Τσιτσιπάς - Χουρκάζ 0-2: Ζητείται «ηλεκτροσόκ»

Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε ούτε στο δεύτερο 1000αρι, αυτή τη φορά στο Σινσινάτι, καθώς γνώρισε την ήττα εύκολα με 2-0 από τον Χούμπερτ Χουρκάζ.

Δεν κατάφερε να κερδίσει αέρα και Χουρκάζ ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε πολύ επηρεασμένος από τον ισχυρό άνεμο, κάτιπου φάνηκε να τον κρατάει πίσω από τον καλό του εαυτό.

Σε συνδυασμό με την καλή ημέρα που βρέθηκε, ο Χουρκάζ κέρδισε εύκολα τον Στέφανο με 2-0 σετ (6-3/6-4) σε μόλις 65 λεπτά και πήρε την πρόκριση για τον προημιτελικό του ΑΤΡ1000 στο Σινσινάτι.

Ο Πολωνός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Βρήκε συνολικά δύο break και τα δύο στο ίδιο σχεδόν σημείο, στην έναρξη των σετ.

Ο 26χρονος βρέθηκε στην αφετηρία να βρίσκεται πάνω με 3-0 στα games, προβάδισμα που κατάφερε να κρατήσει μέχρι και το τέλος του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης παρόλο που ο Στέφανος βρήκε δύο (μοναδικές) ευκαιρίες για να «σπάσει» πίσω το σερβίς του Πολωνού.

Κάτι τέτοιο δεν έγινε πράξη, με αποτέλεσμα ο Χουρκάζ να ολοκληρώσει το πρώτο σετ με 6-3.

Ίδια και απαράλλαχτη εικόνα στο δεύτερο σετ. Νέο break νωρίς για τον Πολωνό, νέο σημαντικό προβάδισμα με 2-0 και πίσω δεν γυρνούσε. Με άνεση στο 6-4 και την νίκη-πρόκριση για τον προημιτελικό του τελευταίου Masters πριν το US Open.

Εκεί θα βρει απέναντι του τον Αλεξέι Ποπίριν, ο οποίος λίγο νωρίτερα θριάμβευσε του Ρουσουβουόρι με 2-1 σετ.