Λιθουανών κάποτε θα σταματούσε, με την Ζάλγκιρις να τρέχει ένα δικό της 6-0 σερί εκτοξεύοντας την διαφορά στους 12 (70-58), σε μόλις 1:20. Ο Παναθηναικός δεν κατάφερε να ακολουθήσει της Ζάλγκιρις στο σκορ και εξαιτίας των πολλαπλών του λαθών στην επίθεση αλλά και της κακής του αμυντικής λειτουργίας, ηττήθηκε με 80-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 24 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους , Χέιζ 2 (7 ριμπάουντ) , Γκιεντράιτις 7 (1) , Σμιτς 10 (3 λάθη) , Μπιρούτις 12 , Σάμνερ 3 (1/5 τρίποντα), Ντίμσα 2 , Λαβρινοβίτσιους , Μάνεκ 8 (2) , Μπουτκεβίτσιους 2 (9 ριμπάουντ) , Ουλάνοβας 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Μωραΐτης , Παπαπέτρου, Γκραντ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ) , Ναν 26 (5/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Λεσόρ 14 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 15 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Ερνανγκόμεθ 3 (2 ριμπάουντ) , Μήτογλου 3 (3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 26/44 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 4/6 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 14/28 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 13/19 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 5 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ